Daday CHP’nin yeni başkanı Selahattin Yanık

  • Kongrenin divan başkanlığını yapan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, gündemdeki yerli otomobil konusuna değindiği konuşmasında “Bizler üzerinde Türk bayrağı olan her türlü yerli üretimi baş tacı yaparız” dedikten sonra bu konuda tuzak olduğunu söyledi ve “Bu iktidar için yerli otomobil yapamazlar demiyorum, dışarıya bağımlı oldukları için yapmazlar” dedi.

 

CHP ilçe kongreleri sürüyor. Hafta sonunun ilk kongresi cumartesi günü Daday’da yapıldı. Mevcut başkan Mehmet Kayabaş’ın, yaşının ilerlemesini ve sağlık sorunlarını gerekçe göstererek yeniden aday olmayacağını açıklaması üzerine seçime tek listeyle giren Selahattin Yanık, Daday’da CHP’nin yeni ilçe başkanı oldu.

Yanık başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda şu isimler yer aldı: İsmail Çiftci, Ahmet Demir, İrfan Güngör, Sadık İhtiyar, Ferdane Serap Karakaş, Sebahattin Köse, Erhan Sezer, Mehmet Taş, İlhan Uygur, Hasan Yıldız.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in divan başkanı olduğu genel kurula CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, CHPilçe başkanları, partili İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile partililer katıldı.

Erbilgin: Yapamazlar demiyorum, yapmazlar diyorum

Kongrenin açılış konuşmasını İl Başkanı Hikmet Erbilgin şunları söyledi:

“Ülkemiz uzun süredir ekonomik kriz içerisinde. Asgari ücret 2 bin 324 lira olarak ilan edilmişken, bu ülkenin milli servetine bundan 17 yıl önce nüfusun yüzde 20’si sahipken, bugün artık yüzde 10’u sahip durumda. Adalet ve Kalkınma Partisi, adalet dağıtacağım derken bu ülkenin zenginini daha zengin, yoksulunu daha yoksul yapmış durumda. Son olarak yerli otomobilin tanıtımını yaptılar. Ben salonda bulunan tüm partili arkadaşlarımı hassasiyetle uyarmak istiyorum. Değerli arkadaşlar bu ülke 90 yıl önce uçak, 60 yıl önce otomobil üretmiş bir ülkedir. Dolayısıyla sosyal medyada bazen arkadaşlarım bu yerli otomobil girişimini esasen küçümseyen bir yaklaşımla durumu ele aldıklarını görüyorum. Burada iktidar tarafından bizler açısından kurulmuş bir tuzak var. Bizler üzerinde Türk bayrağı olan her türlü yerli üretimi baş tacı yaparız. Ancak tarımı dışarıya bağımlı hale getirmiş, şekeri Rusya’dan ithal eden, pirincinden fasulyesine kadar tarımı dışarıya bağımlı hale getirmiş bir iktidarın, bütün fabrikaları özelleştirmiş, yabancılara peşkeş çekmiş bir iktidar için yerli otomobil yapamazlar demiyorum, yapmazlar arkadaşlar… Bu ülkenin yerli olan birçok şeyi üretme, yerliye yönelme imkan ve kabiliyeti vardır, ki bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Sümerbanklardan uçak fabrikasına kadar birçok alanda bunun öncülüğünü yapmıştır. Tekrar üzerine basa basa söylüyorum: Bu iktidaryapamaz demiyorum, dışarıya bağımlı oldukları için yapmazlar, yapmazlar, yapmazlar.”

Taş:”Piyasaya bir kuruş borcu olmayan belediyeyiz”

Kongrede konuşan Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş da şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Atatürk, iki eserimle övünüyorum demiştir. Bunlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti, diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisi’dir… Bizler de Cumhuriyet Halk Partisi’ni korumak ve bu ülkeyi karanlıktan kurtarmak zorundayız. Biliyorsunuz Daday, dördüncü dönemdir CHP’dedir. Biz bunun değerini bilmek zorundayız. 31 Mart seçimleri çok zor ve çetin geçti. Karşımızda ekonomik gücü büyük olan iktidar ve tek adam var. Ama buna rağmen ben Daday halkına o kadar çok teşekkür ediyorum ki Daday’ı yine zaferle taçlandırdılar. Bunun en önemli nedeni, Daday’ın demokratik yapısı ve dört dönemdir CHP iktidarı olmasıdır. Şu anda Türkiye’nin ekonomik şartları çok kötü durumdadır. Ancak buna rağmen piyasaya bir kuruş borcu olmayan bir belediyemiz vardır. Seçim öncesi verdiğimiz tüm sözleri tutacağımıza yeniden söz veriyoruz. Bir pazaryeri projemiz var, bunu unutmuş değiliz. Buradan tüm Dadaylılara sözümdür, tüm mal varlığımı satar bu projeyi yaparım. Çünkü hemşerilerime söz verdim, tüm projeleri hayata geçireceğiz.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU