Dadaylılar “ortak”tan yol istedi,Aydın söz verdi: “Bu artık benim sorunum”

  • MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, sorunlarını dinlemeye gittiği Daday’da ana sorun ve talep olarak kendisine iletilen Daday-Kastamonu yolu konusunda, “Bu artık MHP İl Başkanı olarak benim sorunum. Size yemin ediyorum, bunun peşini bırakmayacağım. Ben buraya Daday için geldim. Başka da hiçbir derdim de yok. Bundan sonra iki cümlemin birisi Daday yolu olacak. Bu eziyetten kurtaracağız sizi” dedi.
  • Uzman Erbaş Eğitim Alayının Safranbolu’ya taşınmasının söz konusu olduğunu açıklayan Aydın,“Kastamonu bu noktada. Hakkımızı savunamıyoruz. Otur Meclis’e kanun teklifi üzerine konuş. CHP milletvekiline de öteki milletvekiline de söylüyorum. Orada Meclis’tesiniz. Boş beleş işlerle uğraşıyorsunuz. Kastamonu için olan bir meselede neden yoksunuz? Abidikgubidik işlerle uğraşacağınıza bunu neden takip etmiyorsunuz? Bu işlerin takipçisi olalım” diye konuştu.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kastamonu İl Başkanlığı’nın ilçelerde de mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya gelme programı Daday’dan başladı.

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu merkez mahalle ve merkez ilçe köy muhtarlarıyla bir araya gelen ve bu organizasyonu ilçelere de yayacaklarını ifade eden MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, dün Daday’da ilk ilçe toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’ın yanı sıra Merkez İlçe Başkan Emre Şahin, MHP Daday İlçe Başkanı Levent Oğuz Balaban ve parti yöneticileri de katıldı.

Levent Oğuz Balaban

MHP Daday İlçe Başkanı Levent Oğuz Balaban, “Biz dertlerimizi il başkanımıza arz ettiğimizde ‘gelip burada konuşalım’ dedi. Allah razı olsun geldiler, teşrif ettiler. Toplantımızın ana teması Daday yolu. Daday yolunu gündeme taşıyalım istedik. Yine kangren haline gelmiş olan bu 21-22 senedir süren Bezirgan Barajı. 21 köyümüz 65 mahallemiz bundan yararlanıyor. Buranın da bir an önce bitirilmesini istiyoruz” dedi.

Yüksel Aydın

MHP İl Başkanı Yüksel Aydın ise konuşmasında şunları söyledi:

“İlçe başkamız çok donanımlı. Hem muhtar, hem Ziraat Odası Başkanı. Bu anlamda bu sorumluluğu üstlendiği için kendisine teşekkür ediyorum. MHP olarak bizim bir takım ölçülerimiz var. Bir diyoruz ki: ‘Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben.’ Yani ülkemiz ve milletimiz hep ön planda. Türk Milleti var olacak ki biz var olacağız, siz var olacaksınız. Dolayısıyla siyasete bakış açımız bu. İlkeli bir siyaset takip ediyoruz. Milliyetçi Ülkücü Hareket’in liderinin, devleti ve milleti adına yapmayacağı fedakârlık olduğunu her biriniz müşahede ettiniz. Yani 15 Temmuz denilen beladan sonra MHP bütün kurumlarıyla, bütün teşkilatlarıyla Türk Milleti’nin geleceği adına 24 Haziran hukuksal altyapısı oluşan Cumhur İttifakı’na destek vermeye devam ediyor. MHP lideri ve teşkilatları hiçbir karşılık beklemeden, Türk Milleti’nin geleceği adına Cumhur İttifakı’na destek veriyor, vermeye de devam edecek. Dolayısıyla Milliyetçi Ülkücü Hareket’in lideri ‘Türkiye’nin beka sorunu var’ deyince bazı kesimler, ‘Ne diyor bu?’ noktasına geldiler. Ama bugün her biriniz en ücra köyde yaşayan vatandaşımız bile, Türk Milleti’nin böyle bir sorunu olduğunu gördü. Suriye’deki hal ortada, Irak’taki hal ortada, Akdeniz’deki gerginlik ortada. Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. O günleri yaşıyoruz. Dolayısıyla birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz.

