Çınar’dan ittifak vurgusu

“Yüksek seviyede bir hassasiyet içerisinde, Cumhur İttifakı’na en ufak zararın gelmemesi adına gayret ve çaba gösteriyoruz.”

  • MHP İl Başkanı Emin Çınar dün düzenlediği basın toplantısında Kastamonu ve ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunup, eleştirileri cevaplarken, ağırlığı Cumhur İttifakı‘na olan bağlılıklarına, bu konudaki hassasiyetlerine ve Kastamonu başta olmak üzere kazandıkları belediyelerin hizmetlerine verdi.
  • Cumhur İttifakı’nın ülke ve milletin yarınları için bütün fedakarlıkları ortaya koyma gayreti içerisinde olduğunu söyleyen Çınar, Genel Başkanları Devlet Bahçeli’nin, önümüzdeki seçimde Cumhurbaşkanı adaylarının Erdoğan olacağını açıklamasını ardından siyasetlerini bu çerçevede sürdürdüklerini belirtti.
  • Cumhur İttifakı’na zarar gelmemesi adına yüksek hassasiyet gösterdiklerini belirten Çınar, “İl başkanları, ilçe başkanları, meclis üyeleri gibi arkadaşlarımızın vermiş oldukları beyanatları ölçüp tartarak yapmalarının ittifakımız açısından önemli olduğunu düşünüyorum” diyerek bir de uyarıda bulundu.

MHP İl Başkanı Emin Çınar dün düzenlediği basın toplantısında Kastamonu ve ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu, eleştirileri cevapladı.

MHP İl Başkanı Emin Çınar, İl Yönetim Kurulu üyeleri ile Merkez İlçe Başkanı Ayhan Özmen’in de katıldığı basın toplantısına göreve geldiklerinden bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek başlarken şunları söyledi:

“Görev süremiz içerisinde bütün ilçelerimizi en az üç sefer ziyarette bulunduk. 21 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimlerinde Kastamonu halkından almış olduğumuz yetki çerçevesinde Merkez, Tosya, Taşköprü, Seydiler, İhsangazi, Çatalzeytin ve Ağlı belediyeleri olmak üzere toplamda 7 belediyemizin çalışmalarını bizzat alanlarında gezip, bilgialdık. Başkanlarımızın bu çalışmaları ve halkın bize vermiş olduğu destek neticesinde yapmış olduğumuz çalışmalardaki memnuniyet veya sıkıntıları bizzat yerinde gördük. Genel kabul itibariyle gördüğümüz hadise MHP’ye verilen yetkilerden dolayı halkımızın çok ciddi manada memnuniyeti ile karşılaştık. Bundan dolayı da başta Merkez belediye başkanımız olmak üzere bütün ilçelerde görev alan belediye başkanlarımız, belediye meclislerimiz ve idari heyetimiz olmak üzere her birisine il başkanlığı ve ilçe başkanlığı olarak teşkilatlarımız olarak teşekkür ve şükranlarımı sunmak istiyoruz.”

PANDEMİ VE BELEDİYE

Pandemi dönemine değinen Çınar, bu konuda da şöyle dedi:

“Yaklaşık bir yıldır ülkemiz ve dünya pandemi ile bir mücadelenin içerisinde. Bundan dolayı da planladığınız her şey normal rutin seyrinde gitme ihtimali söz konusu değil.  Biz 31 Mart tarihinde Kastamonu Merkez’de,vatandaşlarımızın MHP’ye yüksek bir oranla gösterdiği teveccühe layık olabilmek için teşkilatlarımız ve başta Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğluile çalışma heyeti olarak büyük bir mücadelenin içerisindeyiz. Özellikle göreve geldikten sonra kendi görev süremiz içerisinde önceki arkadaşlarımızda bunu fazlasıyla yaptılar. Bizlerde bu noktada, toplumun beklentileri hangi noktadaysa, talepleri ne ise bunları özellikle belediyemiz bünyesindeki yetkililere ulaştırarak çözüme kavuşturulması noktasında gayretin içerisinde olduk.

