Demir’den bürokrasiye “uyarı”

AK parti İl Danışma Meclisi’nde konuşan Milletvekili Murat Demir, Karayolları 15. Bölge Müdürü Sami Uyar’ın atamasıyla ilgili değerlendirmede bulunurken, bürokrasiye uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Karayolları’nın karla mücadele çalışmalarında istedikleri desteği vermemesine yönelik tepkisiyle gündemde öne çıkan Demir, hizmet noktasında bürokraside kendilerine kim engel oluyorsa, sonunu düşünmeden gereğini yapacaklarını söyledi.

Demir, Kılıçdaroğlu konusundaki sözleri nedeniyle kendisini eleştiren CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı’yı da cevapladı.

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, bürokraside kendilerine kim engel oluyorsa, sonunu düşünmeden gereğini yapacaklarını söyledi.

AK Parti Ocak Ayı İl Danışma Meclisi Toplantısı Kastamonu Belediyesi Nikah ve Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, “1 Kasım seçimleri öncesinde verdiğimiz her sözü tüm engellemelere rağmen yerine getiremeye çalışıyoruz. Şu ana kadar da verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimizi hep birlikte görüyoruz. İnşallah bundan sonra da bütün vaatlerimizi yerine getireceğiz. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor, her taraf ateş çemberi içerisinde. Bunlara rağmen gerek ekonomik anlamda gerekse her türlü anlamda mücadele veriyoruz. En önemli mücadelemizde terörle olan mücadelemizdir. Bunun yanında dünyadaki tüm güçlerle, Batı dünyasıyla, Rusya ile mücadele ediyoruz. Bu ülkelere karşı ekonomik olarak yıpransak ta güçlü olmaya devam ediyoruz” dedi.

Kastamonu’da milletvekilliğine aday olduğundan itibaren siyasi partiler tarafından Murat Demir’in adının kullanılarak siyaset yapılmaya çalışıldığını söyleyen Demir, “Belki ben olmasam gündeme gelecekleri de yok. Ama bizler, öyle bir AK Parti teşkilatlarıyız ki bizler için kim ne laf ederse bizlerden 10 misli cevap verilecek dirayete sahibiz. Bu gücü de Sayın Cumhurbaşkanımızdan alıyoruz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı’na yönelik sözlerine gösterdikleri tepkiyi hatırlatan Demir, şunları söyledi:

“Bunun üzerine çıkıp CHP Kastamonu İl Başkanı bana cevap verdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirmek haddine değildir dedi. Kimin haddi olup olmadığına bizler karar veririz. Eğer bugün Murat Demir siyaset yapıyorsa bunun tek nedeni Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bizim Cumhurbaşkanımıza bağlılığımız ayrıdır. Cumhurbaşkanımıza söylenecek her söze, ben ve teşkilatımızın her ferdi çıkıp gereken cevabı vermelidir, vermek zorundadır. Biz, Sayın Cumhurbaşkanımıza hiçbir şekilde laf söylettirmeyiz. Bizler meclisteyiz. PKK terör örgütünü destekleyen ve terörün destekçiliğini yapan bir siyasi partinin yanına, koluna girmiş CHP’dir. Her konuda, her söylemde, her şartta PKK terör örgütünün partisine destek olan CHP’nin lideri, bu ülkede yüzde 52 oy oranını almış ve halkın teveccühünü kazanmış bir Recep Tayyip Erdoğan’a laf söylemesi hiç hoş değildir. Bu yüzden CHP’nin İl Başkanı önce ne söylediğini bilecek. Bu yüzden liderimize, bu ülkede yüzde 50 oy almış AK Parti’nin kurucusuna kim laf söylerse biz, fazlasıyla haddini bildiririz. Ayrıca CHP’nin İl Başkanının da bana laf söylemesi hiç haddine değildir. Ben de, benim il teşkilatımda tabii ki gereken cevabı verecektir. Biz, güçlü bir AK Parti’yiz.”

AK Parti’yi Kastamonu’da eleştirebilecekleri hiçbir malzeme olmadığını savunan Demir, “Bu yüzden Kastamonu basınında nasıl gündeme gelecekler tabii ki bilmiyorlar. Zannediyorsam bunun yolu da bu tür şeylerden geçiyor. Maalesef böyle ufak tefek konulardan malzeme çıkartmaya çalışıyorlar. Ama buradan size malzeme çıkmaz, söylediğiniz her sözün karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Bundan sonrada almaya devam edeceksiniz” ifadelerini kullandı.

