Demircan’dan yeni projeler müjdesi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, dün ziyaret ettiği kentimizin Türkiye’de vakıf eserleri ile kültürel, tescilli mirasımızın en yoğun bulunduğu şehirlerin başında geldiğini belirtti ve “Kastamonu’nun kültürünü daha iyi anlatabilmek, daha iyi tanıtabilmek, gelecek kuşaklara aktarabilmek ve Türkiye’mizde herkesin dikkatini çekebilmek adına ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Geleceğe yönelik yapacağımız bazı stratejik yeni projelerimizi değerlendirdik. Onlar da süreç içerisinde paylaşılacaktır” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, dün ilimizdeydi…

İlk olarak makamında ziyaret ettiği Vali Avni Çakır’dan brifing alan Demircan’ın bu ziyaretinde Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP İl Başkanı Emin Çınar da yer aldı.

Yazma Eserler Kütüphanesi, Saray Hamamı Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulunduktan sonra Kastamonu Belediyesi’ni ve AK Parti İl Başkanlığı’na da birer ziyaret gerçekleştiren Demircan’ın daha sonraki durakları Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Şeyh Şaban-ı Veli Camii, Atabeygazi Camii ve Yakupoğlu Külliyesi oldu.

Atabeygazi Camii’ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan şunları söyledi:

“Kastamonu bir kültür şehri, bir sanat şehri, bir tarih şehri. Dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çalışmaları çok iç içe. Özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın en büyük genel müdürlüğü. Kastamonu, Türkiye’de vakıf eserleri kültürel, tesciller mirasımızın en yoğun bulunduğu şehirlerimizin başında geliyor. Burada da yaptığımız birçok iş var. Bu çerçevede Valimizle, Belediye Başkanımızla, milletvekilimizle, siyasetçilerimizle yaptığımız işleri yerinde görmek, gelecek ile ilgili stratejilerini belirlemek üzere ziyaretimizi gerçekleştirdik. Kastamonu’ya çok güzel hizmetler yapılıyor. Gelecek perspektifimizi, yeni neler yapabiliriz adına, Kastamonu’nun kültürünü daha iyi anlatabilmek, daha iyi tanıtabilmek, gelecek kuşaklara aktarabilmek ve Türkiye’mizde herkesin dikkatini çekebilmek adına ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Şeyh Şaban-ı Veli, Anadolu erenlerinin 4 büyüğünden biri, onu da bu anlamda ziyaret etmiş olduk. Geleceğe yönelik yapacağımız bazı stratejik yeni projelerimizi değerlendirdik. Onlar da süreç içerisinde paylaşılacaktır.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Osmanlı Sarayı İl Halk Kütüphanesi’ni ve Nasrullah Meydanı’nı ziyaret ettikten sonra ilimizden ayrıldı.

CENGİZ MUHZİROĞLU