Darısı mobilya fuarına

Türkiye’nin mobilya merkezlerinden sektör temsilcilerinin de katılımıyla dün kapılarını açan Kastamonu 8. Ahşap Fuarı’nın açılışında konuşan Milletvekili Hakkı Köylü, “Şu anda yaptıklarımız Kastamonu için yeterli değil. Ahşabın fuarını Türkiye’de ilk önce yapıyoruz, ama en kısa zamanda Kastamonu’da mobilya fuarını da harekete geçirmemiz lazım. İnşallah önümüzdeki günlerde, yıllarda bunu da faaliyete geçireceğiz. Kastamonu mobilyayla da gündeme gelen ve anılan bir kent olacaktır” diye konuştu.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, sektör yatırımcılarına, “Gelin, burada bu sektörle ilgili yatırımlar yapın. Biz de sizlere elimizden geldiği kadar yardımcı olalım” çağrısında bulunurken, bu yılki organizasyonda başat rol oynayan Vali Yaşar Karadeniz de, “Kastamonu kendi sınırlarını aşma noktasına geldi. Sektör temsilcileri Kastamonu’ya davet edildi. Birçok alanda tanıtım yaptık. Fuarın tarihini belirleyeli 1 yılı geçti. Fuarın kurumsallaşması açısından da tarihin önceden belirlenmesi önemlidir” dedi.

 

Kastamonu 8. Ahşap Fuarı, kentimizde mobilya sanayiinin gelişmesi gerekliliğinin vurgulandığı dilek, yatırım çağrısı ve sözlerle açıldı.
Türkiye’nin mobilya merkezlerinden sektör temsilcilerinin de katılımıyla dün kapılarını açan Kastamonu 8. Ahşap Fuarı’nın açılışında konuşan Milletvekili Hakkı Köylü, “Şu anda yaptıklarımız Kastamonu için yeterli değil. Ahşabın fuarını Türkiye’de ilk önce yapıyoruz, ama en kısa zamanda Kastamonu’da mobilya fuarını da harekete geçirmemiz lazım. İnşallah önümüzdeki günlerde, yıllarda bunu da faaliyete geçireceğiz. Kastamonu mobilyayla da gündeme gelen ve anılan bir kent olacaktır” dedi.

Ergün Can
Kastamonu 8. Ahşap Fuarı’nda açılış konuşmasını yapan Ergün Can, şunları söyledi:
“İlimizin yüzde 70’ine yakın kısmı ormanlarla kaplıdır. Oksijen deposu olan ilimizde çam, köknar, kayın, kestane ve benzeri çeşitlikte ağaçlarımız yetişmektedir. Bu ağaç çeşitliliğimizi ve oluşan ağaç yoğunluğunu, ilimiz ekonomisine katma değer sağlaması açısından, burada işleyip dışarıya sevk etmek en büyük arzumuzdur. Avrupa Birliği hibe fonlarından finanse edilen Kastamonu ilimizde mobilya ve marangoz esnaflarımızın büyümelerinin önünü açacak bir projemiz olan Ağaç İşleme Entegre Tesisimiz bitmiş olup, esnaflarımıza hizmet etmeye başlamıştır. Bu projemizin başlangıcından bugüne kadar gelmesinde emekleri geçen Ticaret Borsamız yönetim kurulumuz ve çalışanlarına, mobilyacı esnaflarımız ve Kastamonumuz adına teşekkür ederim.
Bu yaptığımız projemize ek olarak, bundan iki sene öncesinde sanayideki tüm meslek dallarının büyüme ve gelişmelerini sağlayabilmek içinse SS Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ni kurarak, 700’e yakın üye yapılmış olup, Hazine arazisini kooperatif adına alarak tapumuzu kooperatif kasasına koymuş bulunmaktayız. Fakat alınan hazine arazisi yeterli gelmediğinden dolayı, çevresinde bulunan şahıs arazilerinin alımı için Kastamonu Belediye Başkanlığımız ile kooperatifimiz kamulaştırma protokolünü imzalamış, kamulaştırma işlemlerine başlanmıştır. İnşallah en kısa zamanda kamulaştırma işlemlerimizi bitirip inşaat işlerimize başlamak en büyük arzumuzdur.
Bu konularımızla alakalı Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız bizler için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Buradan emeği geçenlere bir kere daha, kooperatif üyelerimiz ve yönetimimiz adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