“Bizim derdimiz Kastamonu’dur” diyen Demir, “Bunun dışında bir derdimiz yok. Bizler hizmet etmek için bu yola çıktık. Bu halk, bu seçmen bizleri verdikleri oylarla iktidara taşıdılarsa, bizimde hizmetten başka bir düşüncemiz olmaması gerekiyor. Biz, bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

“KİM ENGEL OLUYORSA”

Karayolları 15. Bölge Müdürü Sami Uyar’ın görevden alınarak Ankara’ya araştırmacı olarak görevlendirilmesine işaret eden Demir, bu konuda da şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde benim de arzu etmediğim ama bir tarafta da olması gereken konuyla karşı karşıya kaldım. Bizler, 1 Kasım’da seçilerek Kastamonu halkına hizmet etmek için karşılarına çıktıysak, bizim önümüze kim engelçıkartırsa çıkartsın samimi ve yürekten söylüyorum, sonucunu ve ilerisini hiç düşünmüyorum, benim için kim o olursa olsan gereğini yapmak benim ve arkadaşlarım için bir görevdir. Bundan sonra da emin olun ki gereğini yapacağız. Bu kim olursa olsun, çünkü bu halk bizden hizmet bekliyor. Eğer bu halkın isteklerini yerine getirmezsek işte o zaman siyasete ve hizmet edenlere gereken lafı söylüyor. Siyasiler hiçbir görevini yapmıyor dedirtmeyeceğiz. Ama tabii ki Kastamonu’da böyle bir şeyin ortaya çıkmasına üzüldüm. Bir vekile, bir bürokrat bana şunu diyemez: “Ben, herkese her istediği yere araç veremem” diyemez. Diyen olursa benim için babamda olsa vallahi tanımam, gereğini yaparım. Çünkü biz halk için istiyoruz, halk için çalışıyoruz”

 

“DİREKT ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Siyasilerin, bürokrasiden çözüm bulmalarını istediklerini ifade eden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir istekte bulunduğumuz zaman bizim önümüze bin bir türlü dertleri koymayacaksın. Eğir bir vekil bürokrasiden bir şey istiyorsa mutlak surette Kastamonu’nun menfaatine istiyordur. Bu memleketin menfaati için istiyordur. Biz de bu yüzden bürokrasiden teferruat istemiyoruz. Bize çözüm söyleyecekler, bizde halkımıza çözümü ivedilikle söyleyeceğiz”

Meselenin Kastamonu’ya hizmet ise, kendilerinin sonuna kadar olduğunu aktaran Demir, şöyle devam etti: “Biz, seçildiğimiz şu dört dönem içerisinde ne kadar fazla hizmet edebilirsek onu yerine getirmeye çalışacağız. Ama bazı işler sabırla ve zamanla oluyor. Bu yüzden ilçelerimizin sabırlı olmalarını istiyorum. Her şey inşallah zamanla olacak”

 

“OTOMOBİL FABRİKASIYLA İLGİLİ HENÜZ BİR GELİŞME YOK”

Yerli otomobil üretmesi planan fabrikasının Kastamonu’ya kurulmasıyla ilgili girişimlerinin sürdüğünü söyleyen Demir, “Hala bu sözümün arkasındayım. Bu otomobil fabrikasına Konya’da sahip çıkmış. Ama henüz bu fabrikayı yapacak müteşebbis belli olmadı. Belli olunca taleplerimizi bizler, yine yineleyeceğiz. Fabrika aman şuraya gitti, buraya gitti denilmesin. Çünkü özel sektör yapacak. Bu yüzden özel sektör nereye isterse oraya yapacak. Daha henüz bir şeyin bir yere gitmişliği yok. Ama illa fabrika buraya olacak diye bir şeyde yok. Fabrika olmazsa bizlerde, başka isteklerde bulunacağız. İnşallah hayırlısı olur” dedi.

