Dalgakıran’dan Japonlarla ortak dev yatırım

İnebolulu hemşehrimiz Adnan Dalgakıran’ın sahibi olduğu Dalgakıran Kompresör ile Japon IHI’nın ortaklığında kurulan Türkiye’nin ilk ve tek turbo kompresör fabrikası önceki gün Kocaeli’nde açıldı.

Sanayinin önde gelen temsilcilerinin katıldığı açılış töreninde IHI Dalgakıran COO’su Yakub Tüfekçi, IHI Dalgakıran CEO’su Kazuo Kobayashi, IHI Dalgakıran ve Dalgakıran Başkanı Adnan Dalgakıran, IRM şirketi üst düzey yöneticisi Hideaki Ishige, IHI Yönetim Kurulu Üyesi Masafumi Nagano, TİM Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Japonya Başkonsolosu Norio Ehara ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede kürsüde konuşma yaptı.

IHI Dalgakıran CEO’su Kazuo Kobayashi, IHI Dalgakıran’ın Türkiye ve civar ülkelere hizmet sunan Dalgakıran’ın ortak şirketi olduğunu söyleyerek, “Her zaman yeni teknolojiyi üretmeye çalışıyoruz.  Çin ve Güneydoğu Asya başta olmak üzere Japonya’nın bir numaralı şirketiyiz. Bu kompresörler dünyanın her yerinde kullanılabiliyor ve önem derecesi bakımından çok üst seviyede. Açtığımız bu tesis, Çin ve Japonya’dan sonra en son teknolojiye sahip üçüncü fabrika konumunda. 100 kişiden fazla çalışana sahip olan bir fabrika olmayı hedefliyoruz. 5 yıl içerisinde yılda 300’den fazlasını üretmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

HI Dalgakıran COO’su Yakub Tüfekçi de, “Şubat 2017’de resmi olarak kuruldu ama yaklaşık 10 yıllık bir çalışmanın ürünü. Dalgakıran şu an ağırlıklı olarak mühendislerden oluşan kadrosuyla hizmet sunuyor. Turbo kompresör üretimi için tedarikçilerimizle beraber büyüyoruz. Ar-Ge bölümümüzde Japon ve Türk ortaklıkla hizmet sunuyoruz. Çok yakın bir zamanda da IHI Dalgakıran resmi Ar-Ge merkezini açmış olacak. Turbo kompresörlerle petrokimya, otomotiv, tekstil gibi alanlarda büyük olan firmalara hizmet sunuyoruz. Yaklaşık iki ay içerisinde yerlilik oranımızı yüzde 70’lere çıkaracağız. Ticari faaliyetlerine yeni başlayan IHI Dalgakıran bünyesinde yaklaşık 40’a yakın kompresörümüzü hizmete sunduk ve yüzde 100 memnuniyetle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı törende üretilen turbokompresörlerin lansmanı da yapıldı.