CHP’den sağlık soruları

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, son günlerde yaşanan bebek ölümleri ve devletin sağlık kurumlarında yaşanan hekim sıkıntılarıyla ilgili sorular yönelttiği bir açıklamada bulundu.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, son günlerde yaşanan bebek ölümleri ve devletin sağlık kurumlarında yaşanan hekim sıkıntılarıyla ilgili sorular yönelttiği bir açıklamada bulundu.

Erbilgin’in açıklaması şöyle:

“Merkez ve ilçelerinde doktor sayısı yetersiz olduğu için temel hak olan sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanamayan, metropol şehirler başta olmak üzere özel sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti almak zorunda bırakılan Kastamonulu yurttaşlarımız son günlerde gündeme gelen ve vicdanları sızlatan iddialar nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşamaktadır.

İlimizde faaliyet gösteren özel bir sağlık kuruluşunda hayata merhaba diyen 5 bebekten 3’ünün bir birini takip eden tarihlerde hayatını kaybettiği, 2’sinin başka hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındığı duyumları tarafımıza ulaşmıştır.

Yürekleri parçalayan bu üzücü olayda hastanenin bir ihmali var mıdır? Bebekler neden hayatını kaybetmiştir? Raporlarda bebeklerin ölüm nedenleri açıkça belirtilmiş midir? Ölüm raporları zamanında düzenlenmiş, ailelere teslim edilmiş midir? Bebeklere otopsi yapılmış mıdır? Sağlık Bakanlığı bu üzücü olayla ilgili bir işlem yapmış mıdır? Hastanenin yeni doğan uzmanı var mıdır? Hastanenin yoğun bakım uzmanı var mıdır? Hastanenin yoğun bakım servisinde 01 Ağustos 2018 ila 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında kaç bebek tedavi görmüş, kaçı il dışına sevk edilmiştir? 01 Ağustos 2018 ila 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında hastanede hayatını kaybeden bebek sayısı kaçtır? Kastamonu genelinde infial yaratan bu acı olayla ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatılmış mıdır? Kastamonulu yurttaşlarımız bu soruların cevabını beklemektedir.

Hastanenin bakım ve koruması altındaki bebeklerin art arda hayatlarını kaybetmelerinin ve başka hastanelere acil sevk edilmelerinin bir tesadüfe bağlanamayacağı açıktır. Kastamonu’yu yasa boğan ve tüm yurttaşları tedirgin eden bu olay sağlığın özelleştirilmesi ve “ne kadar hasta o kadar kâr” mantığıyla işletilen özel sağlık kuruluşlarının denetimden uzak faaliyetlerini sürdürmesinin acı bir faturasıdır.

Kastamonu Devlet Hastanesi’nde uzun süredir sadece 1 Kadın Doğum Uzmanı’nın görev yapıyor olması bugün yaşananların temelinde yatan en büyük sorundur. Ay sonu itibariyle Kastamonu Devlet Hastanesi’ndeki görevlerinden çeşitli nedenlerle ayrılan 13 uzman hekimin yerine 11 Eylül’de mecburi hizmet kapsamında 5 uzman hekim atanacağını müjdelemek; Kastamonu’nun ilerleyen zamanda benzer problemlerle boğuşmaya devam edeceğinin ayrıca Kastamonuluların sağlığının özel sağlık kuruluşlarının ve büyük şehirlerdeki sağlık kurumlarının insafına kalacağının en açık göstergesidir.  Açılan kadroları büyük bir heyecanla kamuoyuna duyuran iktidar partisi temsilcileri bu kadroların kaçının tercih edildiği ve Kastamonu’da görev yapan doktorlardan kaçının görevden ayrıldığını Kastamonu kamuoyu ile paylaşmayarak vatandaşı yanıltmaktadır.İktidarın Ocak ayından bu yana verdiği doktor atama müjdeleri gerçekse neden halen ilçelerimizde ve Kastamonu Devlet Hastanesi’nde hekim sıkıntısı yaşanmaktadır?

Sağlık hizmetleri tek elden ve devlet tarafından yürütülmelidir. Kastamonu Devlet Hastanesi başta olmak üzere ilçe hastane ve sağlık merkezlerindeki doktor açığı kapatılmalıdır. En az maliyetli ve toplumun sağlık göstergelerini yükseltecek olan koruyucu sağlık hizmetlerine önem verilip bu alana yatırım yapılmalıdır. Nüfus artışına oranla sağlık kurumları yaygınlaştırılmalıdır. Hastane ve sağlık kurumlarında yeterli sayıda personel istihdam edilmelidir. Özel sektörden mal ve hizmet alımı yapılacaksa bu kesinlikle ranta dayalı olmamalı denetimi mutlaka şeffaf olarak gerçekleştirilmelidir. Döner sermaye uygulamaları kaldırılmalı, genel bütçeden sağlığa yeterli miktarda pay ayrılmalıdır. Aksi takdirde bu gibi can yakan olayların ardı kesilmeyeceği gerçektir.

Yavrularını kucaklarına almanın mutluluğu yasa dönen ailelerimize başsağlığı diliyor, konunun yakından takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”