Sadece kısa bir değerlendirme yapmamız gerekirse; malumunuz pandemiden dolayı özellikle belediye personelimizin büyük bir bölümü vardiyalı bir sistem üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle dış birimlerimiz itibariyle temizlik birimlerimiz, KASKİ, Fen İşleri ve Park Bahçe gibi dış alanda hizmet yapan birimlerimiz bu hizmetler eksilmesin diyerekten pandeminden dolayı yüzde 50’lik performansı yüzde 100 seviyesine taşıyabilmenin gayreti içerisindeler.

Biz zaman zaman gerek ilçe başkanımızla gerek yönetimimizle gecenin geç saatlerinde temizlik yapan arkadaşlarımızı cansiperane çalışmalarını gördüğümüz için onlara teşkilatlarımız adına teşekkür etmek istiyorum.

Bu çalışmalarda eksik olan kısımlar olabilir mi?Tabii olabilir. Özellikle 31 Mart’tan bu tarafa İŞKUR üzerinden Toplum Yararına Hizmet Programı bünyesi altında maalesef hiçbir proje yapılmadı. Önceki dönemde biz belediyeyi devraldığımız zaman içerisinde yaklaşık Toplum Yararına Hizmet’ten 550’den fazla personel vardı. Tabii ki eksik olabilir, ancak biz bunlardan asla şikâyetçi değiliz. İnşallah sağlıklı bir yaşam ortamına yakın bir zaman içerisinde tekrardan kavuşacağımıza ümit ediyoruz.

Bununla alakalı olarak da MHP ve belediyemiz, özellikle toplum yararına olabilecek hijyen koşulları konusunda her türlü çalışmadan geri durmayıp, bunları en iyi şekilde yerine getirmenin gayreti içerisinde olacağız.”

BELEDİYE ÇALIŞMALARI

Belediye tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da konuşan Çınar, şunları söyledi:

“Belediyemizin en önemli projeleri ile alakalı bazı hususları da sunmak istiyorum.

Dereköy mevkiinde yapılması planlanan Avrupa Birliği Projesi kapsamında olan arıtma tesisimizin inşası, kendi dönemimiz içerisinde planlanan program çerçevesinde hızlı bir şekilde devam etmekte. Allah nasip ederse tesisimiz, dere yatağına arıtılmış suyu bırakacak şekilde 2023 yılında hizmete sunulmuş olacak.

Belediyemiz, şehrimizin yeni yerleşim alanlarından biri olan Budamış bölgesinde inşaat başlamadan, 10 milyon TL’lik proje ile altyapıyı tamamlamanın gayreti içerisinde çalışmalarınıhızlı bir şekilde sürdürüyor.

Belediyemiz, yine, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde yaklaşık 12 kilometreye yakın bir bölümde özellikle yağmur suları, kar suları gibi sularımızı da yeraltına alma projelerini uyguladı. Bunları yapmadan önce orada asla asfalt ya da kaldırım çalışmasını yapmanın bir anlamı yoktu. Çünkü oraya yaptığınız her yatırım olası bir yağmur ve yağışta sizin cebinizden akıp gidiyor.

Belediyemiz bu noktada belki kimsenin belediyecilik adına göze almadığı bu hizmetleri hızlı bir şekilde yerine getirmenin gayreti içerisinde. O bölgedekiinsanlarımız gelecek dönemde daha sağlıklı bir altyapıya kavuşmuş olacak. Tabii ki bu altyapı çalışmalarının aslında çok önceden yapılıp planlanması gerektiği de gerçek husustur.

Bizim ilk göreve geldiğimiz zaman içerisinde, bundan 6 ay önce, şu anki suntanın karşısında dediğimiz bölgede çocuk kütüphanesi ve kreşin inşaat kısmı yüzde 90 oranında tamamlandı. Allah nasip ederse, iç tefrişatı ve diğer birimleriyle beraber bahar döneminin içerisinde de o tesisimiz yine Kastamonu halkının ve değerli vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.

Onlarca park düzenlemesi gerçekleştirdi. Metrekarelerce kaldırım çalışması ve görsel çalışmalar yerine getirildi. Yine park, bahçe ekiplerimizin çiçeklendirme, temizlik ve şehrin güzelleşmesi adına yoğun bir çalışma ortaya kondu.

