CHP’den “takipteyiz” mesajı

  • CHP İl Başkanı Erbilgin, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu ziyaretini öncelikli olarak değerlendirdiği basın toplantısında, ilimizdeki projelerle ilgili verilen sözlerin takipçisi olacaklarını belirtti.
  • Erbilgin, basın toplantısında öncelikle bu geziyi değerlendirirken, programa alınması taleplerini yinelediği Daday yolunu Meclis’te de gündeme getirerek Bakan’ın Kastamonu’ya gelmesini sağladığı için kendi milletvekilleri Baltacı’ya teşekkür etti!
  • Havalimanında CAT-2 sisteminin öneminin ortaya çıktığını belirten Erbilgin, ilimizde 8 bine yakın öğrencinin internet erişiminin olmadığına dikkat çekti; son köy yangınıyla ilgili de “Vatandaş geçmiş olsun değil, önlem istiyor” diyerek Ünlü’yü eleştirdi.
  • Ünlü’yü ayrıca ilçe kongrelerinde adayları engellemeye çalışmakla, Vidinlioğlu’nu da tablet sözünden geri adım atmakla eleştiren Erbilgin, Albayrak’ın istifasının ülkenin iyi yönetilmediğini gösterdiğini söylerken Köylü’ye ve Çelik’e de göndermede bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın ilimize yaptığı ziyareti değerlendirdi; havalimanı, karayolları ve internet erişimi noktasında eleştirilerde bulundu.

Açıklamalarında, AK Parti ilçe kongrelerine, İl Başkanı Doğan Ünlü’ye ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’na da eleştiriler yönelten Hikmet Erbilgin, köy yangınlarıyla ilgili de ihmalleri sıraladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 37. kuruluş yıl dönümünü ve 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak açıklamalarına başlayan Hikmet Erbilgin, şunları söyledi:

“Kastamonu olarak geçtiğimiz hafta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu ağırladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilimizin, ilçelerimizin sesi olup, Bakan Karaismailoğlu’nun Kastamonu’ya gelmesini, yıllardır yapılmayı bekleyen Daday yolunda incelemelerde bulunmasını sağlayan, yurttaşlarımızın “Bizim Hasan” dediği, “Bizim vekilimiz” dediği Hasan Baltacı’ya teşekkür ediyorum.”

“DADAY YOLU YATIRIM PROGRAMINA ALINMALI”

“Daday yolunda Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün imkânlarıyla devam eden çalışmaların, yolun önce yatırım programına alınması, ardından ihale edilip arzu edilen standartlara kavuşturulmasıyla sonuçlanmasını temenni ediyorum. Dün olduğu gibi bundan sonra da Daday yolu için verilen sözlerin takipçisi olacağız.”

“TÜM YOLLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Sadece Daday Yolu’nun değil!  Bir türlü tamamlanamayan Azdavay yolunun da, Hanönü yolunun da takipçisi olacağız. Taşköprü’nün sıcak asfalt, Tosya’nın duble yol talebi karşısında verilen sözleri de yakından takip edeceğiz. 2017 yılında 1 milyar 380 milyon TL teklifle Cengiz Holdingin ihalesini kazandığı, bugün ise 2 milyar 850 milyon liranın üzerinde harcama yapılarak 2023 yılında tamamlanacağı açıklanan İnebolu Yolu da Cumhuriyet Halk Partisi’nin takibinde olacak. Bakan Karaismailoğlu’nun Kastamonu ziyaretinde gündem dahi olmayan Cide-Kurucaşile ve Cide-Çatalzeytin yolunun da takipçisi olacağız.”

“HAVALİMANINDA CAT-2 SİSTEMİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

“Bakan Karaismailoğlu’nun ziyaretinde dikkat çeken gelişmeler de oldu. Bakan Karaismailoğlu’nun uçağı sis nedeniyle Kastamonu Havalimanı’na rötarlı indi. Yıllardır sefer iptalleriyle boğuşan Kastamonuluların ne çektiğini anlamış olmasını umut ediyoruz. İktidarın Kastamonu’daki temsilcileri biz 2 yıl önce ‘sefer iptallerinin önüne geçmek istiyorsak CAT2 Sistemi kurulmalı’ dediğimizde ‘ILS cihazı kuruldu, CHP’nin haberi yok’ deyip kulaklarının üzerine yatmasa, bu sistemin kurulması için mesai harcamış olsaydı Bakan Karaismailoğlu böyle bir sorunla karşılaşmazdı. Yıllardır söyledik, tekrarlamakta fayda var. Özellikle kış mevsiminde art arda gelen uçuş ertelemeleri maalesef vatandaşlarımızı, Kastamonu Havalimanı’nı seyahat tercihleri arasından çıkarmaya itiyor. Böyle olunca beklenen yolcu sayısına ulaşılmıyor. Bir an önce Kastamonu Havalimanının CAT2 sistemine kavuşturulması gerekiyor.”

