Çıtayı yükselten sergi

Prof. Dr. Sakine Esen Eruz tarafından hazırlanan ve Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi tarafından desteklenen “Osmanlı Devleti’nde ve Kastamonu’da Çokkültürlülük” sergisi Rıfat Ilgaz kültür Merkezi’nde açıldı.

Avusturya İstanbul Başkonsolosu GerhardLutz’un da açılışında yer aldığı sergi 27 Ekim tarihine kadar açık olacak ve aynı zamanda bugün saat 14.00’de Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Salonu’nda geniş kapsamlı bir konferansı gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Sakine Esen Eruz tarafından hazırlanan ve Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi tarafından desteklenen “Osmanlı Devleti’nde ve Kastamonu’da Çokkültürlülük” sergisi önceki gün Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Hakkı İnan Galerisinde ziyaretçileri ile buluştu.

Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nd gerçekleştirilen kokteyl ile kapılarını açan sergi, içeriğinin yoğunluğu ve zenginliği yanında organizasyonundaki titizlik ile de göz doldurdu. Yoğun bir katılımın olduğu sergi açılışında Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsis Babaş, eski milletvekili Mehmet Yıldırım’ın yanı sıra farklı bir ziyaret için ilimizde bulunan Avusturya İstanbul Başkonsolosu GerhardLutz da yer aldı.
Osmanlı Devleti’nden başlayarak Kastamonu’ya uzanan, uluslararası ilişkilerden yereldeki ilişkileri de inceleyen sergi ziyaretçilerini yaklaşık 500 yıllık bir süreçte üç kıtayı kapsayarak uzun bir zaman tünelinde yolculuğa çıkarıyor.

Prof. Dr. Sakine Esen Eruz tarafından Avrupa ve ülkemizin birçok yerinde aynı başlık ancak farklı içeriklerle açılan bu sergi 16’ncı kez kentimizde açıldı.

27 Ekim tarihine kadar açık olacak serginin aynı zamanda bugün saat 14.00’de Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Salonu’nda geniş kapsamlı bir konferansı gerçekleştirilecek.