Pandemiden dolayı personel eksikliğimiz söz konusu, ama belirtilen saatlerin içinde özellikle temizlik birimlerimiz her noktada bırakılan çöpleri alma gayreti içerisindeler. Fakat bazen çöpler belirtilen saatlerden sonra bırakıldığı için aksaklıklarımız söz konusu olabiliyor. İlerleyen zaman içerisinde Toplum Yararına Projeler de gerçekleşirse, bu noktadaki hizmeti zirveye taşıma gayretimiz hasıl olacaktır.

Biz belediyeciliğimizi halkımızın içinden kopmadan yapmaya özen gösteriyoruz. Bu noktada zaman zaman Belediye Başkanımız çalışma heyetiyle beraber yapılan çalışmaları bizzat başında bulunarak, denetliyor. Zaman zaman biz teşkilat başkanlarımızla bu çalışmaları ortaya koyuyoruz. Halkın teşkilatlarımıza aktardığı ve çalışma yapmamız gereken konuları birimlerimize aktararak bu hizmetleri yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz.”

Belediye başkanlarının, asgari ücret görüşmelerinden önce pandemi sürecinde dış birimlerinde görev yapan personel için bir iyileştirme ortaya koymaya çalıştığını belirten MHP İl Başkanı Emin Çınar, bu konuda da şöyle konuştu:

“Asgari ücretin belirlenmesi ve yeni maaş rakamlarının ortaya konulması adına, Sayın Belediye Başkanımız kurmay heyetiyle bir değerlendirme yapıp, burada sadece bazı birimler değil, genel birimler üzerinde asgari ücrette bir memnuniyeti ortaya koyacak rakamı da gerçekleştirdiler. Biz partimiz adına yapmış oldukları bu değerlendirme adına kendilerine teşekkür ediyoruz.

Allah nasip ederse birçok belediyemizin üzerinde 3 bin 350 TL bir rakamlara belediye çalışanlarımızın bir nebze olsun elinde tutabilme gayreti içerisinde bu değerlendirme yapıldı.

Belediyemizle alakalı aklınızda her türlü düşünce olabilir ama 31 Mart yerel seçimlerinden bu tarafa belediyemiz programlı, sistemli ve şeffaf bir ihale sistemi üzerinden bütün projelerini gerçekleştiriyor. Allah nasip ederse, kalan 3 yıl içerisinde seçmenimize vermiş olduğumuz taahhütleri ve hizmetleri de yerine getireceğimizden kimsenin endişesi olmasın. Çünkü biz halkın güvenine layık olabilmeye çalışıyoruz.”

ÜLKE GÜNDEMİ

Ülkenin zorlu bir süreçten geçtiğini de ifade eden Çınar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerek dış politika itibariyle, güvenlik açısından Güneydoğu operasyonlarıyla, sınır ötesi harekatlarla Cumhur İttifakı şu anda Türk Milleti’nin yarınları için ortaya koyması gereken bütün fedakarlıkları ortaya koyma gayreti içerisinde.

Bugün artık Güneydoğu vilayetlerimiz başta olmak üzere, ülkemizin her bir tarafında bu kararlı ve azimli çalışmaların neticesinde PKK terör örgütünün tamamen belinin kırıldığını görüyoruz. Artık şehit cenaze haberleri duymuyoruz. Bu kararlılık Cumhur İttifakı nezdinde devam edecek.

Genel Başkanımız, ülkemizin yarınlara hazırlanması noktasında henüz 2’nci yılında olan bu hükümet sisteminin önümüzdeki dönemde taçlandırılması adına devam edeceğini kararlılıkla ifade etmekte. Milliyetçi Hareket Partisi’nin muhterem Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli bizlere verdiği talimatla, Allah nasip ederse önümüzdeki dönem yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayımızın Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olduğunu net bir şekilde ifade etti. Bizde bu çerçevede teşkilatlarımız olarak siyasetimizi devam ettirmenin gayreti içerisindeyiz. Yüksek seviyede bir hassasiyet içerisinde Cumhur İttifakı’na en ufak zararın gelmemesi adına gayret ve çaba gösteriyoruz. Tabii zaman zaman özellikle siyaset kulvarının üst mertebesinde olan il başkanları, ilçe başkanları, meclis üyeleri gibi arkadaşlarımızın vermiş oldukları beyanatları ölçüp tartarak yapmalarının ittifakımız açısından önemli olduğunu düşünüyorum.”