 

“SAĞLIK BAKANI, KASTAMONU’YA GELECEK”

AK Parti’ye ve partiye olan sevdalarının hiçbir zaman bitmeyeceğini aktaran AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise, “Bizim amacımız bu millete hizmet etmek ve bu hizmet düşüncemiz de hiçbir zaman bitmez. Bu milletin sıkıntılarını en aza indirmek ve sıkıntılarını çözmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Seçimlerden önce ne taahhüt verdilerse yerine getirmeye gayret ettiklerini açıklayan Çelik, “1 Kasım’dan önce ne söz vermişsek, verdiğimiz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yaptıklarımızı halkımız çok yakından takip ediyor. 14 yıldır Türkiye’yi belli bir noktaya getirdiğimiz gibi Kastamonu’da da büyük hizmetlere imza attık. Ulaşımda neredeydik nereye geldik? 2002 yılında Kastamonu’da 47 kilometre bölünmüş yol varken 2016 yılında 300 kilometreye çıktı. 300 kilometreye çıkardık deyip yatmak olmaz. Ağlı, Azdavay, Pınarbaşı ve Ulus Yolu iki kere ihale edilmesine rağmen farklı sebeplerle iptal edildi. İnşallah bu sene ihalenin yapılarak çalışmalara başlanacağını düşünüyoruz. Yapımına başlanan Kastamonu-Daday-Eflani yolu için yeni bir ikmal ihalesi gerçekleştirilecek. İnebolu yolu için ayrıntılı proje yapım çalışmaları devam ediyor. Yolun 30 kilometrelik bölümünün proje çalışmaları tamamlandı. Bu projeyi en kısa zamanda yatırım programına aldırarak bu işi başlattırmayı hedefliyoruz. Ilgaz Tüneli’ni inşallah hep beraber açmanın mutluluğunu yaşayacağız. Yeni hastane inşaatında yüzde 70 seviyesine ulaştık. Yeni hastanemiz Ağustos ayında vatandaşlarımızın hizmetine girecektir. Yeni hedefimiz Tıp Fakültesi’ni çözüme kavuşturmaktır. Sayın Başbakanımızın Kastamonu ziyaretinde konuyu aksettirmiştik. Devir işlemi tamamlandı. Kalkınma Bakanlığımız ile eksik kalan inşaatların tamamlanması konusundaki isteklerimizi ilettik. Hacettepe Üniversitesi’nden kalma ihalelerin tasfiye süreçleri devam ediyor. Tasfiye işlemleri tamamlandığında yeni ihalelerin yapılması için ortadaki engeller kalkmış olacak. 2002 yılında Kastamonu’ya 2 ambülans hizmet verirken şimdi bu sayı 50’ye ulaştı. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanımızın da katılımıyla bölgesel yeni ambülansların dağıtımının yapılacağının müjdesini vermek istiyorum. Köy alt yapılarının iyileştirilmesi için yapmış olduğumuz çalışmalara 2016 yılında da devam ediyoruz. Parasal konuda merkezi bütçeden destek alacağız. Kastamonulu hemşerilermizin sayesinde gittiğimiz hiçbir kapıdan boş dönmüyoruz”

Elektrik kesinleriyle ilgili çok fazla şikayetler aldıklarını belirten Çelik, “30 yıllık elektrik hatlarını kullanıyoruz. 3 bin 600 yerleşim yerine hizmet götürmeye çalışıyoruz. 30 yıllık enerji hatlarının düzeltilmesi için gereken ne ise yapacağız. Enerji Bakanımız ile konuyu görüştük” diye konuştu.

“BELEDİYE OLARAK NE YAPILMASI LAZIMSA HEPSİNİ YAPIYORUZ”

Kent Konseyi toplantısında bilgisi dahilinde olmadan bazı isimlerin kürsüye çıkarak methiye tarzında belediyeye övgüler yağdırdığına işaret eden Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “Ama bunlardan birkaç kişi rahatsız olduğu, bir şeylerde söyleyemediler ama ne ima ettiklerini de açıkçası tam anlayamadım. Arkadaşlar, biz belediyeciliği gerçekten yapıyoruz. Şu iki yıl içerisinde AK Parti belediyesi olarak yaptıklarımı, yapacak birisi varsa çıksın buyursunlar. Bu kadar da iddialıyım. Biz, laf değil hizmet üretiriz. Her alanda hizmet ürettim. Sosyal projesinden fiziki projelere kadar her alanda üretim yaptık. Her alanda çok ciddi işler yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“SEÇİMDEN ÖNCE NE SÖZ VERDİYSEK, YERİNE GETİRİYORUZ”

Belirledikleri hedefler doğrultusunda 2023 yılı başta olmak üzere 2073 yılana hedeflerinin yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen AK Parti İl Başkanı Halil Uluay ise, “7 Haziran seçimlerinin ardından aradaki boşluğu çok iyi değerlendirerek 1 Kasım seçimlerine çok iyi hazırlandık. Halkımızın, bizlere 7 Haziran’da neden yeterince oy vermediğini ve bocalama dönemi geçirdiğimizin araştırmasını yapıp ona göre hazırlıklarımızı tamamladık. 7 Haziran seçimlerinde diğer siyasi partilerin sayısız vaatleri bulunuyordu. Fakat buna, halkımızın yeterince itibar etmedi. Bizde, 1 Kasım’da bazı vaatlerde bulunarak seçimlere girdik ve bu verdiğimiz vaatlerin bir kısmını kısa sürede gerçekleştirdik” dedi.

