Çiçekçiler özel güne hazır

 

Piyasada belli bir hareketlilik yaratması beklenen14 Şubat Sevgililer Günü’nü iple çekenlerin başında çiçekçiler ve hediyelik eşya satıcıları ile kuyumcular geliyor.

Özellikle çiçekçiler, geçmiş yıllardaki ilgi ve hareketliliğin azaldığını söyleseler de,14 Şubat hazırlıklarını tamamlamış durumdalar.

Sevgi Çiçekevi İşletme Müdürü Serdar Bodur, Sevgililer Günü için hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti ve “Müşterilerimiz bu özel günde genellikle gül ve mevsim çiçekleri buketine ilgi gösteriyorlar” dedi. Bodur, gül buketi fiyatının 7-10 TL arasında, mevsim çiçeği buketini fiyatının ise 20-50 TL arasında olduğunu söyledi.

“HER SENE BİR ADIM GERİ GİDİYORUZ”

Doruk Çiçekçilik’in sahibi Serdal Erdem ise, özel günlerde eski yoğunluğun artık yaşanmadığına dikkat çekti ve “Bu sektörde her geçen sene bir adım geri gidiyoruz. Önceki seneleri arar hale geldik. Bu hafta pazar günü kutlanacak olan Sevgililer Günü’nde, resmi kurumların ve üniversite öğrencilerinin tatilde olacak olmaları bizleri olumsuz etkileyecek. Çiçek kültürü de zaten her geçen sene azalıyor. Alım gücünün düşmesi bizleri olumsuz etkiliyor. Çiçek sevgiliye, sevgiye verilen bir değerdir. Bu değererimizde yaşanan hayat şartları nedeniyle azalıyor” dedi.

“Şehrimizde 8 çiçekçi var. Bunlardan üçü İnter Flora Uluslararası Derneği’ne bağlı ve ben de bu derneğe üyeyim. Türkiye’nin her yerine 1 saat içinde ve dünyanın her tarafına ise 1 günde istenen çiçeği ulaştırıyoruz” diyen Erdem, “Yerli gülü 7,5 TL, Kenya’dan ithal edilen gülü 10 TL, Ekvator gülünü de 15 TL’den satıyoruz. Sevgililer genellikle gülü tercih ediyor. Çiçekçiliğe ilk başladğım günlerde bunlara ot diyorlardı. Önceki senelerde buna ilgi olmaya başladı, şimdi de duraklama dönemine doğru gidiyor” diye konuştu.

 

CM