Daday’a günübirlik gezi rotası

Yazın ortasına geliyoruz… Çiçeklerle bezeli yemyeşil düzlükleri, dağlarında çoşkun akan dereleri, doğayla canlanan köyleri ile sizi bekleyen yerlerden biri de Yeşil Daday…

Hafta sonu yol arkadaşlarımızla merkeze en yakın ilçemiz Daday ‘a kısa bir tur yaptık. Yeşile boyanmış muhteşem doğası Daday ilçesine eşsiz bir güzellik katıyor.

Daday ilçemizde günibirlik yapacağınız ziyaret için kısa bir rota çizelim.

İlçenin neresine giderseniz gidin yol boyu rengarenk çiçekler size eşlik edip yol arkadaşı oluyor. Etkileyici yol manzaralarını izlerken adeta ruhunuzda dinlenmeye başlıyor.

Kışları buzla kaplanan, baharla birlikte buzları çözülen Yumurtacı Göleti sizi tüm cömertliği ile karşılayıp seyrine doyum olmayan bir manzara sunuyor. Göl kenarında kurbağa ve kuş seslerini dinlerken göl çevresindeki köylerinde baharla birlikte canlandığını görüyorsunuz.

Evinize asacağınız tablonun
fotoğrafını kendiniz çekin

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız göl manzaralı köylerin fotoğraflarını kendiniz çekip evinizin duvarına asabileceğiniz tablonuzu kendiniz oluşturun. Ailenizle birlikte göl kenarında yapacağınız bisiklete turu ayrıca size iyi gelecektir. Doğanın içinde bir başka büyük gölet olan Taşlık göletine de yol düşürebilirsiniz. Ya da at çiftliklerine uğrayıp at binebilirsiniz.

Bu güzel manzaraları izledikten sonr ilçeye yakın at çiftliklerinden Kılıç At çiftliğine uğrayıp lama, midilli atı ve tavus kuşlarının ötüşlerini ve hareketlerini izleyin. Çiftliğinin kırbahçesindekarnınızı doyurup semaverde demlehmiş tavşan kanı çayı incebelli bardaklardan içip evinize mutlu bir şekilde dönmenin keyfini yaşayın. Bizim gördüklerimiz sizlerin keyfi olsun. Bir başka gezi rotalarında buluşmak üzere mutlu kalın…

 

TURGUT YILMAZ