“Dava son aşamada”

“Bina iflas masasına geçti; satışı için ilana çıkarılacak”

Özel Uğurlu Sağlık Hizmetleri Şirketi’yle ilgili oluşturulan iflas masasının başkanlığını yürüten 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, koronavirüs olayıyla birlikte yeniden gündeme gelen ve devreye alınması yönünde önerilerde bulunulan Özel Uğurlu Hastanesi binasının iflas masasına geçtiğini, bununla ilgili davanın son aşamada olduğunu belirtti ve“Satışı  için ilana çıkarılacağını kamuoyuna duyuruyorum. Merak etme Kastamonu; Özel Uğurlu Hastanesi açılacak, işçimiz iş, hastamız şifa bulacak.” dedi.

 “Cumhurbaşkanımızdan randevu talep edildi”

Hastaneyle ilgili talepler olduğunu söyleyen ve“Bu hastane açılacak, 600 kişiye iş sağlanacak. Şu anda 45 kişilik olan yoğun bakım ünitesi gerekirse 3 katına çıkarılabilecek durumdadır.Akıllı hastane olarak inşa edilen bu hastane yoğun bakım hastanesine dönüştürülmeye de hazır bir konumdadır” diyen Yıldırım, konunun milletvekilleri Köylü ve Çelik ile İl Başkanı Ünlü’den destek alınarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildiğini, randevu talebinin kabul edildiğini açıkladı.

 

22.Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın, pandemi hastanesi olarak devreye alınması yolunda öneride bulunduğu Özel Uğurlu Hastanesi konusunda değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

Hastane sahibi şirketle ilgili oluşturulan iflas masasının başkanlığını yapan Yıldırım,  Cumhurbaşkanı’ndan özel randevu talep ettiklerini belirtti ve “Türkiye’nin sayılı sağlık yatırımları içerisinde olan ve A grubu ruhsata sahip Özel Uğurlu Hastanesi’nin Kastamonu ve bölge insanına sağlık hizmeti sunması için çabamız devam ediyor” dedi.

Yıldırım, hükümete ve yerel yetkililere “gün birlik ve beraberlik günüdür” çağrısı yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Kastamonu için her konuda büyük mücadeleler verdim, hâlâ da vermeye devam ediyorum. Ama konuyu tam olarak anlayan, destekleyen, Kastamonu için hayati önem arz eden konularda yardımcı olan kimse bugüne kadar olmadı. Bugün yine Kastamonu gündeminde sorun olan konular konuşuluyor, ama hep lafta kalıyor.Artık bu yaşanan hayati sorunların ve diğerlerinin bir an önce çözülmesi gerekiyor.

Özel Uğurlu Hastanesi’nin açılması için 2012 yılından bu tarafa büyük mücadele veriyoruz. Ama bir türlü çözüme ulaşamadık. Özel Uğurlu Hastanesi için o yıllarda yapılan bir kumpas operasyonu neticesinde hastane açılamamış, o günden bu tarafa da atıl durumda kalmıştır. Bu operasyon sonucu hastane sahibi Dr. Atıf Uğurlu ve arkadaşları cezaevine konulmuş ve 72 gün sonra mahkeme sonucu beraat kararı verilerek serbest bırakılmış ve bu süreçte hastanenin açılışı engellenerek çökertilmiş, hizmetine de başlayamamıştır.

Kastamonu’da il dışına hasta sevkleri o yıllardan bu zamana kadar devam etmekte, bu zamanda yine de devam etmektedir. İlimizde yapılacak sağlık hizmetlerinin de bu operasyon sonrasında önünün kesilmesi sağlanmıştır. O yıllarda il dışına giden hastalarımız hastane önlerinde beklemekve geceyi de araçlarında geçirmek zorunda kaldılar.Yeterli ekonomik güçleri olmadığı için evinden getirdikleri tarhana ve benzeri gıda maddeleri ile minibüs ve araçlarının içinde tüp ocakta aşını yemeğini pişirerek karınlarını da doyurmak zorunda kaldılar.  Şimdi de hâlâ bugün bu sıkıntılar ve sorunlar aynı şekilde yaşanmaktadır.

Acil konularda hastalarımız Kastamonu Devlet Hastanesine başvurmakta ileri tektik yapılmak üzere çevre hastaneleri olan Ankara, Karabük, Çorum, Samsun gibi hastanelere yoğun bakımı müsait olan hastanelere sevk edilmekte hastamız ya şifa bulmakta ya da yolda hayatını kaybetmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 yıl önce yerel seçimlerde Kastamonu’ya gelişinde yaptığı talimatlarıyla yapılan ilimiz için büyük önem arz eden mükemmel bir Devlet Hastanesi kazandık.  Ama Hacettepe Üniversite’sine bağlı Tıp Fakültesini ise kaybettik.   2007 yılı öncesinde Sayın Murat Başesgioğlu, Hakkı Köylü, Sinan Özkan, Musa Sıvacıoğlu ve ben Mehmet Yıldırım siyasi desteklerimizle ve YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Eşme ve YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu’nun destekleri ve Hacettepe Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Tunç Alp Özgen ve yönetim kurulu üyelerinin desteği ve KKV eski Başkanı Mete Tufan ve yönetim kurulu üyelerinin de katkılarıyla Hacettepe Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi’nin kuruluşu gerçekleşmişti. Dekan olarak da hemşerimiz olan Prof. Dr. Sırrı Kes atanmıştı.

Bölge Hastanesi olarak yapılan bina da Tıp Fakültesi’ne devredilmişti. Yeni ihaleler yapılmış şu anda binaları bitmemiş ve ortadadır.

Ancak yeni bir çalışma programıyla Yıldırım Üniversitesi’ne bağlı Tıp Fakültesi Hacettepe’den kopartılarak eğitime başlamıştır. Şimdi Sayın Milletvekillerimiz Hakkı Köylü ve Metin Çelik ve İl Başkanımız Doğan Ünlü’nün takipleriyle Kastamonu Devlet Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmüş ve Tıp Fakültesinedekan ve birçok öğretim üyesi de atanmıştır. Sağlıkta durumumuz budur.

Şu anda kaybettiğimiz 13 yılın hesabını kim verecek? Bana göre bir bu kumpastı, Hacettepe’nin atanan rektörü ve Kastamonu Üniversitesi önceki dönem rektörü ile olan çatışmalar Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı Tıp Fakültesi’ni sorunlu hale getirmiştir. İnşallah bundan sonraki süreçte Kastamonu Tıp Fakültesi  binaları ikmal edilir, aktif halde de sağlık merkezi olarak Kastamonu ve çevreye hizmet verir. Çünkü bu konuda hükümetin desteğinin tam olduğunu görüyoruz. Ballıdağ Hastanesi de Hacettepe’ye bağlı bir hastane olarak faaliyete geçmesi düşünülmüş ve bir geriatri merkezi olarak planlanmıştı.

Rahmetli Rektör Sayın Prof. Dr. Tunç Alp Özgen ve yönetimi Kastamonu’yu ziyaret etmiş hem bölge hastanesinde ve hem de Daday Ballıdağ hastanesinde incelemelerde bulunmuştu.  Daday halkı da bu heyeti alkışlarla karşılamıştı.

Bu yaşanan süreç içinde Özel Uğurlu Hastanesi açılamayıp 2015 yılında Özel Uğurlu Sağlık Hizmetleri Şirketi’nin iflası istenmiş ve mahkemelerce de karara bağlanmıştır. 2015 yılından sonra iflas idaresi kurulmuştur. Alacaklılar 272 kişi kurum kuruluş, banka, işçi, esnaf vs. iflas idaresine başvurmuştur. Özel Uğurlu Sağlık Hizmetlerinin mülkiyetinde olan ruhsat arsa ve binalar başka bir şirket ve şahıslara devir olmasına rağmen mahkemelerce adalet tecelli etmiş, bağımsız ve tarafsız yargıçlar kararını vermiş, bu satışların muvazaalı satış olduğuna karar vermiştir. İflas idaresinden yetki alarak tasarrufu iptal davası açan şahıslar ve banka yerel mahkemelerce tasarruf iptali gerçekleşmiş,Yargıtay 17. Hukuk Dairesi’nce de mülkiyeti ele geçiren şirketin itirazlarını ret ederek karar kesinleşmiştir. İflas idaresi satış kararı almış ancak mülkiyeti eline geçiren şirketin satışı durdurma talebiyle İcra Hukuk Mahkemesi’nden karar beklenmektedir. Kısaca Özel Uğurlu Sağlık Hizmetleri’nin ruhsatının mülkiyeti hâlâ kendisinde olduğu ve iflas idaresinin uhdesine geçtiği, hastane binasının da Yargıtay kararıyla iflas idaresinin müdahil olmasından dolayı iflas idaresine geçtiği ve arsanın iflas idaresinin yetki verdiği şahsın ‘vazgeçtim’ demesine rağmen bu talebin Yargıtay kararlarıyla iflas idaresini bağlamadığını ve iflas idaresinin uhdesinde olduğunu bununla ilgili mahkeme kararlarının son aşamada olduğunu  ve satışın ilana çıkarılacağını kamuoyuna duyuruyorum.

Bununla ilgili talepler vardır.Bu hastane açılacak, 600 kişiye iş sağlanacak. Şu anda 45 kişilik olan yoğun bakım ünitesi gerekirse 3 katına çıkarılabilecek durumdadır. Akıllı hastane olarak inşa edilen bu hastane yoğun bakım hastanesine dönüştürülmeye de hazır bir konumdadır. Bu konu Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a arz edilmiş, Milletvekillerimiz Hakkı Köylü, Metin Çelik ve AK Parti İl Başkanımız Doğan Ünlü ve ekibinden de destek alarak şahsım Cumhurbaşkanımızdan randevu talep etmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız da Özel Kalem Müdürünü randevu için talimatlandırmıştır. Önümüzdeki günlerde görüşme gerçekleşecektir.  Merak etme Kastamonu; Özel Uğurlu Hastanesi açılacak, işçimiz iş, hastamız şifa bulacak.

Bu konuda milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız, siyasi parti il başkan ve yöneticilerimiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, Esnaf Odası ve diğer oda başkanlarımız ve yönetimleri olarak hep birlikte ‘sen, ben yok biz varız diyeceğiz. Hep birlikte Kastamonu olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız ve sağlık sorunlarımızı yenerek de üstesinden geleceğiz. ”

Cengiz MUHZİROĞLU