CHP’den BM üyelerine: “Şehrin malını korumaya davet”

  • Satışı için karar alınan Kuzeykent’teki parselin önünde tüm yönetimleriyle birlikte basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Belediye yönetimine sert eleştirilerde bulunurken, Belediye Meclis üyelerini “sorumluluk almaya, vicdanlı olmaya ve şehrin malını korumaya” davet etti, “Biz satan tarafta değil yapan tarafta olacağız” dedi.
  • “Şehrimizin geleceği, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimlerinden önce nasıl yağmalanıyorsa, 1 Nisan 2019 tarihinden bu yana hız kesmeden yağmalanmaya devam ediyor” diyen CHP İl Başkanı Erbilgin, Başkan Vidinlioğlu için “Görevi devraldığı başkanın ayak izlerini takip ediyor. ‘Benden sonrası tufan’ demektedir” ifadesini kullandı.

 

CHP, Belediye tarafından satışa çıkarılan Kuzeykent’teki arazi önünde dün, İl ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, İl Disiplin Kurulu üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla basın açıklaması yaptı.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, açıklamasında Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu sert bir şekilde eleştirirken, “Sayın Vidinlioğlu satan taraftadır. Biz yapan tarafta olacağız” dedi.

Satışa sunulan Kuzeykent’teki söz konusu arazinin imar geçmişi ile ilgili bir bilgilendirme yaparak açıklamasına başlayan Hikmet Erbilgin, “Şehrimizin geleceği, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimlerinden önce nasıl yağmalanıyorsa, 1 Nisan 2019 tarihinden bu yana hız kesmeden yağmalanmaya devam ediyor. Şu anda 16 bin 803 metrekare alana sahip 937 ada 371 parselin önündeyiz. Önünde bulunduğumuz parsel 21 Haziran 1996 tarihinde Alparslan Türkeş Botanik Parkı, 6 Haziran 2006 tarihinde Sosyal Kültürel Tesis Alanı, 7 Eylül 2009 tarihinde E:1.80 Konut Alanı, 8 Mayıs 2015 tarihinde E:2.40 Kültürel Tesis Alanı, 7 Mart 2017 tarihinde E:3 Ticaret ve Konut Alanı olarak planlanmış, gündeme alınması üç saniye oylanması 8 saniye süren 1 Ekim 2021/80 sayılı Meclis’in Encümene yetki vermesi ile birlikte rant alanına dönüştürülmesine karar verilmiştir” dedi.

“AYAK İZLERİNİ TAKİP EDİYOR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun 31 Mart seçimleri öncesinde yapmış olduğu açıklamalarına göndermelerde bulunan Hikmet Erbilgin, “Hatırlanacağı gibi; Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu 31 Mart seçimleri öncesi adayken o günkü yatırım değeri 120 milyon TL olarak açıklanan Kastamall Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada 9 bin 522 metrekare arsanın yaklaşık 8 milyon TL’ye satıldığını, yüzde 40’la müteahhide verilse arsanın 48 milyon lira edeceğini, bu nedenle belediyenin 40 milyon lira zarar ettirildiğini söylemiştir. Kendinden önceki yönetimin arsa satışlarını ve arsa takaslarını eleştirip hesap sorma vaadiyle göreve gelen Vidinlioğlu ne yazık ki, koltuğa oturduktan sonra sus pus olmayı seçmiş, görevi devraldığı başkanın ayak izlerini takip etmeyi tercih etmiştir” diye konuştu.

“‘SATTIĞIMIZ YER YOK’ DEMİŞTİ”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun görev süresi içerisinde satışa sunulan arsaları konu ederek açıklamasına devam eden Hikmet Erbilgin, şunları söyledi:

