CHP’liler partilerinin 96. yaşını kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. Kuruluş yıldönümünde CHP İl Başkanlığı ve CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı organizesinde partililer İsmailbey Konağı’nda kahvaltıda bir araya geldi.

Programa CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, parti yöneticileri ve partililer katıldı.

Kahvaltıda halkoyunu ekibinin sergilediği Sepetçioğluoyununa Milletvekili Baltacı, İl Başkanı Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Taş da eşlik etti.

Yıldönümü toplantısındaCHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı birer konuşma yaptı.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, konuşmasında, “CHP 96 yıldır Atatürk ilke ve devrimlerinin, özgürlüklerin, demokrasinin, emeğin ve insan haklarının yılmaz bekçisi olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi cumhuriyetin mirasını yiyenlerin değil, bu mirası yaratanların, bu mirasa sahip çıkıp, yarına taşıyanların partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi adaleti yok edenlerin değil, çağdaş hukuk sistemini kurup adaleti sağlayanların partisidir. Partimiz, kurulduğu günden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız, laik, demokratik, onurlu çağdaş bir devlet olarak var olması, güçlenmesi için mücadele etmiştir ve mücadele etmeye de devam edecektir. Toplumsal barış, eşitlik, hak, hukuk ve adalet için kadınlarımızın, çocuklarımızın ve ülkemizin bugün her zamankinden daha fazla CHP’ye ihtiyacı vardır. CHP Atatürk ilke devrimlerine gönülden bağlı partilileriyle, devrimlerinin gençleriyle dün olduğu yılmaz savunucusu örgütleriyle, kadınları ve gibi bugün de Cumhuriyetin kazanımlarını korumak için mücadele edecektir. Şimdi daha da cesur ve kararlı olma zamanıdır” dedi.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi, KuvayiMilliye’den, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nden doğmuş, emperyalizme karşı dünya halklarına örnek olmuş, mücadele edenlerin partisidir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 2 büyük eserimden biridir dediği Cumhuriyet Halk Partisi, Kuvayi Milliye, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamıdır. İlk kongresi de Sivas Kongresi’dir. Milletimizin emperyalizme karşı verdiği kurtuluş savaşında savaş meydanlarında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yılmaz savunucusudur. Ulusumuzu, atamızın gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefine ulaşma yolunda omuz omuza örgütlü harekettir. Bu arka plan bizlere bir taraftan bu şanlı tarihin temsilcisi ve mirasçısı olma onurunu verirken, bir taraftan da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine sahip çıkma sorumluluğu vermektedir. Bu temel değerler cumhuriyetimizin çimentosudur. Cumhuriyet Halk Partisi’nin harcı da işte bu değerlerle karılmıştır. Emperyalizme direnme gücü, özgürlük aşkı, ülkemizi bir ve beraber tutma aşkı, çağdaş uygarlığı yakalama arzusu Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel değerleridir.”

Hasan Baltacı

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacıise, Cumhuriyet Halk Partisi’ninemperyalizme karşı bağımsızlığın ve özgürlüğün partisi olduğunu belirttiği konuşmasında şunları dile getirdi:

“Cumhuriyet Halk Partisi, Anadolu’nun zora düştüğü her anda bu toprakların kaderini değiştirmek için üzerine düşen görevi yapmıştır. Cumhuriyeti kurmakla kalmayıp o dönemin koşullarında okuma yazma oranının yalnızca yüzde 2 olduğu Anadolu topraklarında eğitimin atılımını başlatmıştır. Herhangi bir hukuk kaidesi olmayan bir devleti modern medeni hukukla buluşturmuştur. Hiçbir sanayi atılımı olmayan, toprakları ekilip biçilmeyen bu topraklara sanayi atılımını Cumhuriyet Halk Partisi başlatmıştır. Elinde muazzam güç varken, tek parti olarak iktidardayken ülkeyi çok partili hayatla Cumhuriyet Partisi buluşturmuştur. Dünya kapitalizmin krizinde boğulurken bu ülkeyi sosyal demokrasi ile yine Cumhuriyet Halk Partisi buluşturmuştur. Demokrasinin her kesintiye uğradığı dönemde, darbe dönemlerinde, darbeye en net tavır koyan, karşı koyan yine bu partinin çocuklarıdır. Geldiğimiz noktada 17 senedir tarihten ders almayanlar, yine emperyalist hayallerinin peşinde Türkiye’yi batağa sürüklemektedirler. Başta Suriye olmak üzere iç politika ve dış politikada ülkeyi kaosa ve anarşiye sürükleyenler şunu çok iyi bilmelidirler. Ben buradan cumhuriyet şehrinden Kastamonu’dan onlara şöyle sesleniyorum. Biz zamanında İnebolu’dan cephane taşıyıp bu ülkeyi nasıl kurtardıysak, yine emperyalist hayaller kuranlara diyoruz ki; Size çocuklarımızı yedirmeyeceğiz. Size kadınlarımızı yok ettirmeyeceğiz. Sizi 100 yıllık demokrasi mirasımızın üzerinde tepindirmeyeceğiz. Bu toprakların cumhuriyetin mayası vardır. Özellikle Kastamonu’da cumhuriyetin mayanı vardır. Aldığınız oy oranına asla inanmayın, asla güvenmeyin. Çünkü cumhuriyetin çocukları hala görev başındadır. 96 yıllık bu çınarın altında hala mücadele edenler, bu çınarı ayakta tutamaya çalışanlar, bugün çok daha önemli bir görevle karşı karşıyadır. Bugün eğitim sistemini yok edenler, bugün Türkiye’nin sağlığını çökertenler, bugün yollarını, köprülerini, havaalanlarını, hastanelerini dahi uluslararası şirketlere peşkeş çekenlere karşı mücadele azmimizi dimdik tutmak zorundayız. Kararlılığımızdan hiçbir şey eksilmemelidir.”

Cengiz MUHZİROĞLU