Cide Sahil Tahkimatı projesine BAKAN TALİMATI

SONY DSC

Karadeniz’de çıkan her fırtına sonrasında ağır hasar gören Cide sahili, kurtuluşu 150 metre açığa yapılması istenen Sahil Tahkimatı Projesi’nde görüyor. Cide Belediye Başkanı Necdet Demir ve Karayolları Bölge Müdürü Hüsameddin Özendi, önceki günkü Koordinasyon toplantısında bu projenin ilçenin geleceği için şart olduğunu söyledi.

Koordinasyon toplantısı sonrasında dün AK Parti’nin Cideli milletvekili Murat Demir, açıklamasında “Sahilin koruma projesi en hızlı bir şekilde yapılacaktır. Cide sahili bu proje sayesinde kurtulacak. Proje sahilden 150 metre açıkta yapılacak. Yaptığımız görüşmeler sonucu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan talimatı verdi. Hayırlı olsun” diye konuştu. Demir, Abana Sahil Tahkimatı Projesi’nin de ihale sürecinin tamamlandığını ve Mart ayı içinde inşasına başlanacağını da aktardı.

 

 

 

Karadeniz’de geçtiğimiz günlerde meydana gelen fırtına sonrasında büyük hasarın meydana geldiği Cide ilçemizin içinde bulunduğu durum önceki gün yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında da tartışıldı.

Bolu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bölge Müdürlüğü yetkililerinden Cide’nin her fırtınada maruz kaldığı soruna çözüm bulmasını talep eden Cide Belediye Başkanı Necdet Demir, “Abana’da yapılacak olan gibi sahil tahkimatının yapılması gerekiyor. Dalgalar en az 150 metre ileride kırılırsa Cide sahili zarar görmez. Biz bunu sahillerimizin kumsal olması için söylemiyoruz. Biz Cide’nin buna ihtiyacı olduğu için bu talepte bulunuyoruz. Evlerin içerisine su giriyor. Bu projeyi Cide’ye kazandırırsak sahildeki evleri kurtarabiliriz. Geçmişte bir kaymakam arkadaşımızın eşi bu dalgalar yüzünden denize düştü ve kendisinden bir daha haber alınamadı. Karayolları yetkilileri çok iyi bilir. Dalgalar bazen kumu sahile attığında karayolunda 10 santimetre yüksekliğinde ıslak ince çakıl birikiyor. Sürücüler de bunu fark etmediği zamanlarda araçlarının hakimiyetini kaybederek büyük kazalar meydana geliyor” dedi.

Cide’nin içinde bulunduğu durumu yakından bildiğini söyleyen Karayolları 15.Bölge Müdürü Hüsameddin Özendi ise “Dağlardan gelen yağmur sularının Cide’ye gelmeden kanallarla denize deşarj edilmesi gerekiyor. Denizden gelen dalgayı kontrol altına almak istiyoruz. Ancak bunu yapabilmemiz için sahilin kenarına 6-7 metre yüksekliğinde bir set yapmamız gerekiyor. Bunu yaptığımız zaman ise Cide’ye sahil kenarında bir kent diyemeyiz. Kimse denizi göremez. Çünkü Cide’ye son fırtınada 6-7 metre yüksekliğinde dalgalar geldi. Bu dalgalar kıyıya vurduğunda ise suyun yüksekliği 15 metreye kadar çıkıyor. Eğer Cide’nin 150 metre açığına bu setler oluşturulur, dalgalar önlenirse, biz sahile sıcak asfalt yapmayı planlıyoruz. Çünkü şu anki şartlarda bu asfaltı yapmamızın hiçbir anlamı yok. Çünkü kalıcı olmaz. Sahildeki ilçelerimizin aşılması gereken çok ciddi sorunları var” dedi.

Bolu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bölge Müdürlüğü yetkilisi ise sahil tahkimatı projesini Abana’ya yapmak için iki yıldır uğraştıklarını söyleyerek, “Bu proje afetler karşı mücadele kapsamında yapıldığı için çok kurumun görüşünü almamız gerekiyor. Bu da işleri oldukça yavaşlatıyor. Abana’daki proje için iki yıldır uğraşıyoruz. Ama bir yerden başlamak gerekir” şeklinde konuştu.

İl Koordinasyon Kurulu’nda gündeme gelen bu konuyla ilgili olarak AK Parti’nin Cideli milletvekili Murat Demir, sosyal medya hesabı üzerinden sahil tahkimatı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Abana Sahil Koruma Tahkimatı Projesi’nin ihale sürecinin tamamlandığını söyleyen Milletvekili Murat Demir, “Mart ayı içinde yer teslimi ve inşaatına başlanacak inşallah” dedi.

Cide Sahil Tahkimatı Proje sürecini de başlattıklarını söyleyen Murat Demir, “Sahilin koruma projesi en hızlı bir şekilde yapılacaktır. Bu proje için farklı şekilde eleştiri getirenlere kısaca bir sözüm olacak. Bu proje yapılacak. Cide sahili bu proje sayesinde kurtulacak. Proje sahilden 150 metre açıkta yapılacak. Açık deniz olan bu sahilde bir can gitti hatırlayanlar vardır. İlçemize atanan bir kaymakamımızın eşini aldı Karadeniz ve geri vermedi. Bu sahil bir daha sıkıntı yaratmadan bir an önce yapılacak inşallah. Yaptığımız görüşmeler sonucu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan talimatı verdi. Hayırlı olsun” diye konuştu.