Cide’deki 280 öğrenci kimin umurunda?

mafacanİl Genel Meclisi’nin 7 Ocak 2015 tarihli oturumunun ana gündem maddesini oluşturan Cide Cumhuriyet İlkokulu’nun depremde ilk yıkılacak kamu binası olduğuna dair komisyon raporunu gazetemizin manşetine taşımıştık…

Aradan geçen bir yıla karşın devletin henüz attığı tek adım yok.

Mevzunun önemi ve aciliyetini gözeterek haberi “273 öğrencinin eğitim gördüğü okul tehlike saçıyor” üst başlığı ve altında koskoca “Depremde ilk yıkılacak” manşeti ile vermiş ve spotunda “Cide Cumhuriyet İlkokulu, İGM’nin gündeminde, Milli Eğitim’in ise ilgisi dışında” demişiz…

Heyhat, gözler görmez, kulaklar işitmez, vicdanlar hissetmez olduktan sonra istersen bi de üstüne davul zurna ekle kime gam?

7 Ocak 2015’e gidelim…

Cideli İGM üyelerinin Cide Cumhuriyet İlkokulu’nun depremde yıkılma riski taşıdığına yönelik aylar önce verdikleri önerge üzerine İGM Eğitim Komisyonu üyeleri soluğu ilçede alırlar, binayı incelerler, halkla konuşurlar.

Neticesinde…

Komisyon Başkanı Sabri Bayramoğlu’nun okuduğu rapor şöyle: “Kastamonu’da meydana gelebilecek olası bir depremde yıkılacak ilk kamu binasının burası olacağı yönünde bilgiler edindik. İlçedeki vatandaşlarla aynı düşünceleri bizlerle paylaştı. Okulun temelinde çimento kullanılmadığı gibi, taş olan temelinin üzerinde belirli dönemlerde ek inşaat yapıldığı ve okulun büyütüldüğü bilgisini aldık. Toplam 273 öğrenci şu anda bu okulda eğitim görüyor. Okulun yapım tarihi 1943 olarak belirtildi. Çıplak gözle bakıldığında okulun durumu çok iyi gibi duruyor. Ancak gerçek öyle değil. 71 yıllık bir binanın ne kadar sağlıklı olabileceği de zaten aşikardır. Bu okulun yıkılarak ya da eğitime devam ederken bir üst kısmında bulunan alana 14 derslikli yeni bir bina yapılması gerekmektedir.”

Raporun devamı daha da ilginç…

“Komisyon olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de bilgi aldık. Ancak Milli Eğitim 2015 yılı yatırım programında bu okulla ilgili herhangi bir çalışma bulunmuyor. Komisyon raporunun kendilerine gönderildiği takdirde önümüzdeki yıllardaki yatırım programına bu okulu almak için çalışma yapabileceklerini belirttiler.”

Haliyle “infial” yaratmış rapor İGM’de…

İGM Başkanı Mehmet Kayıkçı, konunun ivedilikle ele alınması için Cide İGM üyeleri, komisyon üyeleri ve kendisinin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir ziyaret gerçekleştirerek konuyu aktarmalarının daha etkili olabileceğini ve süreci hızlandırmak için gerekli adımları atacaklarını söylüyor.

Ah İGM vah İGM…

Geçtim sürecin hızlanmasından kaplumbağa hızıyla dahi olsa çakılan tek çivi yok o günden bugüne Cide Cumhuriyet İlkokulu’na.

Devam edeyim garabete…

İlimizin en büyük ilçelerinden biri olan Cide’nin bu en eski ve en büyük ilkokulunun geçtim toplantı salonundan taşımalı eğitim yapmasına rağmen yemekhanesi yok yemekhanesi. Öğrencilere, okulun arka bahçesine iliştirilmiş bir müştemilatta, başka bir okuldan getirilen yemek servis ediliyor.

1890 tarihinde okulun ilk temelini atan Cideli Molla Ömer Zade ve arkadaşlarına, 2’nci Dünya Savaşı’nın zor yıllarında okula taksit taksit ödenek gönderen devlet yetkililerine, 1980’de ilave kat çıkan idarecilere selam olsun…

Emanet bıraktıkları gibi yerli yerinde duruyor.

Karadeniz’in şirin ilçesi Cide…

Gönül yarası başlı başına.

•••

Not: Cide’nin kuş uçmaz kervan geçmez köyündeki bir ilkokuldan bahsetmiyoruz, ilçe merkezindeki en baba okul bu dikkat edin. Seneler senesi bu kadar ihmale uğratıldıktan ve görmezden gelindikten sonra, 2016 yatırım programına alınsa ne yazar alınmasa ne yazar sorarım?…

Hak ediyor mu Kastamonu tüm bunları?