GÜZEL

Çınar, sözlerini, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel’in söylemlerine değinerek, şöyle sürdürdü:

“Son zamanlarda bakanlarımız ilimize ziyarette bulunuyor. Sağ olsunlar her ziyarette Kastamonu Belediyemizi de ziyaret edip, bizlerin dertlerini dinliyorlar. Bu noktada kendilerine teşekkür ediyoruz. İttifakın gerçekliğini bu noktada onlardan hissediyoruz.

Yine Kültür Bakan Yardımcımızın Kastamonu’ya gelişlerinde ve belediyemizi ziyaretinde Sayın Belediye Başkanımız, Kastamonu’muzun seçim öncesinde de önem arz ettiğini düşündüğümüz bir projesiyle alakalı tamamlanması noktasında destek istedi. Kendileri de konuya sıcak baktıklarını ifade ettiler. Bizde bunun takipçisi olacağız. Fakat yakın bir tarihte AK Parti Merkez İlçe Başkanımızın, böyle bir talebi belediyemizin dile getirdiğini, ama bu projenin belediyenin imkanlarıyla gerçekleştirilmesinin daha hoş olacağını, ama vatandaşlarımızın bu noktada endişe etmemesini, şayet bu proje gerçekleştirilmezse, kendilerinin önümüzdeki dönem Kastamonu Belediyesi’ni tekrardan alıp, bu projeyi gerçekleştireceklerini beyan eden bir açıklamaları oldu. Tabii ki siyasette görev yapan her arkadaşımızın birinci hedefi kendi siyasi partisini zirveye taşımaktır. Fakat bizim ikinci yılımız olmuş, önümüzde 3 yıllık bir dönem var. Bu dönem içerisinde bizim asıl yapmamız gereken, Cumhur İttifakı’na zerre zarar getirmemek. Biz bunun gayreti içerisindeyiz. Bununla alakalı siyasetimizi devam ettiriyoruz. Ben Sayın İlçe Başkanımızdan böyle bir düşünce içerisine girmesinden daha ziyade, ‘Böyle bir talep oldu. Bizde bu ittifakın ana unsuru olarak, bende ilçe başkanı olarak buraya yapılacak yatırımın arkasına beraber düşeriz, bu hizmeti de Kastamonu’ya beraberce kazandırırız’ ifadesini beklerdik. Tabii böyle bir söylemi ortaya koymasını ne gerektirdi, o kendisinin bileceği bir hadisedir. Akif Başkan bizim sevdiğimiz bir kardeşimiz. Biz özellikle Cumhur İttifakı’na zarar getirmeme nezdinde siyasetimizi ortaya koyuyoruz. Bizim bu noktada beklentimiz siyaset yapan arkadaşlarımızın da bu ittifakın güçlendirilmesi için en üst seviyede hassasiyetin gösterilmesidir.”

ERBİLGİN

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in gündeme getirdiği İnebolu Belediyesi’nde Ülkü Ocakları Başkanı ile ilgilikonuya da değinen Emin Çınar, şunları söyledi:

“Doğrudur, söz konusu olay yaşanmıştır. Biz başkan yardımcısı arkadaşlarımızla beraber, Sayın Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. Çünkü kendilerinde geçmiş dönemde haklı olduğu bazı konularda olabilir, ama ittifakın güçlenmesi adına söz konusu eksikliklerinde kendileri tarafından giderileceğine inancımız tam. Biz bu konularla alakalı azami gayret göstereceğiz. İnşallah yarınlarımızın bu ittifak nezdinde daha güçlü olacağına biz yürekten inanıyoruz. Siyasetimizi o çerçevede devam ettiriyoruz.

