Cide ve İnebolu “Masal Kasabası”

Hürriyet Seyahat ekibi Karadeniz’in kıyısına dizili  “masal kasabası” olarak tanımladığı 10 kentibelirledi.  Ünlü ibimlerden oluşan 10 kişilik jürinin belirlediği listede ilimizden ise Cide ve İnebolu ilçelerimiz yer aldı.

Jüride Murat Köksal / Atlas dergisi yayın direktörü, Serhan Yedig / Gazeteci, Bahar Akıncı / Seyahat yazarı, Şener Kalemci / Yürüyüş rotaları rehberi, Yıldırım Güngör / Seyahat yazarı, Uğur Biryol / Gezgin-yazar, Salih Seçkin Sevinç / Harbiyiyorum.com kurucusu, Elif Omput / Gezgin, Burcu Gürtürk Kadak / Hürriyet Seyahat Gezgini, Nurgül Büyükkalay / Hürriyet Seyahat Gezgini yer aldı.

Şu anda Karadeniz’de en güzel yemeklerin tadılıp, birbirinden güzel sahil kasabalarında tarih ve kültür gezilerinin yapılabileceği bir dönemin içerisinde olduğuma dikkat çeken Hürriyet Seyahat ekibi, jürinin belirlediği rotalarla ilgili okuyucularına detaylı bilgiler sundu.

Hürriyet Seyahat jürisinin belirlediği 10 kasaba şöyle:

1- Hak edilen unvan: Çeşm-i Cihan: AMASRA / BARTIN

3 bin yıllık bir tarihe sahip. Kendine has doğası, antik tarihi, masmavi suları ve manzaralarıyla içinizi huzurla dolduracak bir adres. Ankara’dan özel araçla dört, İstanbul’dan ise yaklaşık altı saat sürüyor. Oldukça küçük bir yer olmasına rağmen Amasra Müzesi, Göldere Şelalesi, Amasra Kalesi, Gürcüoluk Mağarası gibi keşfedilecek çok yeri var.

 

2- Homeros’un gözbebeği: CİDE /KASTAMONU

Homeros yaklaşık 2 bin 800 yıl önce yazdığı İlyada Destanı’nda Cide’den şöyle söz ediyor: “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik; Kiteros’tan Aycelos’tan”. Aycelos bugünkü Cide, Kiteros ise Batı Karadeniz’in benzersiz doğasını gözler önüne seren Gideros Koyu…11 kilometrelik sahil şeridinde mavi ve yeşilin dansı görülmeye değer. Şener Kalemci kasabada bulunan Valla Kanyonu’nun bitimi olan Loç Vadisi ve Rofat Ilgaz Evi’nin gezilmesi gereken yerlerin başında olduğunu söylüyor.

3- Antik şehirde harika yolculuk: TİREBOLU/ GİRESUN

İsmi, üç şehir anlamına gelen Tripolis’ten geliyor. Doğanın tarihle iç içe geçtiği kasabanın eski çeşmeleri ve Rum evlerinin olduğu mahalleler mutlaka görülmesi gerekenler listesinde. Tarih ve doğaya selam verdikten sonra yöresel pazı mıhlaması, mısır dolması ve hamsi böreği gibi Tirebolu mutfağını da denemeden geçmeyin. Salih Seçkin Sevinç Karadeniz’e özgü yemekleri tadabileceğiniz ‘Doğal Dükkân Falez’ restoranını öneriyor.

4- Çiçeklerle deniz arası güzellik: PERŞEMBE/ ORDU

Fındık bahçelerinin denizi selamladığı şelaleleri, Yason Burnu Yarımadası plajları ve sakin sahiliyle Karadeniz’in en güzel duraklardan…1500 metre yükseklikte yer alan Perşembe Yaylası, yemyeşil doğasının arasından akan kıvrım kıvrım dereleri görülecekler arasında. Uğur Biryol, “Eski karayolunun virajlı yollarından şu sıralar geçerseniz sağ tarafta baharın patlamasıyla enfes bir yeşil, solda masmavi Karadeniz karşılayacak sizi… Yol üstü sürpriz lezzetlerse Perşembe’nin bonusu” diyor.

5- Bulgaristan sınırındaki cennet: İĞNEADA/ KIRKLARELİ

Türkiye’nin Karadeniz’de Bulgaristan sınırına en yakın sahil kasabası. Sahilleri, su basar ormanları, tarihi ve kültürel dokusuyla ön plana çıkıyor. Tuzlu su gölleri, kıyı kumullar ve bataklıklar bir arada bulunuyor. Ayrıca göçmen kuşların konaklama adreslerinden. Yıldırım Güngör, “Sakinliği, yemyeşil ormanı ve masmavi deniziyle mutlaka keşfetmelisiniz” diyor.

6- Ruhu dinlendiren kasaba: İNEBOLU/KASTAMONU

Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun korunduğu nadir yerlerden…Dar sokaklı yollarında dolaşırken başka bir dünyadaymışsınız gibi gelecek. Eşsiz manzaralara sahip tepelerinde doğa yürüyüşleriyle huzurun ve sakinliğin keyfini çıkarın. Yöresel ve organik birçok ürünü bulabileceğiniz halk pazarlarına mutlaka uğramadan dönmeyin. Murat Köksal ‘’Kentte yapacağınız gezinti sonrasında ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz’’ diyor.

7- Doğa ve denizle tanışmanın adresi: KARASU/ SAKARYA

Sakarya Nehri’nin Karadeniz’le merhabalaştığı uçsuz bucaksız sahili ve hafif dalgalı deniziyle ön plana çıkıyor. Acarlar Longozu ve Sakarya Nehri gibi iki doğa güzelliğinin yanı başında yer alıyor. Çadır kurarak kamp yapabileceğiniz, kuşların huzur veren cıvıltısını dinleyeceğiniz Maden Deresi’ne yarım saat uzaklıkta…Ayrıca harika balık lokantalarında taze deniz ürünlerini tatmadan ilçeden ayrılmayın.

8- Terk etmekte zorlanacaksınız: GÜZELCEHİSAR/ BARTIN

Yeşilin bin bir tonuna tanıklık edeceğiniz muhteşem doğasıyla adeta bir oksijen deposu. El değmemiş doğal güzellikleri, koyları ve kültürel yapısına hayran kalacağınız huzurun ve sessizliğin adresi kasabayı terk etmekte zorlanacaksınız.

9- Güzeller güzeli: KEFKEN-KERPE/ KOCAELİ

Deniz ve güneşinde Akdeniz’i, yeşilinde ise Karadeniz’i bulacaksınız. İstanbul’da yaşayanların hafta sonu kaçamağı yapabileceği yakınlıktaki kasaba masmavi dingin suları ve harika kum plajlarıyla karşılayacak sizi.Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için Pembe Kayalıklar mutlaka ziyaret edilmeli. Her daim taze balık sunan restoranlara uğramadan dönmeyin.

10- Güzelliği aklınızda, tadı damağınızda kalacak: ÇAYELİ / RİZE

Yaylaları, dereleri ve yöresel birçok lezzetiyle ön plana çıkan Karadeniz’in en yeşil ilçelerinden Çayeli tarihi dokusu ve muhteşem yeşil doğasının yanı sıra tam bir lezzet durağı… Kasabanın dünyaca ünlü kuru fasulyesini yedikten sonra bu konudaki standartlarınız kesinlikle değişecek. Elif Omput ‘’Buraya geldiğinizde kendinizi Lale Lokantası’na atın ve meşhur yöresel Rize sütlacını yemeyi unutmayın’’ diyor.