Cüzdan-Meydan eğrisi pike yaptırdı

  • Ekonomideki daralma ve ekstra ulaşım masrafı gerektiren İstanbul Yeni Havalimanına taşınılmasının ardından Kastamonu Havalimanı’nda başlayan yolcu trafiğindeki düşüş sürüyor.
  • Temmuz dönemine ait istatistiki bilgiler dün yayınlandı. Kastamonu Havalimanı, geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 34’lük azalmaylayolcu trafiğinde en yüksek oranda düşüş yaşayan havalimanları arasında üçüncü sırada yer aldı.

Ekonomideki daralma ve ekstra ulaşım masrafı gerektiren İstanbul Yeni Havalimanına taşınılmasının ardından Kastamonu Havalimanı’nda başlayan yolcu trafiğindeki düşüş sürüyor.

2018’in Temmuz ayında 53 bin 750’si iç,  bin 625’I dış hat olmak üzere toplam 55 bin 375 yolcuya hizmet veren Kastamonu Havalimanından bu yılın aynı döneminde yararlanan yolcu sayısı 35 bin 437’si iç, bin 89’u dış hat olmak üzere toplam 36 bin 526 oldu.

Yolcu trafiğindeki yüzde 34’lük bu düşüş Kastamonu’yu en fazla yolcu kaybına uğrayan havalimanları arasında Çanakkale (%-54) ve Çorlu’nun (%-36) ardından üçüncü sıraya oturttu.

Aynı dönemde Türkiye ortalaması ise DHMİ’nin işlettiği havalimanlarında %- 26.5, özel şirketlerin çalıştırdığı havalimanları da dahil olmak üzere ise % -3,3 olarak gerçekleşti.

Yolcu trafiğinde olduğu gibi dolayısıyla uçak trafiğinde de ciddi düşüş yaşandı. 2018’in Temmuz’unda Kastamonu havalimanını kullanan uçak sayısı 600’e ulaşırken, 2019 Temmuzunda ise bu sayı %-36’lık düşüşle 387’ye geriledi.