“Çiftçinin zararı karşılanmak zorunda”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, dolu afetinde evleri ve tarladaki ürünleri zarar gören çiftçilerin Hasköy’de düzenledikleri toplantıya katıldı.

Baltacı, “Mağdur çiftçilerimizin haklı talepleri, bizim de taleplerimizdir. Kastamonu acilen Doğal Afet Bölgesi ilan edilmelidir. Dolu ve sel afeti nedeniyle mağdur olan üreticinin, sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tüm zararı devlet tarafından karşılanmalıdır. Çiftçilerimizin banka ve kooperatiflere olan kredi borçları ertelenmeli, vadeleri uzatılmalı, faizleri silinmelidir. Hasar Tespit Komisyonu’nda tüm partilerin temsilcileri yer almalı, hasar tespit raporları ivedilikle hazırlanmalıdır” dedi ve her konuda çiftçilerin yanında olacaklarını söyledi.

 

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 13 Eylül’de meydana gelen dolu afetinde evleri ve tarladaki ürünleri zarar gören çiftçilerin seslerini duyurmak için Hasköy’de düzenledikleri toplantıya katıldı.

Baltacı; Eşen, Emir, Hasköy, Hatip, Kayalı ile civar köylerde tarım üretimi yapan ve dolu felaketinde önümüzdeki 2.5 aylık hasadını kaybeden çiftçilerle sohbet edip, taleplerini dinledi.

Toplantıda yer alan Kastamonu Ziraat Odası Başkanı ve AKP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Butur’a uyarıda bulunan Baltacı, Kastamonu’nun acil olarak Doğal Afet Bölgesi ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Zarar gören tarım arazileri ve seralarda da incelemelerde bulunan Milletvekili Baltacı çiftçilerin düzenlediği açık hava toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bir kararnameyle damadını Hazine’nin başına atayanlar pekala çiftçilerimiz içinde kanun çıkartabilir, çıkartmalıdır.Biz çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız. Ancak bizim verdiğimiz her kanun teklifi düşman ülkenin milletvekiliymişiz gibi kabul edilmiyor. Mesele sizin kendi mücadeleniz. Ziraat Odası’nı da sıkıştıracaksınız, Valiliği de sıkıştıracaksınız, AFAD’ı da sıkıştıracaksınız. Tekrar ediyorum. Bu ülkede 400 milyon dolara uçak alanlar, Varlık Fonu’nun başına kendini atayanlar çiftçinin zararını da karşılamak zorundalar. Etkili bir mücadeleye ihtiyaç var. Siz birlikte olduğunuz sürece biz sizle birlikte mücadele etmeye hazırız.  Sigortası olsun ya da olmasın, ekmiş biçmiş tüm çiftçilerimizin zararlarının giderilmesi talebimizi en yüksek sesle dile getireceğiz. Biz siyasi bir partiyiz ve siz siyaset yapıyor diye düşünebilirsiniz. Evet siyaset tamda bunun için yapılabilir. 2016 yılında çiftçinin zararını gidermedilerse, 184 bin liralık zarar için bin lira verdilerse bu senede vermezler. 2016’da direndiniz, 2018’de bir daha direnebilirsiniz, ama bir daha da direnemezsiniz.”

“ÇİFTÇİMİZİN TALEPLERİ BİZİM TALEPLERİMİZDİR”

“Mağdur çiftçilerimizin haklı talepleri, bizimde taleplerimizdir. Kastamonu acilen Doğal Afet Bölgesi ilan edilmelidir. Dolu ve sel afeti nedeniyle mağdur olan üreticinin, sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tüm zararı devlet tarafından karşılanmalıdır. Çiftçilerimizin banka ve kooperatiflere olan kredi borçları ertelenmeli, vadeleri uzatılmalı, faizleri silinmelidir. Hasar Tespit Komisyonu’nda tüm partilerin temsilcileri yer almalı, hasar tespit raporları ivedilikle hazırlanmalıdır. Bu taleplerimizi Valilik diyorsanız Valiliğe, Tarım Müdürlüğü diyorsanız Tarım Müdürlüğüne, nereye istiyorsanız birlikte gidelim iletelim.”

“İKTİDARI DEĞİL, ÇİFTÇİYİ KORUYACAKSINIZ

“Ziraat Odası iseniz iktidarı değil, çiftçiyi koruyacaksınız! Buraya yetkili gelmesi gerekiyorsa, gelecek. Asil olan millettir. Milletin ayağına gitmekten kimse yüksünmeyecek.”