Çöpten elektrik için ilk adım

* Vali Mesut Yıldırım’ın emekliye ayrılmasının ardından KASMİB’in başkanlığına Belediye Başkanı Tahsin Babaş seçildi. Dün yapılan toplantıda ayrıca Devrekani Sarıyonca Köyü’nde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nden elektrik enerjisi üretilmesi için 20 yıla kadar ihale yetkisi Birlik Encümeni’ne oy birliğiyle verildi.
Kastamonu Valiliği görevini yürütürken emekliye ayrılan Mesut Yıldırım’ın başkanlığını sürdürdüğü Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’nde (KASMİB) yeniden başkan seçimi yapıldı.
İl Genel Meclisi Salonu’nda düzenlenen toplantı birliğin birinci başkanvekili Belediye Başkanı Tahsin Babaş başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda üyelerin de önergesiyle Mesut Yıldırım’dan boşalan başkanlık koltuğuna ise Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın getirilmesi teklif edildi. Yapıan seçimde Belediye Başkanı Tahsin Babaş KASMİB’in yeni başkanı olurken 1’inci Başkan Vekilliğine Tosya Belediye Belediye Başkanı Kazım Şahin, Encümen Üyeliğine ise Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya seçildi.
Toplantıda ayrıca Devrekani Sarıyonca Köyü’nde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nden elektrik enerjisi üretilmesi için 20 yıla kadar ihale yetkisi Birlik Encümeni’ne oy birliğiyle verildi.
KASMİB üyelerine teşekkür eden Belediye Başkanı ve KASMİB Başkanı Tahsin Babaş, “Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in ilimizde göreve başladığı gün KASMİB ile ilgili konuyu kendisiyle paylaştık. Sayın Valimizin direktifleri ve talimatları doğrultusunda böyle bir yapılanmaya gidilmesi uygun görüldü. Bizler Sayın Valimiz ile birlikte faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz” dedi.
Başkan Babaş, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde depolanan çöpte oluşan gazı elektrik enerjisine dönüştürmek için gerekli çalışmaları yaparak hızla ihaleye çıkmak istediklerini de vurguladı. Başkan Babaş, üyeler ile yapılan görüşmelerin ardından birlik olağan toplantısının 28 Nisan’da gerçekleştirilmesine karar verildiğini ifade ederek oturumu kapattı.