Krallar ve Kurallar

2020 öyle bir girdiki hayatımıza, tüm olumsuzlukların üst üste geldiği, insanların bezdiği bir yıl olarak tarihteki yerini alacaktır.

Yaşadığım buncası içerisinde bu kadar felaketlerle dolu bir yıl olmamıştı.

Hele ki, son aylar…Kovid-19’la yatıyoruz koronavirüs ile kalkıyoruz.

Aylardan beri bu virüsü en az hasarla atlatabilmemiz için yetkililer alınacak önlemleri saatlerce sayfalarca yazılı ve görsel medyadan duyurmaya çalışıyorlar.

“Duyurmaya çalışıyorlar” diyorum, zira hâlâ duymayanlar olacak ki, eski vurdumduymazlık devam ediyor.

Sanki açıklanan tedbirler bazılarına fon müziği gibi geliyor olsa gerek ki, hiç mi hiç takmıyorlar. Aslında takacakları tek şey maske ve uyulması gereken sosyal mesafe.

Lafa gelince haktan bahsederler ancak kurallara uymaya gelince hiç başkalarının vebalini alacaklarını düşünmezler.

Örneğin, kırmızı ışıkta geçilmez kuralı var,bu ve buna benzer kurallara uyuyorsunuz, zira bir kaza olduğunda canınız yanacak kendi malınız zarar görecek.

Açıklanan tedbirlere uymamanın cezası vaka artışları ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Tam sayı düşüyor, bu laneti yeniyoruz derken kural tanımayanlar sayesinde yeniden artışlar başladı ki, maalesef vakanın arttığı şehirler arasında Kastamonu da var.

Hiç iyi bir şeyler ile anılmayacak mı bu güzelim şehir? Varsın Televizyon hava durumlarında ismimiz hiç geçmesin… Varsın turizmin başkenti olmayalım… Varsın cebimizden tomarla çıkan teleferik direkleri öyle boş boş burnumuzun önünde, gözümüzün içinde,şehrin kalbine saplanmış bıçaklar gibi kalıversin, ama bu şehir güzelliklerle anılsın, virüs ile değil.

Kurallar uyulmak için vardır, cezalar ise kurallara uymayanlar için; cezayı kesecekler de bellidir. Yeter ki denetimler tam yapılabilsin, ortaya konulan kurallar kişinin kendi keyfine ve iradesine bırakılmadan uygulatılmak zorundadır. Bu toplumu ilgilendiren bir süreçtir.

Kurallara uymayanlar; kurallara uyan dürüst insanların dürüstlüğünü enayilik olarak görmeyin. Zira bazı kurallar vardır ki hayat kalitemizi yükseltir.

Maskeni tak, sosyal mesafeni koru, temizliğine dikkat et… Çok mu zor bu üç kuralı uygulamak?

İsteyen uyar, istemeyen uymaz devrinde değiliz. Mutlaka söylenenleri harfiyen uygulamak, uygulamayanları uyarmak gerekiyor. Bu işin şakası kalmadı, sağlığımız gidiyor, ekonomi duruyor, işsizlik yükseliyor. Aklımızı başımıza bugünlerde almayacaksak ne zaman alıp insan olduğumuzu anlayacağız.

Hal böyleyken kurallara uymamakta direnenedir sözüm:
Dükkanların kapalı olması, dışarıya çıkamama, getirilen sokağa çıkma yasakları sana daha çok mu zevk veriyor? Şayet bunlardan zevk alıyorsan, “Bu alemde kralda, kuralda benim’ diyorsan, mutlaka tedaviye ihtiyacın var demektir.

Bunu tüm iyi niyetimle söylüyorum:
Umarım tedaviye koronayla başlamazsın.

 

Görgüsüzle dost olma, yol bilmez, yordam bilmez, kural bilmez, üzülen sen olursun. (Şeyh Edebali)

 

Bülend Çadırcıoğlu