CHP’den “reklam çılgınlığı” sorusu

CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, Cumhuriyet tarihinde devlet malının bu kadar israf edildiği başka bir dönem yaşanmadığını belirtti ve “Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet ülkesinde kriz varken, koltuklarını koruyabilmek için, şahsi reklamları için devletin hazinesini bu kadar kullanmadı” dedi.
Kastamonu’da da aynı durumun yaşandığını belirten ve örnekler vererek hesap soran Alemdar’ın açıklaması şöyle:
“‘Yiyiniz içiniz, ancak israf etmeyiniz’ diyerek iktidara gelenlerin israfın zirvesini gördüğü günleri yaşıyoruz. Cumhuriyet tarihi devletin malının ve devletin bütçesinin bu kadar çok israf edildiği bir başka dönem yaşamadı. Cumhuriyet tarihinde hiçbir seçim döneminde devletin malı ile bu kadar büyük saltanat sürülmedi. Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet ülkesinde kriz varken, koltuklarını koruyabilmek için, şahsi reklamları için devletin hazinesini bu kadar kullanmadı.

Kastamonu özeline geldiğimizde, aynı koltuk derdinin Kastamonu’da da yaşandığını, aynı korkunun eseri olarak belediyenin bütçesini şahsi reklamları için harcayan bir belediye yönetimi görüyoruz. Yönettiği ülkenin vatandaşını düşünmeyen ve devletin hazinesini sadece koltuklarını korumak için boşaltan merkezi bir hükümet varken, belediyeleri yöneten anlayışın bundan farklı olduğunu düşünmek tabii ki mümkün değildir. Ancak bu kadar israf bu zamana kadar ne duyuldu, ne de görüldü.

Kastamonumuzda halen belediye başkanlığı yapan ve 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den tekrar belediye başkanlığına aday gösterilen Tahsin Babaş’ın çılgınlık boyutuna varan reklam harcamaları halkımızın gündelik hayatına etki etmeye, çevre ve görüntü kirliliğine sebep olmaktadır. Seçim yasakları dinlenmeden, kanun hukuk tanımadan yapılan bu harcamalar insanımıza artık ‘Bu kadarına da pes’ dedirtmiştir.

– Şehrin ana arterleri dahil, her sokak ve her mahallenin başına çekilen Tahsin Babaş reklamları ile giydirilmiş muhtelif araçlar.
– Nerede bir inşaat var, o inşaata tepeden tırnağa giydirilmiş Tahsin Babaş reklamları.
– Nerede bir billboard var, orada Tahsin Babaş resimleri ve reklamları
– Nerede bir reklam panosu var, nerede ise tamamı Tahsin Babaş resimleri.
– Ne anlama geldiği bilinmeyen ve neden dağıtıldığını kimsenin çözemediği her haneye dağıtılan kahve ve helva
– Kastamonu’daki bütün resmi kurumların salonlarına, çalışma odalarına kadar bırakılan Tahsin Babaş katalogları
– Şehri sabahtan akşama kadar turlayan ve kaça kiralandığı belli olmayan yüzlerce araç.
Tahsin Babaş’a yeri gelmişken şu soruyu da soralım: Bu araçları kullanan şoförler belediyede çalışan şoförler midir?
– Her mahallede ve şehir merkezinde kapısını çaldığınızda karşınızda boş duvarların sizi karşıladığı seçim bürosu süsü verilmiş hâlâ inşaat halinde olan dükkan ve depolar.
– Mahalli gazetelere ve internet yayını yapan televizyonlara her gün verilen ilanlar ve reklamlar.
– Facebook, İnstagram, Youtube, Google gibi sosyal medya kanallarına verilen reklamlar ve çekilen videolar.
– Her akşam belediyenin yemekhanesinde seçim propagandası yapmak için verilen yemek davetleri.
“KİMSE HESAP SORMAMAKTADIR”
“Milyonlarca lira parayı bulan bu israfın hesabını kimse sormamaktadır. Kastamonu belediyesinin bütün kaynakları koltuğunda oturmaya devam etsin diye Sayın Babaş için harcanmaktadır. Kastamonu belediyesinde koltuk kaygısı yüzünden harcanan paranın boyutu anlatabilmemiz için çok basit bir örnek vereceğim.
Sayın Babaş’ın şehrin merkezinde ve önemli kavşaklarda bulunan billboardların sadece bir tanesinin beş günlük kirası 750 liradır. Bu billboardların büyük çoğunluğu Babaş tarafından kiralanmıştır. Yaklaşık üç aydır billboardlarda Sayın Babaş’ın reklamları vardır. Kastamonulu hemşerilerimiz artık şunu görmelidir. Kastamonu 25 yıldır talan edilmektedir. Koltuğa oturan herkes Kastamonu’dan önce şahsi geleceğini garanti altına almanın yoluna gitmiştir. 120 bin nüfuslu Kastamonu’da belediye başkanlığını alabilmek için harcanan para onlarca milyon lirayı bulmaktadır. Bu para sadece iktidardaki partinin Kastamonu merkezde harcadığı paradır.

