CHP’den “yasak İhlali” tepkisi

CHP İl Başkanlığı, AK Parti’nin seçim yasaklarını yasakları deldiğini iddia etti.

Seçimlerin yapılacağı güne kadar YSK tarafından belirlenen malzemeler dışında hediye ve eşantiyon dağıtılmasının yasak olduğunu hatırlatan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “AKP’nin yine kanun, kural ve yasak tanımadığı, YSK’nın seçim kararlarını çiğnediği görülmektedir. AKP yaklaşan seçim öncesi vatandaşlara kapı kapı kahve ve hurma dağıtmakta, koli koli erzak taşımaktadır. Ayrıca kimi bürokratların sürece müdahil oldukları anlaşılmaktadır. Kimi yurttaşlarımızca İl Başkanlığımıza bazı kaymakamların parti başkanı gibi propaganda faaliyetlerinde yer aldıkları da şikayet edilmektedir” dedi.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 331 ve 332 numaralı kararlarında 24 Haziran 2018 tarihinde birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi ile 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için propaganda serbestliği ve süresi ile ilgili uyulması gereken usul ve esasları belirlemiştir. Söz konusu kararlar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında da yayımlanmıştır.

Seçime katılan siyasi partilere ve adaylara, seçimin başlangıcı olan 30 Nisan Pazartesi’den propaganda süresinin son günü saat 18.00’e kadar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtma, 18 yaşını doldurmuş kişilere dağıttırma serbesitesi tanınmıştır.

Söz konusu kararlarda; belirtilen malzemeler dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtılması, bunların üçüncü kişiler ya da kurum ve kuruluşlar aracılığıyla dağıttırılması yasaklanmıştır.

AKP’nin, 24 Haziran’da birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi ile 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde de yine kanun, kural ve yasak tanımadığı, YSK’nın seçim kararlarını çiğnediği görülmektedir.

AKP yaklaşan seçim öncesi vatandaşlara kapı kapı kahve ve hurma dağıtmakta, koli koli erzak taşımaktadır. Ayrıca kimi bürokratları sürece müdahil oldukları anlaşılmaktadır. Kimi yurttaşlarımızca İl Başkanlığımıza bazı kaymakamların parti başkanı gibi propaganda faaliyetlerinde yer aldıkları şikayet edilmektedir.

AKP’nin bu tutumu, seçim sürecinin huzur ve sükun içinde geçmesini engelleyici, diğer adayların hakkını gasp edici ve taraftarlarını tahrik edici bir davranıştır. Seçimlerin huzur ve güven içinde geçmesi için herkes sorumlu davranmak ve yasalara uymak zorundadır. Yasalar herkes için olup doğru uygulanması durumunda toplumda ki adalet duygusunu tesis eder. Aksi uygulamalar çok zamandır büyük yara almış olan adalet duygusunun zedelenmesine ve adaletsizliğin derinleşmesine hizmet eder. Devletin tüm imkanlarını partizanca kullanmak; ne dine, ne doğruluğa, ne de insanlığa sığmaz. AKP ne kadar yasa dışı işler yaparsa yapsın, Türkiye’nin birleştirici gücü CHP ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin önünü kesilemeyecektir.

Tüm yurttaşlarımızı AKP’nin bu hukuk dışı, diktatörlük girişimlerine karşı 24 Haziran’da sandık başına giderek CHP ve Muharrem İnce etrafında birleşmeye ve AKP’ye “tamam” demeye davet ediyoruz.”