“Çiftçinin öz kaynağı spor kulüplerinin sermayesi değildir”

  • Kastamonu Ziraat Odası Meclis Başkanı Turgay Maliki, Ziraat Bankası tarafından spor kulüplerinin borçlarının yapılandırılacak olması yönünde alınan karara büyük tepki gösterdi. Maliki, “Ziraat Bankası’nın parası var ise kuruluş amacına uygun olarak ülke çiftçisini koruyup, çiftçilerin borçlarını yapılandırması gerekir. Yıllardır mazot ve gübre desteği seçim vaadinden öteye gitmediği için çiftçimiz üretemez duruma getirilmiştir. Çiftçilerin öz kaynağı, spor kulüplerinin sermayesi değildir” dedi.

Kastamonu Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Turgay Maliki, Ziraat Bankası’nın futbol kulüplerinin borçlarını yapılandıracak olmasına büyük tepki gösterdi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın önceki gün ortak bir açıklama yaparak futbol kulüplerinin 31 Ocak 2019 tarihine kadar olan borçlarının Ziraat Bankası tarafından yapılandırılacağını açıklamalarının ardından Kastamonu Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Turgay Maliki, “Çiftçilerin öz kaynağı, spor kulüplerinin sermayesi değildir” dedi.

TFF ve Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamanın, vergi ödeyenlerin oluşturduğu kamu kaynağına göz dikildiğinin açık göstergesi olduğunu söyleyen KZO Meclis Başkanı Maliki, açıklamasında şunları ifade etti:

“Bu açıklama vergi ödeyenlerin oluşturduğu kamu kaynağına göz dikildiğinin açık göstergesidir. Ziraat Bankası’nın spor kulüplerinin 14 milyar lira olan borçlarını yapılandırarak uzun vadeli kredi vermesi Türk tarımına ve tarım sanayisine vurulacak en büyük darbedir. Daha öncede TFF Başkanı Yıldırım Demirören’e 2 yıl geri ödemesiz 700 milyon dolar kredi veren Ziraat Bankası’nın parası var ise kuruluş amacına uygun olarak ülke çiftçisini koruyup, çiftçilerin borçlarını yapılandırması gerekir. Yıllardır mazot ve gübre desteği seçim vaadinden öteye gitmediği için çiftçimiz üretemez duruma getirilmiştir. Çiftçilerin öz kaynağı, spor kulüplerinin ve bu kulüplerin sermayesi değildir. Eğer bir yapılandırma yapılacaksa bu yapılandırma halktan ve emekten yana olmalı ve toprağı işleyen çiftçiyi öncelik almalıdır. Özellikle Kastamonu merkezde ve köylerimizde kapalı sistem sulama metoduna geçilmesi için alt yapısı hazır projelere bu kaynaklar, paralar aktarılmalı ve çiftçinin daha teknik ve verimli çalışabilmesi sağlanmalıdır. Buradaki amaç nedir? Ziraat Bankası’nın çiftçinin borçlarını yapılandırmak yerine futbol kulüplerinin borçlarını üstlenmesinin kamu yararı nasıl izah edilebilir?”