Tahsin Babaş
Ergün Can’dan sonra konuşma yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş da şunları söyledi:
“Bizim amacımız buydu. Ahşabın vatanı Kastamonu’da düzenlenen Ahşap Fuarı’nın bir yerlere ulaşmasıydı. Görüyorum ki bu sene daha bir heyecanlı, daha dolu dolu ve amacına ulaşır hedefte doğru ve düzgün adımlarla ilerlemekte. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Başta Sayın Valimiz ve Ahşap Fuarıyla ilgili tertip komitemiz, Ağaç İşleri Odası Başkanımız, personelimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, siyasilerimiz, milletvekillerimiz bu işe gönül verdi. Gittikçe güçlenen bir nitelikte Ahşap Fuarımızı yapıyoruz. Fuarımız bu sene 5 gün sürecek. Her günü dolu dolu faaliyetlerle geçecek. Bu faaliyetlerde hepinizi görmek istediğimizi ifade ediyorum. Tabii ki her şey böyle anlatmakla, tanıtmakla oluyor. Bizim de bu sene güzel bir şekilde anlattığımıza, tanıttığımıza inanıyorum. Sayın Valimiz bu işe gerçekten gönül verdi. Özellikle Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan belli bir bütçe alarak her yerde Ahşap Fuarımızı duyurduğumuza ve tanıttığımıza inanıyoruz. Bunun da bir sonucu olmalı. İnşallah sonucunu da hep beraber, önümüzdeki günlerde almayı hedefliyoruz.
Kastamonu deyince akla orman, ahşap geliyor. Kastamonu’nun yüzde 67’si ormanlarla kaplı. Beşikten mezara kadar ahşap. Bizim özümüz bu. Beşiğimiz ahşap, öldüğümüz zaman tabutumuz ahşap. O nedenle ahşaba karşı Kastamonu’nun ciddi bir ruh beslediğine inanıyorum. Ahşabın yanında yan sektörler de piyasada bulunmakta. Ama gün geçtikçe insanlarımızın doğala karşı ilgisinin arttığını da görmekteyim. Ahşap ürünlerin gittikçe daha da değer kazanacağına inanıyorum. Biz ahşabı tanıttıkça ve sevdirdikçe bu sektörün daha da hızlanacağına inanıyorum. Kastamonu’da 3 tane ahşap mamul üreten büyük fabrikamız var. Borsamızın çalıştırdığı yarı mamul tesisimiz var. Gerçekten ciddi tesislere sahibiz. Ama bu yeterli mi, değil. Sektörün öncüleri abi ve kardeşlerime sesleniyorum: Gelin burada bu sektörle ilgili yatırımlar yapın. Biz de sizlere elimizden geldiği kadar yardımcı olalım. Ahşabın kalbi, ormanın başkenti, ahşap memleketine gelin. Her türlü altyapımız hazır. Ulaşımda bir sorunumuz yok. Hem karadan hem havadan hem de denizden rahat bir şekilde ulaşılabilecek bir il Kastamonu. Bunu da bugün geldiniz, gördünüz. İsteğim Kastamonu’ya daha çok yatırım yapılması ve ahşabın Türkiye ve dünyaya buradan iyi bir şekilde tanıtılması. Bu fuarın oluşumunda emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. Sizleri görmekten çok mutluyuz. Yıllardır bu işe çaba harcıyor ve emek veriyoruz ama bu ortamı görmek bizim için en büyük hedefti. Hedefe de ulaştığımıza inanıyorum.”