Kastamonu’da yaklaşık olarak 60 bin civarında konut, işyeri ve dükkan vardır. Bu 60 bin katalog, 60 bin kahve, 60 bin helva, 60 bin bez çanta demektir.
Kahvenin 8, Helvanın 7, Çantanın 6 liraya yapıldığı hesaplandığında Kastamonu Belediye bütçesine Tahsin Babaş koltuğunda otursun diye çıkarılan maliyetin boyutlarını az çok kamuoyu tarafından tahmin edilebilir.
BABAŞ’A SORULAR

-Tahsin Babaş resmi kurumlara LCD ve plazma televizyonlar dağıtmış mıdır? Dağıttı ise bütçesini nereden karşılamıştır?
– Tahsin Babaş seçmen iradesine ipotek koyabilmek için evlere LCD ve plazma televizyon dağıtmış mıdır? Dağıttı ise bu zamana kadar kaç haneye televizyon dağıtmıştır ve bütçesini nereden sağlamıştır?
– Tahsin Babaş yine seçmenin iradesine ipotek koymak ve seçmenin aklını çelmek için kaç hanenin mutfağını yaptırmıştır? Kaç hanenin mutfak dolabını değiştirtmiştir? Bu harcamaların bütçesini nereden karşılamıştır?

Tahsin Babaş’ın seçim yasaklarından haberi yok mudur? Tahsin Babaş yasal olarak yasak olan bu harcamaları seçim zamanı neden yapmaktadır? Tahsin Babaş bu bütçeyi nereden bulmaktadır? Bu harcamaların hesabını Kastamonululara vermek zorundadır.
Şu gerçeği Tahsin Babaş neden göz ardı etmektedir? Onu koruyan ve yasaları korkusuzca çiğnemesine sebep olan bu cesareti nereden bulmaktadır?

Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olacak, belirtilen yayın veya malzemeleri dağıtacak kişiler ise 18 yaşını doldurmuş olacak.
Ancak siyasi partiler ve adaylar belirtilen malzemeler dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak, bunları üçüncü kişiler ya da kurum ve kuruluşlar aracılığıyla dağıttıramayacak.
Siyasi partiler ve adaylar, halkın huzur ve refahını bozmamak, yaya ve taşıt trafiğini engellememek koşuluyla önceden izin almaksızın stant açabilecek, bu konuda çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünde ise ilçe seçim kurulları yetkili olacak.

Sadece Kastamonu’da belediye başkanı koltuğunda otursun diye yapılan harcamalardan aklımızda kalanları kamuoyu ile paylaştık. 81 ilimize göre hesaplayın. Seçim yapılan ilçeleri ve beldeleri hesaplayın. Ülkemizin çok büyük bir soygun ile karşı karşıya kaldığını göreceksiniz.

“KASTAMONU HALKI BU TALANA DUR DEMELİDİR”
“Halkımız kuru soğana, patatese, patlıcana bu saltanat sürsün diye muhtaç edilmiştir. Makam araçlarına harcanan paralardan, yandaşa, eşi dostu zengin etmek için harcanan paralardan bahsetmiyoruz. Sadece şu an iktidar partisine mensup olan bir belediye başkanının koltuğunu korumak için israf ettiği, har vurup harman savurduğu belediye kaynaklarından bahsediyoruz.

Kastamonu halkı bu soyguna, bu talana artık dur demelidir. Sadece oturduğu koltukta oturmaya devam edebilmek için bir şehrin imkanları yok edilemez. Fakirin, fukaranın, kimsesizin ve yetimin hakkı olan bu kaynaklar bir kişi oturduğu koltuğu kaybetmesin diye harcanamaz. Kastamonu 25 yıldır Kastamonu’da devam eden ve son beş yılda zirve yapan bu talanı görmelidir. Beş yıl sonra eline geçen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeli ve Kastamonu’ya hizmet üretmesi gereken bu makamı gerçek sahibine CHP- İyi Parti (Millet ittifakı) adayına teslim etmelidir.
SORULAR

“Şimdi soruyoruz.
2019 yılı Kastamonu Belediyesi bütçesi Kastamonu halkının refahı, kalkınması için mi yapılmıştır, yoksa Tahsin Babaş’ın belediye seçimlerinde kullanması için hazırlanmış şahsi bütçesi midir?
Belediye bütçesi Tahsin Babaş için hazırlanmış ise Kastamonu halkı 2019 yılında hizmet için nereden kaynak bulacaktır? Belediye bütçesi Kastamonu halkına hizmet için hazırlanmışsa Tahsin Babaş bir kişinin şahsi bütçesi ile karşılayamayacağı bu parayı nereden bulup harcamaktadır?
Kamuoyunun ve Kastamonulu hemşerilerimizin dikkatine sunuyoruz.”