“İLİMİZDE 7 BİN 870 ÖĞRENCİ DÜNYAYLA İLETİŞİM KURAMIYOR”

“Bakan Karaismailoğlu’nun ziyaretinde dikkat çeken bir başka konuda internet abone sayısı ile ilgili açıklamaları olmuştur.

Bakan açıklamasında; ‘Kastamonu’nun ulaşım ağlarını imar ederken, iletişim altyapısını güçlendirmeyi de unutmuyoruz’ demiştir. Bakan Karaismailoğlu, Kastamonu’da fiber optik kablo uzunluğunu 2 bin 801 kilometreye çıkardıklarını, ilimizdeki hızlı internet abone sayısını da 312 bine taşıdıklarını söylemiştir.

Ben sizinle birkaç rakam paylaşmak istiyorum:

– Kastamonu il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde tüm kademelerde interneti olmadığı için uzaktan eğitim alamayan öğrenci sayısı 2.872’dir.

– Kastamonu il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde tüm kademelerde bilgisayarı olmadığı için uzaktan eğitim alamayan öğrenci sayısı 4.998’dir.

Bu rakamlar resmi rakamlardır. Bakan Karaismailoğlu, 7 bin 870 öğrencinin dünyayla iletişim kurmadığı Kastamonu’da hangi alt yapıdan hangi iletişimden bahsetmektedir? Hal böyleyken 70 araçlık konvoylarla ilçeleri gezip, şehrin göbeğinde caddeleri kapatarak Kastamonu’da hızlı internet abonesi sayısıyla övünen aklı, onu avuç içleri patlayıncaya kadar alkışlayanları Kastamonu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Hal böyleyken İnebolu’da denizi doldurup Millet Bahçesi yapmayı hayal edenleri, Daday’ın, Azdavay’ın, Cide’nin, Tosya’nın yollarında her gün ölümle burun buruna gelen Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum.  Birilerinin hayali Millet Bahçesi olsun! Bizim hayalimiz Kastamonu Demiryolu’dur. Bizim hayalimiz Tosya yoludur. Bizim hayalimiz Daday yoludur. Bizim hayalimiz satılan İnebolu Limanımızı tekrar Kastamonu’ya kazandırmaktır.”

“KONGRELERDE ADAYLARI ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR”

“AKP bu ilçe kongrelerini biliyorsunuz tamamladı. İlçe kongreleri elbette partilerin kendi iç işleyişidir. Ancak buralarda ortaya konulan tavırlar, iktidar partisinin ülkeyi nasıl yönettiğinin göstergesidir. Cide ve Bozkurt AKP ilçe kongrelerinde birden fazla aday delegelerin huzuruna çıkıp aday olmuşlardır. Sayın Doğan Ünlü, Kastamonu’nun doktor, eğitim ve yol meselelerini bir kenara bırakıp, milletvekiliyle beraber dört gün boyunca Bozkurt’ta üs kurdu. Delegenin karşısına aday olarak çıkmak isteyen bir kişinin engellenmesi için. Dört gün boyunca bu kongreye müdahil olmak istedi. Belediye Başkanı, milletvekilleri ve hatta kimi bürokratlar da adayın geri çekilmesi için sürece dahil oldu. Bu utanç verici bir durumdur. AKP’nin bu ülkeyi nasıl yönetmek istediğinin yansımasıdır.”

“KASTAMONU ARTIK GÜVENMİYOR, İTİBAR ETMİYOR”

“Sayın Valimiz yeni göreve geldiği için kendisini konu dışına bırakıyorum. Biliyorsunuz Kastamonuspor’a yardım için bu şehrin seçilmiş milletvekili Hasan Baltacı ve ana muhalefet partisini dışarıda bırakarak bir kampanya düzenlemişlerdir. Sayın Doğan Ünlü, Kastamonuspor’a kendi ipoteğini koydurduğu borcu sildirmemişken, Kastamonululardan Kastamonuspor’a yardım istemiştir. Ne acıdır ki, iktidarın il başkanı, iktidarın küçük ortağının il başkanı, milletvekilleri, belediye başkanı, il genel meclisi başkanı bir çok Kastamonu’nun işletmesini dolaşıp, ellerinde 10 bin lirası da şahsımın verdiği 74 bin lira toplamışlardır. Bu, Kastamonu size güvenmiyor, Kastamonu size itibar etmiyor demektir.”

