Çorum Şeker’de yol kapatma eylemi

Çorum’da özelleştirilen şeker fabrikası yönetimi tarafından alacaklarının ödenmediğini söyleyen üretici ve nakliyeciler, Çorum-Samsun karayolunda oturma eylemi yaptı.

Çorum Şeker Fabrikası önünde toplanan üretici ve nakliyecilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik grup, 50 gündür alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle fabrika yöneticileriyle görüşmek istedi.

Yetkililerle görüşemeyen grup, daha sonra Çorum-Samsun karayolunun gidiş istikametini trafiğe kapattı. Yolda bir süre oturma eylemi yapan bu kişiler, araçların geçişine izin vermedi. Bu sırada bazı araç sürücüleriyle eylemciler arasında tartışma yaşandı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Kısa sürede fabrikaya gelen ekipler, eylemci grupla görüşerek yolun trafiğe açılmasını sağladı. Yaklaşık yarım saat trafiğe kapalı kalan karayolunda uzun araç kuyrukları oluştu. Öte yandan gruptan bazı kişilerin, fabrikanın girişinde bulunan firmanın isim ve logosunun yer aldığı reklam panolarına zarar verdiği görüldü. Jandarma tarafından sakinleştirilen bu kişiler, daha sonra eyleme son verdi.

Öte yandan küspe fiyatlarının da özelleştirme sonrasında 3 katına çıktığı Çorum Şeker Fabrikası’nda istediği fiyattan küspe alamayan üretici, özelleştirilmek istenmesine karşın alıcı çıkmaması üzerine özelleşmeyen Kastamonu Şeker Fabrikası’na küspe almaya geliyor. Fabrika önündeki araç kuyruklarının büyük bir bölümünü Çorum’dan gelen üretici oluşturuyor.