Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nden Çankırı’daki Yatırımcılara Yerinde Ziyaret

Yabancı birçok yatırımın ülkemize kazandırılmasına öncülük eden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Çankırı’daki yatırımcıları yerinde ziyaret etti.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ’inde eşlik ettiği Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’ndebulunan yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen ziyarete, Cumhurbaşkanlığı Yatırım OfisiYatırımcı Hizmetleri Dairesi Başkanı Ferruh PARMAKSIZ, Birim Müdürleri Fatih ALTUNOVA ve Zeynel KILINÇ, ilgili uzmanlar ile Çankırı Yakınkent OSB Müdürü Ahmet USTA, KUZKA Çankırı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mahmut Oral TAŞÇI ve Kastamonu Yatırım Destek Ofisi uzmanı Özgür Yücel YAKAR katıldı.

Üç Dev Fabrikadan Oluşan OSB

Yatırımcı ziyareti kapsamında Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Türk-Japon Ortaklığıyla kurulan SumitomoRubberAko Lastik Fabrikası,PetlasAko Akü Fabrikası ve Alpin Çorap Fabrikası üst düzey yöneticileri ile yatırım süreçlerine ilişkinsorun ve çözüm önerileri konusunda görüşmeler gerçekleştirildi.

Yıllık 200 Milyon Dolar İhracat

İlk olarak üretime başladıktan sonra yaklaşık yıllık 200 milyon dolar ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan SumitomoRubberAko Lastik Fabrikası’nıziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi heyeti, CEO Masatsugu NISHINO ile fabrika müdürü ShinsukeHAYAMA’danfabrika hakkında bilgiler aldı. Yatırım ve üretim sürecinde ortaya çıkan sorunların da konuşulduğu görüşmede, yaklaşık 1600 kişilik istihdam sağlayan fabrikanın ihracatta ulusal ve uluslararası pazarlara daha kolay ulaşmasını sağlayacak KUZKA tarafından yürütülen Çankırı Germece Tren İstasyonuve tren yolunun OSB içine uzatılması konularını içeren analiz raporu üzerinden bilgiler paylaşıldı. Toplantıda CEO Masatsugu NISHINO ise çalışmalardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Çankırı’daki bu yatırımın yıllık 200 milyon dolar ihracatla hem ülke ekonomisine hem de iki ülke ilişkilerine önemli katkı sağladığını belirtti.Heyetin buradaki ziyareti, lastik üretim aşamalarınıngörüldüğü fabrika gezisiyle sona erdi.

 Fabrika Sıfır Atıkla Çalışıyor

Ziyaretin ikinci durağında ise yeni kurulmasına rağmen 65 ülkeye ihracat yapma başarısı yakalayan PetlasAko Akü Fabrikası oldu. Heyet burada da Genel Müdür Dr. Hulki BÜYÜKKALENDER’den yatırım, üretim süreçleri ve ürün proseslerine ilişkin bilgiler aldı. Toplantı sonrasında birbirinden farklı onlarca araca yönelik akülerin üretildiği alanı heyete gezdiren Genel Müdür BÜYÜKKALENDER, üretim sırasında sıfır atık prensibiyle çalışan fabrikada üretim süreçlerini anlattı.