Coğrafi işarette 11’e ulaştık

Siyez bulgurumuz ve taş baskımız da tescillendi

Vali Karadeniz: “2 rakamından 11 rakamına bu kadar kısa sürede ulaşmak, ancak böyle bir ekip çalışmasının yapabileceği bir çalışma ile oldu”

Antalya’da 10’uncusu gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) Kastamonu Taş Baskı Dokuması’nın Coğrafi İşaret Tescil Belgelerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden alan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KATSO) Oğuz Fındıkoğlu ve yönetimi, Vali Yaşar Karadeniz başkanlığındaki Coğrafi İşaretler Komisyonu’na dün teşekkür ziyaretinde bulundu.

Valilik Toplantı Salonu’nda dün düzenlenen programa Vali Yaşar Karadeniz, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, bazı İlçe Belediye başkanları, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ve Yönetimi, MÜSİAD Başkanı Mustafa Şensoy başta olmak üzere diğer ilgili kişiler katıldı.

Yaşar Karadeniz

En son Kastamonu Taş Baskı Dokuması’nın Coğrafi İşaret tescil belgesinin alındığını söyleyerek konuşmasına başlayan Vali Yaşar Karadeniz, şunları söyledi:

“2 rakamından 11 rakamına bu kadar kısa sürede ulaşmak, ancak böyle bir ekip çalışmasının yapabileceği bir çalışmaydı. Yakaladığımız başarı güzel bir başarı ama daha yapmamız gereken işler olduğunu unutmayalım. En son bana Ticaret, Sanayi İl Müdürlüğümüzden verilen rakama göre; şu anda bizim başvurusunu yaptığımız ve sıra bekleyen ürün sıralamasında Türkiye’de 4’üncü sıradayız. Fakat biz ilk 3’te yer alacağız hedefini koymuşsak, demek ki daha fazla ürünle başvuru yapmamız gerekiyor. Yine Kastamonu’muza ait, ilçelerimize ait ürünlerle ilgili çalışmalarımızı o ürün hangi kurum ya da oda adına tescili yapılacaksa çalışmalar yapılarak bu sayıyı arttırmamız gerekiyor. Coğrafi İşaret almak bu işin 1’inci ayağı. Bunun 2’nci ayağı Coğrafi İşaretli ürünleri markalaştırmak ve pazarlamasını yapmak. 3’üncü ayağı da bunu üretenlerin yıllık, periyodik denetimleri yapılarak, o ürünün Coğrafi İşaret almasını sağlayan özelliklerini kaybetmesini önlemek. Dolayısıyla bundan sonraki çalışmamız, bu 3 eksen etrafında sürmelidir. Şu anda sırada 17 ürünümüz bekliyor. Siyez buğdayını ve siyez ununu da dört gözle bekliyoruz. Onlarda bizim için önemli.”

Oğuz Fındıkoğlu

, Düzenlenen toplantı için teşekkür ederek konuşmasına başlayan KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ise şunları söyledi:

“Antalya YÖREX’te 2 tane takdim aldık. Bakanımız tarafından bir tanesi siyez bulgurumuz, diğeri taş baskımız. Bu 2 ürünümüzde tescillenmiş oldu. Bunlarla birlikte Kastamonu’da 11’inci ürünümüz tescillenmiş oldu. Türkiye sıralamasında da 6’ncı sıradayız. Gelecek 2 tane ürünümüzden sonrada inşallah 4’üncü sıraya çıkacağız. Onlarında tüm eksikleri tamamlanmış ve şu anda hali hazırda itiraz sürecinde beklemektedirler. Şu anda bunların onaylanmasının ardından 4’üncü sıraya, akabinde bekleyenlerle birlikte 3’üncü sıraya çok kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum. Antalya’da Bakanımız tarafından 4 tane takdim yapıldı. Biz çalışkan bir il olduğumuz için 2 tanesini biz aldık. Diğerlerini Rize ve Mardin aldı. Bizim için Coğrafi İşaretli ürünlerimizin 81 ilin huzurunda Bakanımız tarafından verilmesi hem siyezimizin hem taş baskımızın 81 ilde aynı anda reklamı oldu.

Gitmiş olduğumuz Antalya fuarından çok kazançlı çıktık. Antalya’da şu anda geçen sene gastronomi olarak gittiğimiz fuarda, Coğrafi İşaretli ürünlerle gittik. Bu ürünlerimiz arasından pastırmamız Diyarbakır Gurme Fuarı’na davet edildi. Çekme helvamız Şoförler Cemiyeti Odalar tarafından anlaşmak için davet edildi. Çekme helvamız konusunda anlaşma yapılacak ve her tarafta ürünleri satılacak. Siyez bulguru Tekirdağ Bakliyatçılar Odası tarafından davet edildi. Yüklü bir anlaşma sağlanması bekleniyor. Sarımsak Antalya Sebze, Meyve Hali tarafından talep gördü. Bu halde iyi bir pazarının olacağını ve coğrafi işaretli ürün olmasından dolayı ciddi bir pazarının olacağı, hatta rakamının da bu rakamda kalmayıp, kilosunun 100 TL’ye kadar çıkacağı söyleniyor. Bunu başarabilirsek çok daha iyi olacağız. Bunun dışında Coğrafi İşaret Fuarı’mızda, Metro, Migros, Carrefour ve Özdilek firmaları da bizim ürünlerimize stantlarında yer açacaklarını söylediler. Bu sene ilimizdeki üyelerimizi fuara götürmüştük. Elleri boş, cepleri dolu döndüler. Bu da bir kazanım oldu ve iyi bir tanıtım oldu.”

Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz

Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Pınarbaşı Kara Çorba, Tosya Pirinci, Tosya Bıçkısı, Daday Etli Ekmeği, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi, Devrekani Hindi Banduması ve Kastamonu Taş Baskısı ile Coğrafi İşaretli ürün sayımız 11’e yükseldi.

Kastamonu Tiridi, Tosya Kıstısı, Araç Soğanı, Cide Ceviz Helvası, Devrekâni Cırık Tatlısı, Doğanyurt Kestane Balı, Fındık Şekeri, Göce Çorbası, Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Örme Fanilası, Kastamonu Pastırması, Kastamonu Siyez Buğdayı, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Üryani Eriği, Kastamonu Yaş Tarhanası, Şehit Şerife Bacı Mantısı ve Şehit Şerife Bacı Tatlısı ise inceleme aşamasında olan ürünlerimiz arasında yer alıyor. Cengiz MUHZİROĞLU