Belediye Başkanımız, özellikle evlerinde el emeği iş gören hanımlarımızın hanelerinin bütçelerine katkı sağlamak adına, oluşturacakları birliktelikle ortaya çıkaracakları ürünlerin satışı noktasında kendilerine destek olunacağını ifade etmişti. Bizde bunu Kadın Kollarımızla paylaştık ve bu konuda öncü olmalarını istedik. Fakat CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin arkadaşımıza bu konuda bir bilgi gitmiş ama giden bilgi yanlış bir bilgi. Keşke sorsaydı. Biz aynı şekilde CHP’nin mensubu olan Kadın Kolları veyahut onlarla beraber olan hanımefendilerin, belediyemizden böyle bir talebi dahi olsa onların önüne düşer, o beklentilerinin cevaplandırılması için elimizden gelen gayreti gösteririz. Ama böyle ufak ve anlamsız siyasetle hadiseyi bir yerlere taşımak bir anlam ifade etmiyor. CHP’nin, son zamanlarda, Kastamonu menfaatleri için neler yapılabileceğini ortaya koymaktan ziyade, bu tür polemik siyasetle Cumhur İttifakı’na zarar verebilme çabası içinde olduklarını aşikar bir biçimde görmekteyiz. Fakat hedeflerine ulaşamayacaklarını da bir kere daha paylaşmak istiyorum.”

 

BALLIDAĞ VE UĞURLU

Ballıdağ ve Uğurlu Hastanesi hakkında da konuşan Emin Çınar, şunları söyledi:

“Ballıdağ Hastanesi’nin ihalesinin yapılması ve TEZ Madencilik tarafından alınması güzel bir gelişme olarak yaşandı. İnşallah, yurtdışı bağlantıları olan bir Rehabilite Merkezi olarak hayata geçmesini umuyoruz. İnşallah yakın bir zamanda Kastamonu’nun, Daday’ın ve ülkemizin menfaatine çok olumlu bir katkı sağlayacaktır. Özel Uğurlu Hastanemizin yakın bir zamanda ilk ihalesi yapıldı ama bir alıcı çıkmadı. Ben Kastamonulu işadamlarından oluşan bir heyetin orayı da hayata geçirebileceğine yürekten inanıyorum. O da Kastamonu’muzun önünde bir engel olmaktan kalkacaktır. Çünkü Kastamonu’muzun sağlık noktasında yapılacak her çalışma, vatandaşa daha güzel sağlık hizmetleri verilmesi açısından önemli olacağını düşünüyorum.”

ZİYARETLER,

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun, halkla iç içe olarak hizmetlerini ortaya koyduğunu söyleyen Çınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçe Başkanımızla, meclis üyesi arkadaşlarımızla geçtiğimiz Cuma günü sanayi esnafına ziyarette bulunduk. Vatandaşımızın memnuniyetini bizzat gördük. Tabii istekleri de oldu. O isteklerde Sayın Belediye Başkanımız tarafından talimatlandırılarak yerine getirildi. Biz bu ziyaretleri arttırarak sürdüreceğiz. Yani seçim zamanı halkıyla olan değil, her daim vatandaşın yanında olan, onların sorunlarını kendi sorunları olarak kabul eden bir siyaset anlayışı içerisinde bu hizmetlerimizi sürdürmenin gayreti içerisinde olacağız. Kurumsal ziyaretlerimizi de gerçekleştirdik. Oralardan bilgiler aldık. Bu bilgiler çerçevesinde ittifakımızın nezdinde nasıl faydalı olabiliriz adına hazırladığımız sonuçları da Kastamonu menfaatine kullanılmak adına Genel Merkezime sunuyoruz. Özellikle sağlık alanında Kastamonu Üniversitemizin ek tesislerinin de Sağlık Bakanlığı’nın ciddi katkılarıyla, Kastamonu’muza kazandırılmasını arzuluyoruz.

