Daday’ın lezzet namına nam katacaklar

Kastamonu Üniversitesi Daday Ümit -Nafi Çeri Meslek Yüksekokulu (MYO) Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı’nın“Uygulama Mutfağı” düzenlenen bir törenle açıldı.

Yeşil diyarı ilçenin etliekmeğiyle öne çıkan lezzet namını pekiştirmek ve çeşitlendirmek adına önemli bir adım olan“Uygulama Mutfağı”nın açılışında, öğrencilerin bölüm hocaları denetimindehazırladıkları Türk ve Dünya mutfağından örnekler, katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Doç. Dr. Mehmet Nadir Özdemir, “Bu bizim epeyi bir zamandır hayalimizdi. Pek çok teknik aşamalar, pek çok uğraşlar verildi. Yüksekokulumuza kazandırdığımız ve hem yöreye hem de bütün Kastamonu’muza faydalı olacağını umduğumuz bu uygulamalı bölümü bugünden itibaren daha aktif bir şekilde kullanmaya, daha aktif bir şekilde değerlendirmeye ve daha iyi öğrenme çıktısı almaya başlayacağız” dedi.

“Yüksekokulumuz tabi ki her geçen gün biraz daha büyüyor ve gelişiyor, Daday’ımıza kültürel hizmetleriyle mesleki alanda verdiği katkılarla gittikçe kendisini göstermeye de devam ediyor” diyen Müdür Özdemir, “Bu süreç içerisinde ben özellikle müdür yardımcılarım öğretim görevlisi Güzin Aytekin ve öğretim görevlisi Aygün Seyhan Zengin ve yüksekokul sekreterimiz Nihal Ekiz başta olmak üzere bütün akademik ve idari personelimize şükranlarımı sunuyorum. Özellikle bugün bizlere açılış sadedinde sunacakları güzel sunumlarla katkı veren başta Aşçılık Programı hocalarımız, bölüm başkanımız, öğretim görevlisi Elif Demirbilek, öğretim görevlimiz Ülkü Mine Önek ve öğretim görevlimiz Alper Çevik olmak üzere ayrıca iki gündür yoğun bir uğraş içerisinde olan çok değerli aşçılık öğrencilerimi de canı gönülden tebrik ediyorum, hepsini de kutluyorum, emekleri varolsun” diye konuştu. Özdemir ayrıca okula katkı verenlere teşekkürlerini sundu.

“DADAY BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Açılış törenine katılan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topalda, konuşmasında, “Daday bizim için önemli, çünkü Daday Meslek Yüksekokulu hakikaten bugüne kadar sergilemiş olduğu performansla meslek yüksekokullarımız içerisinde önemli bir yere gelmiş durumda” dedi.

Rektör Topal, “Bizim rektörlük olarak isteğimiz mevcut konumu daha da ileriye götürebilecek her türlü desteği vermek, bu çerçevede hocamızla beraber ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir takım çalışmalarımız var. Hem akademik kadronun takviyesi hem de diğer ihtiyaçların karşılanması hususunda üzerimize düşen her ne ise onu yapacağız. Ama ilçemizden de başta Kaymakam Bey ve Belediye Başkanımız olmak üzere Daday Meslek Yüksekokulundan ellerini çekmemelerini ve verilebilecek her türlü desteği vermelerini arzu ediyoruz. Keza Daday’dan da, Daday halkından da aynı desteği bekliyoruz” diye konuştu.

KIRBAŞ, AKIN VE GENÇER’E TEŞEKKÜR PLAKETİ

Yapılan konuşmaların ardından da MYO Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü’ne uygulama ve sosyal etkinlikler kapsamında verdikleri katkı ve desteklerden dolayı Uğurlu Konakları sahibi Gülsen Kırbaş’a, Gölköy Yaşam Resort Ortağı Bahar Akın’a ve  İksirResortTown İdari Sorumlusu Seçil Gençer’e Rektör  Ahmet Hamdi Topal tarafından plaket verildi.

Aşçılık Programı Uygulama Mutfağı açılışı ve ürünlerin yapılışı ile ve programın eksiksiz yapılması ile yakından ilgilenen Daday Ümit Nafi Çeri MYO Müdür Yardımcısı Güzin Aytekin, katılımcılar tarafından teşekkür edilerek kutlandı.

Merve Uygur sunumunda düzenlenen açılış programına Kaymakam Kemal Balaban, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Ahmet Hamdi Topal, Belediye Başkan Vekili Zahit Çiftçi, Daday Ümit Nafi Çeri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Nadir Özdemir, Kent Konseyi Başkanı Ahmet Zafer Ergün, Daday kurum amirleri ile davetliler, dekanlar, okulunakademik ve İdari personel ile öğrenci ve çalışanları katıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU