CHP’den olaya tepkiler; Baltacı: Liyakatsız görevlendirme anlayışının sonucu

Kastamonu Belediyesi’nin eski Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kürşat A.’nın sosyal medyada gündem olan görüntülerine CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve İl Gençlik Kolları Başkanı Alican Yılmaz sert tepki gösterdi.

Baltacı, “Bu çirkin görüntülerin temelinde AKP’nin kamu kurum ve kuruluşlarını liyakatsiz görevlendirmelerle yandaşlarına teslim etmesi yer almaktadır. Liyakatsiz göreve getirilen partililerine sınırsız kanunsuzluk hakkı tanıması yatmaktadır” dedi.

 

Kastamonu Belediyesi’nin eski Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kürşat A.’nın sosyal medyada gündem olan görüntülerine CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ile CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin sert tepki gösterdi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Kastamonu Belediyesi’nin AKP’de olduğu dönemde kaynakçı kadrosundan istihdam edilen, kısa sürede belediye özel kalem müdürlüğü daha sonra da Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevlerine getirilen söz konusu şahsın AKP’nin belediyeyi kaybetmesinin ardından AKP Genel Merkezinde görev yapmaya başladığı tüm Kastamonu kamuoyu tarafından bilinmektedir. Söz konusu şahsın AKP ile bir bağı bulunmadığına dair açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Kürşat A’nın AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın AR-GE Başkanlığı’nı Mustafa Şen’e devrettiği 25 Mart’taki törende de Dağ’ın yanında olduğu Dağ’ın şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki fotoğraflarda da görülmektedir. Söz konusu şahsın Kastamonu Belediyesi’nin AKP tarafından yönetildiği dönemde de adı sıkça yolsuzlukla anılmış, partimiz birçok kez bu konuda kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştur. AKP döneminde Kastamonu Belediyesi’nde yapılan yolsuzlukları göreve geldikleri takdirde açıklayacağını duyuran mevcut yönetim ise ne yazık ki Cumhur İttifakı’nın ortağı olması nedeniyle bu sözünü tutmamıştır. Bu çirkin görüntülerin temelinde AKP’nin kamu kurum ve kuruluşlarını liyakatsiz görevlendirmelerle yandaşlarına teslim etmesi yer almaktadır. Liyakatsiz göreve getirilen partililerine sınırsız kanunsuzluk hakkı tanıması yatmaktadır. Bu memleketin çocukları alın teriyle üç kuruş kazanmak için şehir şehir gezerken, toplam değerleri 1 milyon 775 bin TL olan son model arabaları olduğu kamuoyuna yansıyan bu şahsın Kastamonu Belediyesi’nin, halkın parasının iç etmesine göz yumanlardan da hesap sorulmalıdır.”

HİKMET ERBİLGİN

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de sosyal medya hesabından söz konu görüntüleri paylaşarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bu memleketin çocukları 3 aylık işler ararken AKP çocukları zevki sefa içinde, tüm bunları yapıp sonra Ayasofya’dan fotoğraf paylaşıp bizlere hakaret edecek. Utanma duygusunu kaybettiler.”

ALİCAN YILMAZ

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Alican Yılmaz da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çok değil 2 sene öncesini düşünelim ve 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde gurur duyduğunuz belediyeciliğiniz için her yere yazdığınız ve ısrarla söylediğiniz şu cümleyi tekrar hatırlayalım: “Tevazu, samimiyet, gayret ile gönüllere dokunduk.” Her dokunduğunuzda Kürşat A. gibi isimleri makam sahibi yaparak bu memleketin başına bela ettiniz” dedi.

Yılmaz, açıklamasını, bunun sonrasında yaşananları sıraladıktan sonra, seçim mitinglerinde verilen “hesap sorulacağına” dair sözleri hatırlattı ve ” Nerede bu sözleri verenler? İttifakınız bozulmasın diye mi susuyorsunuz? Yeter kardeşim yeter. Ne gönüllere dokunun, ne de sözler verin bu millete. Kastamonu’yu yönetemediniz, yönetemiyorsunuz ve yönetemeyeceksiniz de” ifadesini kullandı.