Şeker Fabrikamızı ziyaret ettik. Uzun zaman sonra bu sene rekor seviyede bir üretim gerçekleşti. Bundan dolayı başta sayın çiftçi arkadaşlarımız olmak üzere, oranın yönetimini ve kampanya dönemi boyunca çalışan arkadaşlarımızı teşekkür ediyoruz. Stoklama noktasında bir sıkıntı yaşanıyor. İşleme uzun sürdüğü için stoklardaki pancarlarda tahribatlar yaşanıyor ve yüzde 10-15 oranında kayıplar yaşanıyor. Bu noktada çiftçimiz bilinçlendirilip ve Şeker şirketi tarafından bir program çerçevesinde kendi depolamasını yapması bu kaybın önüne geçilebileceğini düşünüyoruz. Aşılama ile birlikte daha güzel günlerin önümüzde olduğunu düşünüyorum. Sağlık çalışanlarımıza bu konuda teşekkür ediyorum”

MİLLET BAHÇESİ

emin çınar sözlerini millet bahçesi konusuna değinerek şöyle sonlandırdı:

“Kastamonu merkezinde yapılan her bir projede, devlet noktasında katkı da dahil olmak üzere teşekkür etmek lazım. Belediyemiz olmadan oradaki bir projeyi hayata geçirmek söz konusu olabilir mi? Teleferik Projesi ile ilgili bir ihale sözleşmesi yapılıyor. Doğan Bey bunu bilir. KUZKA ile anlaşmalı bir proje ortaya konuluyor. Bu sonuç itibariyle bir çalışmadır. Millet Bahçesi’nde Belediye Başkanımızın çok özverili bir şekilde eksik kalan kısımları tamamladığını biliyorum. Doğan Bey onlara da bakabilir. Bu projeyi Çevre ve Şehircilik yapıyorsa, TOKİ yapıyorsa sonuç itibariyle Kastamonu’nun bir yaşam alanı. Bunu Ahmet ya da Mehmet yaptı diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Bizim arıtma ile ilgili projemize yeni kazma vurduk, başladı. Bu proje Turhan Bey zamanında, Mehmet Çağılcı’nın da imza attığı bir proje. Şimdi neyi ayırt etmeye çalışacağız? Böyle olmaz ki. Bütün Kastamonu’da yapılan hizmetlerin arkasında Doğan Başkanın, Sayın Milletvekillerimizin varlıklarını hissetmek bizi mutlu eder. Biz teşekkür ederiz, hiç problem yok. Çünkü seçim dönemi değil, Kastamonu’ya hizmet dönemi içerisindeyiz. Şu anda disiplinli bir belediye hizmeti söz konusu, bir kuruşun bile kıymetinin olduğu belediyecilik söz konusu. Biz onun için her bir konuda büyük bir titizlikle hareket ediyoruz. Millet Bahçesi’ni Kastamonu’nun hizmetine sunduğumuz zaman kimin emeği geçtiyse, onlara da sonsuz teşekkürlerimizi sunarız”

Ayhan Özmen

MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Özmen ise, şaptığı kısa konuşmada şöyle dedi:

“Biz Sayın İl Başkanımızla birlikte Genel başkanımızın ittifaka nasıl baktığını, bunun temellerinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Genelde ve yerelde de siyaseti buna göre yapıyoruz. Bunu yaparken temel felsefemiz “Devlet, Millet, Vatan” temel felsefemiz bu, biz buna bakıyoruz. Ancak biz Sayın Genel Başkanımızı ne kadar dikkate alıyorsak AKP’li yerel yöneticilerin de kendi Genel Başkanlarını Sayın Cumhurbaşkanımızı ve onun ittifaka bakışını iyi yorumlamalarını istiyoruz. İstediğimiz şey bu. Halkın bizim kadar ittifakı özümseyeceklerini tahmin etmiyorum, bunu düşünmüyorum, çünkü bu bir alt yapı meselesi. Bizlerde siyasetin ocağından geldiğimizi için siyaseti bizim kadar kavramalarını ben onlardan beklemiyorum. Ancak sadece saygı bekliyorum. İttifaka saygı bekliyoruz onlardan, dolayısıyla biz her zaman bu ittifaka onlardan daha çok sahip çıkacağız. Bizim yapmamız gereken de bu. Bu bizim içinde önemli.”

Cengiz MUHZİROĞLU