“BAŞKAN VİDİNLİOĞLU, TABLET KONUSUNDA ATTIĞI GERİ ADIMI TOPARLAR UMARIM”

“Belediyemizin bir tablet dağıtımı ile ilgili girişimi olmuştu. Ama belediye başkanı, ilgi yok, elimizde 15-16 tane tablet var, biz bunların altından kalkamayacağız türünden bir açıklama yaptı. Çocuklarımızın ihtiyacı olan tableti, koskoca Kastamonu Belediyesi ve başkanının doğru organize edemediğini gördük. Biz bir şeyler yapmaya gayret edeceğiz diyor. Belediye başkanımızın bu tablet olayıyla ilgili önce biz bunu gerçekleştireceğiz deyip, sonra attığı geri adımı toparlamasını umut ediyoruz.”

“ALBAYRAK’IN İSTİFASI ÜLKENİN YÖNETİLEMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR”

“Berat Albayrak’ın istifası ülkenin yönetilemediğini gösteriyor. Üst düzeydeki açıklamaları genel merkezimiz zaten yapıyor. Ancak aşağıda gördük ki; tek adam sistemi hem AKP’yi hem devletin diğer kurumlarını ne hale getiriyor. AKP İl Başkanı günlerce tek kelime açıklama bile yapamadı. Çıtını bile çıkaramadı. Artık Hakkı Köylü’yü zaten anmıyoruz, çünkü nerede olduğu belli bile değil. Ama milletvekilleri Metin Çelik, daha önce başka olaylarda da söyledim; bu istifalarla ilgili çıtını çıkaramadı. Çünkü sabah “a” dediklerine akşam tek adam, AKP Genel Başkanı, partili Cumhurbaşkanı “b” derse, geri adım atmak zorunda kalıyorlar. Üzerleri çiziliyor. Sosyal medyada Albayrak ile ilgili geri dönsün mesajları atanlar, sonra sessizce teker teker mesajlarını silmek zorunda kaldıklarını gördük.  Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkeyi bu şehri yönetmeye hazırdır. Bizler de yönetim kurulu üyelerimiz, ilçe başkanlarımızla birlikte bu hazırlığı yapıyoruz.”

“VATANDAŞ GEÇMİŞ OLSUN DEĞİL, ÖNLEM İSTİYOR”

“Devletin kurumları arasındaki koordinasyonsuzluk ve siyasi iradenin önceliklerinin farklı olması nedeniyle bu yangınların önüne geçilemiyor. İktidar partisinin il başkanının görevi, Tepeharman köyüne gidip geçmiş olsun demek değildir. Tepeharman’ın yaşayacağı sıkıntıları önceden ön görüp, bunun önlemini alacak mekanizmaları inşa etmelidir. Elektrikçiler Odası bu köy yangınlarıyla ilgili defalarca açıklamalar yaptı. Muhalefet bu konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Devletin kurumları bu konularla ilgili raporlamalar yaptı. Ama Doğan Ünlü, geçmiş olsuna gidiyor. Tepeharman köyüne gittiğimizde vatandaşlar bölgede konuşlu arazözün olduğunu, ancak geri alındığını söyledi. Eğer o arazöz orada olsaydı yangını yanan evle kurtarabileceklerini anlattılar. Muhtarları arayıp, ‘bize üye yapın, yoksa köyünüze hizmet gelmez’ diyeceğine, köylerin sorunlarını nasıl çözeceğine kafa yormalı. Biz muhtarların hizmetle tehdit edildiğini gayet iyi biliyoruz. Yangın helikopteri konusunda milletvekilimiz Hasan Baltacı birkaç kez gündeme getirdi. Kaldı ki biz ülkemizin en önemli orman şehriyiz. Nasıl olur da bir helikopter burada olamaz. 70 araçlık konvoyla gezenler, bir tane orman helikopteri bulundurma vicdan ve sorumluluğu hissetmiyorlar. Olay bundan ibarettir.”