“DADAY’IN SORUNLARINI KONUŞMAYA GELDİM”

“Şu anda nüfus oranında Kastamonu’nun yüzde 73,8’ini bir yönetiyoruz. Tevazuyu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. 31 Mart günü siyaset bitti. Ben diğer siyasi muhataplarıma da bunu söylüyorum. Yani 31 Mart’ta ne olduysa oldu. İdeolojik davranmayacağız. ‘CHP’li, AK Parti’li’ demeyeceğiz. Bütün milletimizi bulunduğumuz alanlarda kucaklayacağız. Ben buraya siyaset yapmaya gelmedim. Burada herkesin gönlünde yatan bir aslan var. Burada Daday’ın sorununu konuşacağız. Biz bütün halkımıza elimizden gelen hizmeti yapacağız. Kastamonu’da sorunlarımız yok mu? Var, ama mücadele ediyoruz. Ben belediye başkanlarıma hep ‘Biz Allah’tan korkuyoruz, kuldan utanıyoruz. Biz devletin malına el sürmeyeceğiz, sürdürmeyeceğiz. Kul hakkı yemeyeceğiz, yedirmeyeceğiz. Bu şiarda devam edin. Bu halk başının üstünde tutar’ dedim. Bu da bu şekilde olacak. Adaletsizlik yapmayacağız. ‘Burada Belediyemiz yok’ diye hareket etmeyeceğiz. Bakın buradayız. 31 Mart’ta seçimler bitti. Bundan sonrası hizmet olmalı. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Çünkü bizim başka gidecek yerimiz yok. Bizi bir kaşık suda boğmak istiyorlar. Türk Milleti asil bir millet. Birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece kimse bize bir şey yapamayacak. Genel siyaseti baktığımızda birileri, birilerin güdümünde. Hâlâ Türk Milleti’ni, Türk Devleti’ni farklı noktalara çekmeye çalışıyorlar.

“DADAY YOLUNU NEDEN YAPMIYORLAR?”

“Daday yolunu neden yapmıyorlar?Geçen günlerde bir muhtarımız kazada öldü. Bundan da mı hicap duymuyorsunuz? Bundan da mı utanmıyorsunuz? Bu yolun istimlakleri bitmiş, çok az bir yeri var. Yapılmayan ilçe yok. Bu artık MHP İl Başkanı olarak benim sorunum. Size yemin ediyorum, bunun peşini bırakmayacağım. Yazık, günah değil mi? Niye Daday yolunu yapmıyorsunuz? Niye Dadaylıyı cezalandırıyorsunuz? Bu yolda kaçıncı kaza? İnsanlarla dalga geçmemek lazım. Gerçekçi olmak lazım. Her şeyin sahibi sizsiniz. Bürokratın karşısında iki büklüm olmayacaksınız. Çünkü onlar size hizmet üzere devletin görevlendirdiği adamlar. Maaşlarını siz ödüyorsunuz, siz. Hakkınızı arayacaksınız. Barajın ihalesi bitmiş. Devlet Su İşleri, neden yapmıyorsun bu barajı? Tamamen ilgisizlikten, tamamen vurdumduymazlıktan.

“SEÇİMDEN SEÇİME VAR OLAN PARTİ DEĞİLİZ”