“Nisan 2019 tarihinden 1 Nisan 2022 tarihine kadar toplam 15 bin 39 metrekare arsayı 20 milyon 616 bin lira bedelle satmaktan geri durmayan Vidinlioğlu’nun yeni satışlar için kararlı olduğu anlaşılmaktadır.Hatırlanacağı gibi; bu parselin satışa çıkacağı bilgisini kamuoyuna taşıdığımızda Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu geri adım atmış,‘Sattığımız bir yer yok, sadece encümene yetki aldık’ diyerek tepkileri yatıştırmaya çalışmış, milletin gözünün içine bakarak yalan söylemişti.Vidinlioğlu başkanlığındaki Kastamonu Belediyesi yönetimi, bu açıklamanın üzerinden 6 ay geçmeden Kastamonu halkının sahibi olduğu arsaları, tüm itirazlarımıza ve uyarılarımıza rağmen hırs ve rant ile açıklanabilecek bir iştahla satıp savmakta kararlı olduğunu göstermiştir.Nitekim;Kuzeykent Mahallesi 937 ada 371 No’lu parseldeki şehrin son yeşil alanının 26 Nisan Salı günü saat 15.00’te67.5 milyon lira bedel üzerinden satılması için kollar sıvanmıştır. Hal böyleyken Kastamonu halkını kandırdıkları ortaya çıkanların alt çeneleri ‘Burası Beytülmal’dır. Bir kuruşun dahi nereden çıkacağı belli olmaz’ zırvalarıyla dürüstlük satmaya devam etmekte, prestij korumaya çalışmaktadır.Bugün burada önünde toplandığımız arsanında satılması halinde Vidinlioğlu’nun görev süresi boyunca sattığı arsalardan elde ettiği gelir 88 milyon 116 bin liraya ulaşacaktır.”

“‘BENDEN SONRASI TUFAN’ DEMEKTEDİR”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu’na çağrıda bulunan Hikmet Erbilgin, “Kastamonu halkı ne zaman hizmet bekliyoruz dese, ‘Borç yüküyle devraldık’ bahanesine sığınan, temizlik hizmetlerinden içme suyu kesintilerine, karla mücadeleden ulaşım hizmetlerine belediyenin asli görevlerini bile yerine getirmekten aciz olan Galip Vidinlioğlu, giderayak ‘benden sonrası tufan’ demektedir.Girilen bu son virajda Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’na bir kez daha çağrıda bulunuyorum:Söz konusu parsel, sahip olduğu yeşil alan korunarak Oğuz Atay Kültür Merkezi’ne dönüştürülmelidir” dedi.

Hikmet Erbilgin, konu ile ilgili öneri ve projelerini ise bugün düzenleyecekleri basın toplantısında kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

“MAKAMLAR GELİR GEÇER; YAPTIKLARINIZ KALACAKTIR”

Açıklamasında eleştirilerine devam eden Hikmet Erbilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Vidinlioğlu’na, ‘KastaMall’a göz yumuyorsunuz’ dedik, ‘Hayır öyle şey yok’ dedi. Göz yumdu. Sayın Vidinlioğlu’na,‘Temsil giderleri için 10 milyondan fazla harcama yaptınız’ dedik. ‘Nereden alıyorsun bu bilgileri? İspatla ne gerekirse yapacağım’ dedi. Kendi imzası ile ispatladık, görmezlikten geldi.  ‘TÜRGEV’in yurt binasını biz tamamlarız’ dedik.Orayı satmaya hazırlanıyor.Önünde bulunduğumuz arsayı ‘satacaklar’ dedik. ‘Nereden çıkarıyorsunuz’ dedi. Ardından satış kararı çıktı. Sayın Vidinlioğlu satan taraftadır. Biz yapan tarafta olacağız. Bu şehrin kaynaklarının, birbirinden farkı olmayan AKP ve MHP ittifakı tarafından talan edilmesine engel olmak için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini istiyorum. MHP-AKP-CHP-İYİ PARTİ, tüm Meclis üyelerini vicdanlı olmaya bu şehrin malını korumaya davet ediyorum. Makamlar gelir geçer, tarihe bu memleket için ne yaptığınız kalacaktır. Meclis üyelerini sorumluluk almaya davet ediyorum. Bu karara imza atanlarında bir gün mutlaka hesap vereceklerini unutmamaları gerektiğini şimdiden hatırlatıyor, Kastamonu kamuoyuna saygılarımı sunuyorum.”