Hakkı Köylü

AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü de yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:
“Ahşap Fuarımız 8 yıl önce başladı. Aslında daha önceden başlamalıydı. Kastamonu gibi bir kentte Orman Bakanlığı’nın söylediği tabirle ‘ormanın başkenti’ olan bir şehirde ahşap ile ilgili girişimlerin çok daha önce olması elbette çok daha iyi olurdu. Yine de bir yerlere geldik. 8 yıl önce mütevazı bir şekilde başlattığımız bu Ahşap Fuarı bugün çok büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Kastamonu, orman varlığı açısından Türkiye’nin en büyük şehri. Hem orman alanı hem de ormanlarının verimliliği ve kalitesi açısından en önde gelen şehir. Buna dayanarak ilimizde gerçekten büyük küçük, irili ufaklı birçok işletmemiz mevcuttur ve ahşaba dayanmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık plastikten bir kaçış vardır. Bu kaçışın sonu ya çeliğe ya cama ya da ahşaba gidecektir. Bu demektir ki ahşabın değeri, ormanın değeri bundan sonra çok daha ilerlere taşınacak daha yukarılara çıkacaktır. Bizim de bundan hareketle projemizi, programlarımızı buna göre yapmamız, Kastamonu’da değerli yatırımcıların, girişimcilerin katkılarıyla bunu çok daha ileriye götürmemiz lazım. Şu anda yaptıklarımız Kastamonu için yeterli değil. Ahşabın fuarını Türkiye’de ilk önce yapıyoruz, ama en kısa zamanda Kastamonu’da mobilya fuarını da harekete geçirmemiz lazım. Bunun için de mobilya sektöründe önemli bir ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. İnşallah önümüzdeki günlerde, yıllarda bunu da faaliyete geçireceğiz. Kastamonu sadece bugünkü manada ahşapla değil mobilyayla da gündeme gelen ve anılan bir kent olacaktır. Bu fuarı başlatan ve kurulduğu ilk günden beri üzerinde durarak çalışan, destekleyen, emek veren, bugünlere gelmesini sağlayan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bugünkü fuara katkı sağlayan Valimiz, Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu fuara dışarıdan gelenlere daha çok teşekkür ediyorum, vatandaşlarıma daha da çok teşekkür ediyorum. Fuarda stant açan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Onlar bu stantları açmasa hiçbir hükmü olmayacaktı. İnşallah bundan sonra daha ileriye götüreceğiz.
Yaşar Karadeniz
Açılışta son konuşmayı yapan Valisi Yaşar Karadeniz ise, organizasyonunda başat rol oynadığı fuarla ilgili şunları söyledi:
“Ahşap Kastamonu’ya can veren, hayat veren en önemli sektördür. Kastamonu’nun sahip olduğunu orman varlığın sonucu ahşaptır. Kastamonu’daki ahşabı öne çıkaran ve bu sektörü geliştirmek üzere düzenlenen fuarların 8’incisini birlikte yapıyoruz. Fuarımız bizim için farklı bir anlam ifade ediyor.
Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu’da fikir birlikteliği var. Bu birliktelik ile farklı konsept uyguladık. Her yıl tema belirlenecek ve bu tema öne çıkarılacak. Bu yılın teması ahşaba hayat verenler burada. Turizmde de son birkaç yıldır gelişmeler yaşanıyor. Fuarın gelişmesi Kastamonu’daki turizmin gelişmesi açısından da önemlidir. Konserlerin yer aldığı, her gün dolu bir etkinliğin blunduğu bir fuar olması için birliktelik sağlandı. Kastamonu kendi sınırlarını aşma noktasına geldi. Sektör temsilcileri Kastamonu’ya davet edildi. Birçok alanda tanıtım yaptık. Fuarın tarihini belirleyeli 1 yılı geçti. Fuarın kurumsallaşması açısından da tarihin önceden belirlenmesi önemlidir. İlk defa ahşap fuarı TOBB’un takviminde yer aldı. Çalışmalarımızı işbirliğiyle yaptık. Tanıtma Fonu’yla desteğiyle tanıtım faaliyetleri organize edildi.”

Gösteriler ve ödül töreni

Açılışta Stihl heyecanı
Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında,8. Kastamonu Ahşap Fuarı dün Kuzeykent’te düzenlenen törenle açıldı.
Bu yılki teması “Ahşaba Hayat Verenler” olarak belirlenen ve 3 bin 500 metrekare alanda 90 standın yer aldığı fuarın açılışına il dışından 300’e yakın sektör temsilcisi konuk da katıldı.
Açılış töreninde ayrıca Ahşabın Ritmi Klibi gösterimine verdikleri desteklerinden Şehr-i Dilara Müzik topluluğu Şefi Güray Soğancı’ya teşekkür belgesi, ahşap hediyelik yarışması birincisi Yüksel Erdoğan’a ve mansiyon ödülüne layık görülen Emine Eyribaş’a para ödülleri verildi.
Kastamonu Belediyesi halkoyunları grubunun gösterisinin ardından, dünyaca ünlü , Stihl Timbersport firmasının heyecan dolu testere gösterisi izlendi ve program ahşap hediyelik eşya yarışması ile devam etti. Ardından da 8. Ahşap Fuarı açılış kurdelesi katılımcı protokol tarafından kesildi.
Ahşap Fuarına, , Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, eski Milletvekilleri Musa Sıvacıoğlu ve Murat Demir, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK Temsilcileri, Partililer, Sendika Başkan ve Yöneticileri, Ağaç İşleri İmal ve Satıcıları Odası Başkanı Ergün Can, İl dışından Mobilya ve Ahşap Firmaları sahip ve çalışanları ile çok sayıda davetli ve Kastamonulular katıldı.
Fuarda önceki yıl yer alan ahşaptan yapılmış motor ve dev vazo başta olmak üzere SFC tarafından yaptırılan Nasrullah Köprüsü, Kastamonu Belediyesi’nin yaptırdığı Uçak Millet Kıraathanesi maketleri büyük ilgi gördü.
Fuara alanında yer alan stantları ziyaret eden protokol üyeleri sahiplerini de kutladılar. Yine fuar alanında TV kanallarınca da bürokratlarla röportaj yapıldı.