Civelekoğlu’nun hedefinde Sağlık Sen var

tugay civelekoğlu

Sağlık Mil Sen Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, diğer sağlık sendikalarına yönelik yaptıkları istifa çağrısı ve döner sermayede yaşanan adaletsizlikler nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Civelekoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde kimi sendikalar sendikacılık yapmak, insanların problemlerini çözmek yerine, üye sayılarının çokluğunu marifet zannederek değişik mecralarda savaş kazanmış komutan edasıyla  övünerek ekran başından ahkam kesiyorlardı.Bu durum Sağlık MİL-SEN olarak bizi ziyadesiyle rahatsız etmişti.Çünkü derdimiz insanlarımızdı, insanlarımızın hayata dair her alandaki dertleriydi. Bu sebeplede Sağlık MİL-SEN’imizi kurarken “rahatları rahatsız edeceğiz” parolasıyla adımımızı atmıştık.

Bu minvalde yaptığımız çalışmaların bir neticesi olarak açıklamalarımızda diğer sendikaların sendikacılıkla alakaları olmadığını, kendi rahatlarından başka bir şey düşünmediklerini, tüm başarısızlıkların kaynağının kendileri olduğunu, çalışanlar diye bir dertlerinin olmadığını, sadece sayı sayma dertlerinin olduğunu söylemiştik ve üyeleri istifaya davet etmiştik.

Geldiğimiz aşama itibariyle yaptığımız çalışmaların ve üyeleri istifaya davetimizin ne kadar isabetli olduğu ortaya çıkmıştır.Üye sayılarıyla övünen bizim dışımızdaki tüm sendikalar sınıfta kalmıştır.Sağlık-SEN, sendikacılığı becerememiştir.Mart-Nisan-Mayıs’taki ücretleri koruyamamıştır. Olan hakları bile kaybetmiştir. Rüzgar nereden eserse oraya savrulmaktadır. Şu pandemi sürecinde bile meslek gruplarını birbirine düşürmeye çalışmaktadır. Çünkü Sağlık-SEN çalışanların değil, sendika içindeki bir burjuva grubunun sendikası olmuştur.Üyelerin, sağlık çalışanlarının hakları için değil, sadece  belli kişilerin menfaati için çalışmaktadır.Zira son olarak sağlık çalışanlarının döner sermaye ve ek ödemeler konusunda yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi için  Sağlık-Sen’in üyelerine gösterdiği çözüm;üyelerine mesaj atarak “hakkınızı CİMER’de arayın” demek olmuştur.

Bunun manası; “Sağlık-SEN olarak biz bir şey yapamıyoruz.Sizlerin hakkınızı koruma gibi bir derdimiz yok.Kendi başınızın çaresine bakın,CİMER’e yazın.” Demektir.Sağlık-SEN bu mesajıyla artık bittiğini, miadını doldurduğunu, tarihin tozlu raflarında yerini aldığını mesajla üyelerine anlatmıştır.Kaldıki bizde istifa davetimizle Sağlık-SEN’in bittiğini ifade ettik.Aldığımız haberlere görede son açıklamamızın yayınıitibariylede sendikalardan istifalar başlamıştır.Bu bakımdan istifa eden tüm üyeleri tebrik ediyoruz, yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz.

Bu aşamada iletmek istediğimiz tek konu şudur: Sağlık çalışanlarının hiçbirisinin ümitsiz olmamasını istiyoruz. Asıl Sağlık-Sen’in tükenmişlik sendromu vardır. Biz çalışanlar için sendika olarak gerekli adımları attık.İlgili makamlara ulaşarak resmi müracaatlarımızı yaptık. Problemlere dair çözüm önerilerimizi belirttik. Bunuda kamuoyuyla ilerleyen günlerde paylaşacağız.Herkes rahat olsun.Önemli olan bir kağıt parçasına atılan imza değil, gönle atılan imzadır. Bize olan gönül desteği devam ettiği müddetçe bu sorunlar ivedilikleortadan kalkacaktır. Biz Sağlık MİL-SEN olarak Hakk’ın yanında yer alarak tüm mağdur ve mazlumlar için mücadelemizedevam ediyoruz.”