CHP’li Bakar: “En güzel müjde seçim kararı alınması”

CHP Enerji – Altyapı Projelerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Deniz Bakar, halkın iki enflasyon altında ezildiğini, bunlardan birinin hayat pahalılığı, diğerinin ise müjde enflasyonu olduğunu söyledi, “Halkımız için en güzel müjde en kısa sürede seçim kararının alınmasıdır” dedi.

CHP Enerji – Altyapı Projelerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Deniz Bakar, yaptığı açıklamayla enerji zamlarını ve ekonomi gündemini değerlendirdi.

Bakar, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“‘Vatandaşlarımız iki tür enflasyon altında eziliyor. Birincisi, hayat pahalılığını arttıran gerçek enflasyon, ikincisi ise vatandaşı kandırdıkları müjde enflasyonu. Verdikleri sözde müjdeler, çözüm yerine daha çok zulme dönüşüyor. Saray gerçek bir müjde vermek istiyorsa en kısa sürede seçim kararı almalıdır.
Kamuoyunda  algı oluşturmak isteseler de; doğalgaz rezervinden temel gıda ürünlerindeki KDV indirimine, düşük faizli konut kredisinden elektrik faturalarında KDV’nin kaldırılmasına kadar iktidarın verdiği müjdelerin yurttaşların derdine çare olmaktansa tam tersine sırtımızdaki yükü arttırdığı apaçık ortadadır.
Saray iktidarı, elektrik faturalarında indirim yapılması için Aralık 2021’de faturadan TRT payının kaldırılacağı müjdesini verdi. 2022’nin ilk günü ise Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammını yaptı. Elektrik faturaları, konutlarda yüzde 127 oranına kadar zamlandı. Düşük kademede iki defa yapılan değişikliğe ve KDV indirimine karşın bugün Türkiye, son dönemde en fazla elektrik zammı yapan ülkelerin başında geliyor.
İktidar, aldığı yanlış kararlarla Türk lirasının olağanüstü oranda değer kaybetmesine neden oldu. İktidarın kur korumalı mevduat sistemi müjdesiyle zenginin parası, 85 milyon vatandaşın verdiği vergilerden karşılanmaya başlandı. Dolar kuru, garantili mevduat sisteminin yürürlüğe girdiği gün 12,18 lira olurken bugün bu tutar 15,5 lira sınırına dayanmış durumda. İktidarın müjde olarak sunduğu kur korumalı mevduat sisteminden kaynaklanan milyarlarca lira tutarındaki fark ise Hazine tarafından karşılanıyor.
İktidar, 2022 yılı için belirlenen asgari ücreti müjde olarak sunarken asgari ücret net 4 bin 253 lira oldu. Bir ay boyunca çalışarak ilk kez yeni ücreti 31 Ocak 2022 tarihinde alan asgari ücretliler ise henüz ilk aydan enflasyonun altında ezilmeye başladı. Açlık sınırı şubat 2022’de 4 bin 552 lira, mart ayında 4 bin 927 lira, nisan ayında 5 bin 323 liraya çıktı. Mayıs ayında açlık sınırının 5 bin 500 liranın üzerine çıkması bekleniyor. Başka bir deyişle müjde olarak sunulan asgari ücret, yılın yarısına gelmeden açlık sınırının neredeyse bin 500 lira altında kaldı.
Halkımız için en güzel müjde en kısa sürede seçim kararının alınmasıdır.