“Seçimden seçime var olan bir siyasi parti değiliz ve olmayacağız. Daday yolu her yaptığım programda ilk gündemim olacak.  O pespayelik bu siyasetçilere yeter. O güzelim Ballıdağ Tesisi, devletin milyonluk yatırımı çürüdü gitti. Daha önce ben Ballıdağ, MİEM, Tıp Fakültesi, Devlet Hastanesi hakkında bir toplantı yaptım. Bana diyorlar ki, ‘Niye sesin çok çıkıyor?’. Duymuyorsunuz, ben de bağırıyorum.  ‘Hastane’ deyince bana kızıyorlar. Devletimiz güzel bir hastane yapmış, ama yönetemiyorlar. Tüm Kastamonulular, Karabük ve Çankırı’da. Bunu dile getirmeye devam edeceğim.Vatandaşa hizmet ve hastane en önemli kurum.  Afiliasyon süreci, Allah’a şükür başladı. Rektörümüz çok uğraş veriyor.  Siyaseti zamanı gelince yaparız.  Kim kimi ikna ederse sonucu alıyor. Şu dönem milletimiz ve halkımız içinde ayrım yapmıyoruz. Kastamonu Belediyesi’nde, CHP’li, AK Partili diye ayırmıyoruz.  Liyakatı varsa bizde devam ediyor. Muhatabımız ne yaparsa yapsın, yaptıklarını da biliyorum. Biz yapmıyoruz ki utansınlar. İdeolojik davranmanın bir anlamı yok. Adam işini yapıyor, ancak MHP’li değil. Bunu alalım demiyoruz. İşini yapıyor, o da memlekete hizmet. İşini yapan kimseyle sorunumuz yok.

“HAKKIMIZI SAVUNAMIYORUZ”

“Daday’da Uzman Erbaş Eğitimi vardı, bu eğitimin Kastamonu’ya katkısı vardı. Eğitim herhalde Safranbolu’ya gidiyor. Kastamonu ekonomisine ciddi faydası olan bu olay neden bizden alınıp, Safranbolu’ya gidiyor? Kastamonu bu noktada. Hakkımızı savunamıyoruz. Otur Meclis’e kanun teklifi üzerine konuş. CHP milletvekiline de öteki milletvekiline de söylüyorum. Bizde milletvekili yok. Orada Meclis’tesiniz. Boşbeleş işlerle uğraşıyorsunuz. Kastamonu için olan bir meselede neden yoksunuz? Neden Ballıdağ’da, Daday yolunda, barajda yoksunuz?  Neden Dadaylıya eziyet ediyorsunuz?Abidikgubidik işlerle uğraşacağınıza bunu neden takip etmiyorsunuz? Bu işlerin takipçisi olalım.

“MHP İL BAŞKANI OLARAK EMRİNİZDEYİM”

“Daday’a kaç kez gelinmesi gerekiyorsa, Daday için ne söylenmesi gerekiyorsa, Daday için yapacağımız ne varsa MHP İl Başkanı olarak emrinizdeyim. Hiç ayırmadan, kayırmadan, şu siyasi parti  bu siyasi parti işlerini aştık. Aştığımızı da Türk milleti görüyor. MHP’nin lideri destek veriyor. Biz Türk devletinin bekası için destek veriyoruz. Mücadele ediyoruz. Birinci vazifemiz Türk devletinin, Türk milletinin geleceğidir. Bunun adına da canhıraş bir mücadele var. Cumhuriyetimizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bey’e, Milliyetçi Ülkücü Hareketi’nin lideri Devlet Bahçeli Bey’e de Türk milleti adına teşekkür ediyorum, Allah onlara uzun ömür versin diyorum. Bizi parçalamak, bölmek istiyorlar. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Muhtarlarımızı, İl Başkanlığımıza bekliyorum.

“İKİ CÜMLEMDEN BİRİ DADAY OLACAK”