Gençlere proje karşılığı 50 bin TL’ye kadar karşılıksız nakdi destek vereceklerini söylediklerini hatırlatan Uluay, “Bunu hayata geçirdik. Ayrıca gençlerimize çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında destek sağlıyoruz. Bu vaadimizi de yerine getirdik. Bu destekler KOSGEB aracılığıyla sağlanıyor. Daha detaylı bilgiler almak isteyenler KOSGEB’den bu detaylara ulaşabilirler. Bunun dışında yine gençlerimize 100 bin TL kredi sözümüz vardı. Bu sözümüzü de tuttuk. Lisans öğrencilerinin 330 TL olan bursunu 400 TL’ye kadar çıkardık. Esnafımıza 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sözümüz vardı. Allah şükür bugün için bu sözümüzü de tuttuk ve esnaflarımıza 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sağlamaya başladık. Seracıları, tarımsal sulama abone gurubuna dahil ediyoruz. Çiftçiye her zaman olduğu gibi yine desteklerimiz devam ediyor. İşletme büyüklüğü 5 dekar altında olan çay ve fındık ürünleri hariç meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere 2016 üretim yılında dekar başına 100 TL küçük aile işletmesi ödemesi yapılacak. Yine çiftçilerimize, seralarının modernizasyonu için faizsiz kredi desteği başlattık” diye konuştu.

Uluay, şöyle konuştu: “Bunların yanı sıra 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde asgari ücrete her siyasi parti çeşitli rakamlar söyledi. AK Parti olarak bizde ciddi çalışmalar neticesinde asgari ücreti hem iş verini hem de işçiyi düşünerek bin 300 liraya kadar yükselttik. Bu konuda çok fazla eleştiriler yapıldı, işçi çıkartılır denildi ama Ocak ayı itibariyle Allah’a şükür bir sıkıntı çıkmadı. Burada devlet, asgari ücretin bir kısmını kendisi karşılayarak hem iş vereni hem de işçiyi korumuştur. Tüm işçi ve bağkur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL sözümü de tuttuk.

Seçim sloganımız olan ‘onlar konuşur, AK Parti yapar’ sloganımızdan da yola çıkarak 4-5 yıllık seçim vaatlerimizi yüzde 70’ine yakınını bizler yerine getirdik. Bundan sonrada çalışmalarımız kesintisiz devam edecek. Bugün birçok parti halkımız tarafından ciddiye bile alınmamaktadır. Bizler için sevindirici olan hala halkın umudunun tek AK Parti olarak görülmesidir. Ülke olarak şu anda çok dar bir boğazdan geçmekteyiz. Bizler, belki Kastamonu’da bunu çok fazla görüp, hissetmiyoruz ama ülkemiz iç ve dış tehditler karşısında ciddi bir sınavdan geçmektedir. Ülkemizde iç huzursuzluklar çıkarmak isteniyor ama bunu bir türlü başaramadılar. Bu vesile ile şimdiye kadar şehit olmuş şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah ülkemiz, bu terör belasından kurtulacaktır”

“AZDAVAY’A, YAŞANILIR BİR HALE GETİRDİK”

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, 2004 yılında Azdavay’da Belediye Başkanı olarak göreve geldiğini belirterek, bugünden günümüze kadar birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve itfaiye parkuru ile ulaşım hizmetlerinde çok büyük adımlar attıklarını kaydetti. Civelek, Azdavay’dan AK Parti’ye 2003 yılında yüzde 17 oranında bir oy çıkarken şu anda Azdavay’dan AK Parti’ye yüzde 57 oranında bir oy çıktığını ve bunlarında kendilerini yaptıkları hizmetler ile halkın kendilerine verdiği desteği gösterdiğini belirtti.

AK Parti Kastamonu İl Koordinatörü aynı zamanda AK Parti eski Karabük Milletvekili Cumhur Ünal da, İl Danışma Meclisi toplantısında davetlilere hitap ederek, AK Parti’nin kurulduğu 2001 yılından bugüne kadar yaşadığı zorlukları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasette yaşadıkları güçlükleri paylaştı. İHA