Cide CHP’den atama eleştirisi

“Yine çocuk, yine kadın doğum uzmanı yok” 
CHP Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy, Sağlık Bakanlığı’nın son hekim atamalarında Cide Devlet Hastanesi’ne yalnızca iki pratisyen hekim düşmesini eleştirdi ve “İlçemizde büyük ihtiyaç hissedilen çocuk hastalıkları uzmanı ve kadın doğum uzmanı ataması yine başka bahara kaldı. Uzman doktor ataması yapılmamasının nedeni bizce mevcut hastanenin yetersiz oluşundan değil ilçemizin bu konuda ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır” dedi.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Gürsoy, şunları söyledi:
Sağlık Bakanlığının 18 Nisan 2017 tarihinde yayınlanan 74. dönem devlet hizmeti yükümlülüğü kapsamında ilimize yapılmış olan 17 doktor atamasının dağılımı aşağıda gösterilmiştir:
Kastamonu Devlet Hastanesi: Acil tıp, anestezi, göz hastalıkları, nükleer tıp, plastik ve estetik cerrahi, adli tıp, halk sağlıgı olmak üzere toplam 7 uzman doktor.
Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne 1 uzman doktor.
Taşköprü Devlet Hastanesi: Genel cerrahi, ortopedi, kadın hastalıkları ve dogum olmak üzere 3 uzman doktor.
İnebolu Devlet Hastanesi: Genel cerrahi, üroloji, iç hastalıkları olmak üzere 3 uzman ve 1 pratisyen doktor.
Cide Devlet Hastanesi: 2 pratisyen doktor…
İlçemizin toplam nüfusu 22 bin 642 iken, komşu ilçe İnebolu’nun toplam nüfusu 22 bin 141 olup ilçemiz Kastamonu’nun en uzak ilçesidir.
Halen mevcut durumda İnebolu Devlet Hastanesinde 6 uzman doktor, ilçemizde ise 2 uzman doktor bulunmaktadır.
İlçemizden her gün onlarca insan uzman doktor eksikliği nedeniyle çok basit rahatsızlıklarından dolayı il merkezine gitmektedir.
İlçemizin en büyük sorunlarından biri sağlık sorunu iken, yıllardır verilen tüm sözlerin ve özellikle pazar günkü referandum öncesinde bulunulan vaatlerin yerine getirilmemesi Cide halkına büyük haksızlıktır. Yapılan son atamalardan anlaşıldığı gibi uzman doktor ataması bir başka bahara kalmıştır.
İlçemizde mevcut devlet hastanesi birçok uzmanın görev yapmasına yetecek fiziki kapasiteye sahiptir. Bunun böyle olduğu geçmiş yıllarda ilçemizde aynı anda görev yapmış olan birçok uzman doktorun varlığından anlaşılmaktadır. Uzman doktor ataması için yeni hastane binasının bitmesinin beklenmesine ihtiyaç yoktur.
Uzman doktor atamalarının yapılmamasının nedeni bizce mevcut hastanenin yetersiz oluşundandan değil ilçemizin bu konuda ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunun çözümünün, ilçe halkının sağlığı için çok önemli olduğunu defalarca dile getirdik ve her defasında da haksız olarak tenkide uğradık. Bizlerin amacı halkımıza hak ettiği sağlık hizmetlerinin sunulmasına katkı sağlamaktır. Bunun için de şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli çabaların içinde olacağız. Siyasetin amacı halkın sorunlarını tespit edip dile getirmek ve bu sorunlara çözüm bulmaktır. Bizlerden talep edilirse de yapabileceğimiz her türlü siyasi desteği vermeye hazırız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”