“Ben buraya siyaset yapmaya gelmedim, buraya ben fikirlerinizi değiştirmeye gelmedim, buraya benim geliş sebebim Daday. Daday için buraya geldim. Başka da hiçbir derdim de yok. Bundan sonra iki cümlemin birisi Daday yolu olacak. Bu eziyetten de kurtaracağız sizi.
Kastamonu’yu teslim almışlar, kapatmışlar Ankara yolunu biri kapatmış, Devrekâni tarafını, Çatalzeytin tarafını biri kapatmış, falan tarafı biri kapatmış.Şimdi onlar şaşırdılar, şaşkınlıkları da bu. Kastamonu insanı da buna razı olmuş. Bir seçim zamanı dedik ki, yok öyle yok. Bugün de söylüyoruz:Vatandaşın hakkı ne ise senin de hakkın o kadar olacak. O kabadayılığı bitirdik ve bitireceğiz. Öyle zincirciymiş, Kebeci’ymiş, ötekiymiş, berikiymiş yok yok. Kimsenin ayrıcalığı olmayacak. Kastamonu insanı dediğim gibi bir örtü, bir baskı…Şimdi yeni yeni halkımız toparlanmaya çalışıyor, kendine geliyor. Kendi hakları olduğunu biliyor. Yoksa Kastamonu’nun öyle zenginlikleri var ki, yer altı zenginlikleri ayrı, yerüstü turizm adına doğa güzelliği, doğa turizmi öyle, tarihsel turizm öyle, her ilçemizin bu anlamda tarihi bir geçmişi var. Yani birileri bir el dediğim gibi Kastamonu’yu kapatmış. Burası olduğu gibi İstanbul’da da Kastamonu ile ilgili oynaşıyorlar. Kastamonu adını değiştireceksiniz ha, gelsene Daday’a, dertleri ile dertlensene, Kastamonu’dan giden uzman çavuşluğu durdursana. Neymiş? Gazi Kastamonu olacakmış!Ya kardeşim beni niye gazi yapıyorsun. Ben hiç işgal görmedim ki… Kastamonu şehidini verdi kurtuluş mücadelesinde, Kastamonu büyük mücadele verdi. Neymiş? Gazi Kastamonu olmalıymış. Kastamonu zaten isim olarak bir marka. Ama yetmiyor şimdi oynaşacaklar ya Kastamonu ile… Kastamonu dertlerini bilmiyorlar. Zaten işleri güçleri Kastamonu markasını kullanarak kendilerine bir paye çıkarmak. Kastamonu Üniversitesi’nin ismi Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Üniversitesi olsun diyorlar. Kastamonu Üniversitesi’ne ne dokunuyorsun?Eğer Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri adına üniversite kuracaksanız vakıf üniversitesi buyurun kurun, buyurun kuralım. İstanbul’da 1,5 milyonun üzerinde nüfusumuz var. Ben baradan bu çıkışları yapınca ağabeyler rahatsız. Kastamonulu işadamlarımız var.Öyle böyle değil, Türk ekonomisine yön veren işadamlarımız var. Ama bakın bir tanesinin Kastamonu’da bir yatırımı yok. Bende dedim ki ‘Kastamonu’yu mezarınızın, mezarlarınızın olacağı yer olarak görüyorsanız, şu Kastamonulu işadamı şeyinden Kastamonu’yu atın, çıkarın verin bize; normal işadamı olarak kalın, ne haliniz varsa da görün.’ Yalvarıyoruz yahu…Yatırım yapın da bir eseriniz olsun. Bak oraya 1,5 milyon insan göç etmiş.Köyler boş, toplanıyorlar orada. Kastamonu adına her şeyde onlar var: Kalkınma Vakfı onlarda, öteki onlarda, beriki onlarda.Peki Daday’ın yolu nerede yolu? Milyon dolarlık işadamlarımız, Daday’ın yolu nerede? Burada trafik kazalarında vefat eden insanlar var. Bir hiç uğruna, yol uğruna hayatlarını kaybediyorlar. Hangi dünyada yaşıyoruz? Birde şunu anlamıyorum:Her şey bitmiş, en önemli kısmı buraya kadar gelmiş, en önemli kısmında da durdurmuşsunuz. Daday’a bir kastınız mı var? MHP olarak her birimiz elimizden gelen her konuda da yanınızda olacağız.  Bana 24 saat her zaman ulaşabilirsiniz.

“BURAYA YURT YAPIN”

“Burada yurt sıkıntısı olduğunu bugün burada öğrendim. Daday’ın da büyük işadamları var, Yüksekokulun 450 öğrencisi var, bir yurt yapın buraya ne olur. Kaymakam beyden öğrendim, buraya Terapi Merkezi yapılacakmış, KUZKA’dan da çıkmış.Bununla ilgili kimin emeği ve katkısı varsa da teşekkür ediyorum. Bu merkez ilimiz için çok önemli, Türkiye’de bir tane var bu da ikinci olacak. Buraya il dışından ve yurt dışından da bu konuda gelecekler de olacak.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU