DEKAST, OSB’de büyüyecek

3DEKAST Endüstri Limited Şirketi’nin sahibi M. Tahir Raşitzaimoğlu, Devrekani’de üretimini sürdüren ve günlük 100 bin adet çuval üretimi yapma kapasitesine sahip fabrikalarının çok daha büyüğünü Kastamonu OSB’de yapacağını açıkladı.

14 dönüm bir yer için gerekli başvuruları yaptıklarını ve cevap beklediklerini ifade eden Raşitzaimoğlu, amacının para kazanmak değil, Kastamonu’ya istihdam sağlayacak bir tesis kazandırmak olduğunu söyledi.

Raşitzaimoğlu, Kastamonu OSB’de kuracağı bu fabrikanın yanı sıra, Romanya’daki sarı pirinç çubuk fabrikasını da Kastamonu’ya getirmek istediğini ifade etti. Raşitzaimoğlu, her iki fabrikada toplam 200 kişiye iş imkanı sunacaklarını açıkladı.

 

DEKAST Endüstri Limited Şirketi’nin sahibi M. Tahir Raşitzaimoğlu, M. Tahir Raşitzaimoğlu, Devrekani’de üretimini sürdüren ve günlük 100 bin adet çuval üretimi yapma kapasitesine sahip fabrikalarının çok daha büyüğünü Kastamonu OSB’de yapacağını açıkladı.

2Kastamonu Ticaret Borsası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Devrekani ilçesinde gerçekleştirilen Şubat ayı Meclis toplantısının bitiminde ilçede faaliyetlerini sürdüren DEKAST Endüstri Ltd.Şti. Sentetik Çuval Fabrikası’nı ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu büyük memnuniyeti dile getiren ve bu ziyaretin kendilerine moral olduğunu söyleyen işadamı M. Tahir Raşitzaimoğlu, Devrekani ilçesindeki fabrikalarının çok daha büyüğünü Kastamonu OSB’de yapacaklarını, bunun için başvuruda bulunduklarını ve yanıt beklediklerini açıkladı.

Amacının para kazanmak değil, Kastamonu’ya istihdam sağlayacak bir tesis kazandırmak olduğunu kaydeden Raşitzaimoğlu şunları söyledi:

“Biz son 18 yıldır Romanya’da iş yapıyoruz. Romanya’da özelleştirmeden bir oksijen fabrikası satın aldık. Burada tıbbi ve endüstri ağırlıklı üretim yapıyoruz. Ayrıca orada bir alüminyum ve sarı pirinç çubuk fabrikamız daha var. O fabrikalarımız da gayet güzel bir şekilde çalışıyor. Biz Devrekani’deki bu fabrikamızı ilk Romanya’da kurmuştuk. 2006’nın son aylarında fabrikamızı buraya taşıdık. Önceleri burada personel sıkıntısı yaşadık, bir müddet kiraya verdik, sonra da kendimiz çalıştırmaya devam ediyoruz. Bu fabrikamız, 100 ve 50 kiloluk çuvallara istinat eden üretim yerimiz. 1 tonluk üretimi Kastamonu’da yapmayı hedefliyoruz. Romanya’daki sarı pirinç çubuk fabrikamızı da Kastamonu’ya getirmeyi planlıyoruz. Kastamonu OSB’de yeni kuracağımız fabrikada 150, Romanya’dan getirmeyi planladığımız fabrikada ise 50 kişi olmak üzere 200 kişiye iş imkanı sunacağız. Şu anda Devrekani ilçemizde günlük 100 bin tane çuval üretimi yapıyoruz. İç pazara, Romanya ve Balkan ülkelerine veriyoruz. Fabrikamızda 38 işçi çalışıyor. Açıkçası burada biraz personel yokluğu var. Kastamonu İŞKUR’a da müracaat ettik, bekliyoruz” diye konuştu. Kastamonu OSB’de 14 dönüm bir yer için Kastamonu OSB Yönetimine yaptıkları başvuru ile ilgili cevap beklediklerini belirten Raşitzaimoğlu: “Bir sorun yaşamazsak bu yıl Ağustos ayında temel atacağız”

İŞERİ: KASTAMONU’NUN BÖYLE

YATIRIMCILARA İHTİYACI VAR

Fabrikadaki ziyaretin ardından bir açıklama yapan Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat İşeri ise Kastamonu’nun bu tür yatırımcılara her zaman ihtiyacı olduğunu ifade etti.

İşeri: “Bu akşam meclis toplantımızı Devrekani ilçemizde yapıyoruz. Toplantımıza ev sahipliği yapan Meclis Üyemiz Şükrü Hasanalioğlu’nun dayısı Tahir Raşitzaimoğlu’da toplantımıza katıldı. Kendisi bir nazik jest olarak bize tesislerini gezdirdi. Hakikaten bütün arkadaşlarla beraber büyülendik. Kastamonu’da böyle bir tesisin olması bize gurur verdi. Tahir beyin, ‘Kastamonu’ya daha büyüğünü kuracağım’ cümlesi de bize ümit verdi. Böyle yatırımcılara Kastamonu’nun ihtiyacı var. Dolayısıyla kendilerini yürekten kutluyoruz” diye konuştu. KGC