“Çocuklarımızın geleceğini harcıyorlar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hasan Baltacı, Kastamonu’nun köklü liselerinin niteliksiz okul olarak ilan edilmesine tepki gösterdi ve “Aklıselim olan kimse bu durumu savunmaz. Bu şehri hançerliyorsunuz” dedi.
Hasan Baltacı, “Kastamonu milletvekillerine soruyorum. Kastamonu’muz, insanlarımız, çocuklarımız bu tabloya layık mıdır? Kastamonu’muzun tüm değerlerini alt-üst ettikleri gibi çocuklarımızın geleceğini de harcıyorlar. 150 yıllık nice değerler yetiştiren Abdurrahmanpaşa Lisesi, Göl Anadolu Öğretmen Lisesi, Mustafa Kaya Anadolu Lisesi niteliksiz okullar olarak takdir edildi. Sarayın gözüne girmeye çalışanlar Kastamonu’nun hiçbir değerine sahip çıkmıyorlar” dedi.
Milletvekillerini çocuğunun geleceği için çırpınan anaların gözünün içine bakarak açıklama yapmaya davet ettiğini de söyleyen Hasan Baltacı, “Bizler geleceği savunanlar diyoruz ki; Cumhuriyet devrimi bilimsel, laik eğitimi halk çocukları için ulaşılabilir kıldı. Emekçi çocukları bilimle tanıştı, hayallerine kavuştu. Cumhuriyetin eğitimi, ‘yeter ki çocuğum okusun’ diyen annelerin umudu oldu. Şimdi Saray rejimi tek tip nesil yaratmak için laik, bilimsel ve fırsat eşitliğine dayalı eğitimi, yani halk çocuklarının geleceğini, annelerin umudunu çalıyor. Laik, bilimsel, herkese eşit ve ücretsiz eğitimi var etmek zorundayız, var edeceğiz” diye konuştu.