Dadaylılardan tam kadro “yol” talebi

Dadaylı 40 muhtar, yanlarına Belediye Başkanını, partilerin ilçe başkanlarını ve İl Genel Meclisi üyelerini de alarak Karayolları Bölge Müdürü’ne ziyarette bulunup “yol” talebinde bulundu.

Heyet adına konuşan Daday Muhtarlar Derneği Başkanı Hikmet Çavuş Karasan, “Daday yolu bir türlü yapılmadı. Bu haksızlık artık ilçemizin milli meselesi oldu. Bugün biz çözüm bulamazsak 3-4 bin kişi ile gerekli izinleri alıp yol üzerinde eylem yapacağız. Hava şartları müsait olduğu ilk fırsatta en iş makinelerinin bir kısmının Daday yolunda olmasını istiyoruz” dedi.

Heyetin bu talebine Karayolları Bölge Müdüründen olumlu cevap geldi. Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan, hava koşulları uygun olur olmaz kendi imkanlarıyla çalışmalara başlayacaklarını, ihale sürecinin de bir yıl içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

Dadaylı 40 muhtar, yanlarına Belediye Başkanını, partilerin ilçe başkanlarını ve İl Genel Meclisi üyelerini de alarak Karayolları Bölge Müdürü’ne ziyarette bulunup “yol” talebinde bulundu.

Kastamonu-Daday yolundaki çalışmalara bir an önce başlanmasını isteyen heyet adına konuşan Daday Muhtarlar Derneği Başkanı Hikmet Çavuş Karasan şunları söyledi:

“Sayın Bölge Müdürüm, bizler Daday ilçemizde muhtarlar, siyasi parti başkanları, İl Genel Meclis üyeleri, Belediye Başkanımız ile birlikte Daday yolumuzun yapılmasını talep etmek için geldik. Bu yol için A parti B parti demeden birleştik ve buradayız.

Benim bildiğim Daday yolu 20 yıldır yapılacak. Büyüklerimizin konuştuğuna göre ise 40 yıldır yapılacak. Ama bir türlü yapılmadı.

Son üç ayda 33 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 70 kişi yaralanırken, 8 can kaybımız oldu. Bizim yolumuzun adı Daday Ölüm Yolu oldu. Artık bu tarz konuşulmaya başlandı.

Biz biliyoruz ki siz yetkili müdürlerimiz onay verirseniz yol için hemen çalışmaya başlanabiliyor. Şu anda Karayolları garajında 3 dozer, 3 ekskavatör bulunmakta. 1 Nisan itibariyle bu makinalar daha da çoğalabiliyor.

Karayollarımız son 4 ayda Taşköprü Çiftlik yolu, Araç Boyalı yolu ve Azdavay Pınarbaşı yollarında çalıştı ve yol yaptı.

Bizim Daday yolu üzerinde istimlaklar yapıldı. Yol güzergahı belirlendi. Tarla sahiplerine istimlaklardan sonra tapuları bile verildi. Sadece makineli çalışmayı bekleyen bir durum var.

Buraya gelirken 48 yaşında bir muhtarımızla sohbet ettik. Muhtarım o tarihte 8 yaşında ilkokul öğrencisiymiş. Okuldan eve giderken tarlalarında birilerinin fotoğraf çekerek taş yerleştirdiğini görüyor ve hızlı adımlarla babasına koşuyor. Babası da sen merak etme Daday yolu yapılacak, onun için ölçüm yapılıyor diyor. Aradan 40 yıl geçmiş her yıl yapılacak deniliyor. Ama sonuç malum.

Sayın Müdürüm bu yol için artık gurbetteki Dadaylıdan en uzak köydeki insanına kadar bizim tahammülümüz kalmadı. Biz buraya 40 muhtar ve siyasilerimizle geldik.

Bugün biz çözüm bulamazsak 3-4 bin kişi ile gerekli izinleri alıp yol üzerinde eylem yapacağız. Bu haksızlık artık ilçemizin milli meselesi oldu. Hava şartları müsait olduğu ilk fırsatta en kısa sürede iş makinalarının bir kısmının Daday yolunda olmasını istiyoruz. İlçemiz yolunda can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için Kastamonu Daday yolunun yapılmasını istiyoruz. ”

BÖLGE MÜDÜRÜ

Ardından konuşan Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan ise Daday yolunun önceliklerinin ve takipçisi olduklarını, konuyu yakından takip ettiğini belirtti.

Oğuzhan konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Daday yolunun  24 kilometre yapılması gereken bölümü var. Gerisi zaten yapılmış. Bölünmüş yol istiyorsunuz fakat bu yol yatırım projesinde tek parça olarak hazırlandı. Daday’a kadar olan kısımları 12 m genişliğinde olacak. Kazaların hepsini yola bağlayamayız. Daday yolu bölünmüş yol için gerekli olan trafik yoğunluğunu yaşamıyor. Günlük 2 bin 500 araç geçişi oluyor. Alt yapısı ve diğer işlemleri bitmiş yollar için biz ilk bahar aylarında çalışma yapacağız. Ama daha kapsamlı çalışmalar için ihale zamanını beklemek gerekiyor. Daday yoluna baktığımızda aslında çok geç kalınmış bir proje, diğer yollar yapılmış.”

BAŞKAN TAŞ

Ardından konuşan Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş ise İstanbul, Zonguldak gibi illere giden tır ve diğer ağır tonajlı araçların Daday yolunu kullanıldığını, bunun da trafiği olumsuz etkilendiğini bildirerek, yolun özellikle turizmin hareketli olduğu Daday için gerekli olduğuna dikkat çekti.

Yolun zaten Gölköy’e kadar bölünmüş yol olacağını Daday yolunun ise an azından şimdilik tehlikeli yerlerin yapılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Taş, yapılacak bu yolla rahat bir nefes alacaklarını bildirdi.

MUHTARLAR

Toplantıya katılan muhtarlar, şayet Karayolları’ndan tatmin edici bir cevap gelmemiş olsaydı yanlarında getirdikleri tabutu kurumun önüne bırakacaklarını ve gerekli izinlerin alınmasının ardından karayolunu ulaşıma kapatacaklarını söylediler.

Karasan, dile getirdikleri bu talep sonrasında Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan’ın yaklaşımının kendilerini mutlu ettiğini belirtti ve “Kendileri bize, yoldaki çalışmalara hava şartları uygun olur olmaz kendi imkanlarıyla başlayacaklarını, ihale sürecinin de bir yıl içerisinde gerçekleşeceğini söylediler. Bölge Müdürümüzün bu sözü doğrultusunda çalışmaların başlatılacağına inanıyor ve bekliyoruz” dedi.