Demir’den ittifaka çok sert cevap

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin aday ve il başkanlarının kendisine yönelik eleştirilerine dün düzenlediği basın toplantısında cevap verdi.

Öğretmenevi’nde düzenlediği basın toplantısında Saadet Partisi İl Başkanı Hamit Serdar Yılmaz için çok sert ifadeler kullanan Murat Demir, CHP Milletvekili adayı Hasan Baltacı ve İyi Parti İl Başkanı Ahmet Sertlek’e de tepki gösterdi.

24 Haziran’a kadar bundan sonra yapacağı bütün siyasi çalışmaları Hasan Baltacı üzerine kuracağını da söyleyen Murat Demir, proje partisi olmakla suçladığı İyi Parti’nin İl Başkanı Ahmet Sertlek’e ise “25 Haziran’da Meral Akşener kaçacak, siz nereye kaçacaksınız” dedi.

Murat Demir, AK Parti ile aynı ittifakta yer alan MHP’yi ve MHP adayı İbrahim Maşalacı’yı da Millet İttifakı’na karşı propaganda da zayıf kalmakla eleştirdi.

Murat Demir, hastaneye yatış sürecinden başlayarak, kendisi hakkında yapılan açıklamalar ve eleştiriler hakkında şunları söyledi:

“Başbakanımız Binali Yıldırım’ın Kastamonu mitinginin olacağı günün sabahı komaya girecek seviyede rahatsızlandım. Hastaneye nasıl gittiğimi bile bilmiyorum. Beni şuraya yada burayagötürün demedim. Enfeksiyonun iç organlara zarar verebileceği ve durumumun daha kötüye gidebileceği yönünde bilgi verildi. Ben özellikle mitinge katılmam gerektiğini, hastaneye yatmak istemediğimi söyledim. Çünkü başbakanımızın Kastamonu’ya gelmesini ben istemiştim. Başbakanımızın beni ziyaretinde doktorlardan bilgi aldıktan sonra talimat vermesi ve sağlığıma kavuşuna kadar hastanede kalmamı istemesi üzerine hastanede kaldım. Tedavim henüz bitmiş değil.

Sosyal ve yerel medyada bir algı yaratmaya çalışılıyor. Özellikle Saadet Partisi İl Başkanı denen şahsiyetin yerel basına yaptığı açıklamayı okudum şaşırdım. Neden ben Devlet Hastanesi’ne gitmemişim de Anadolu Hastanesi’ne gitmişim? Anadolu Hastanesi’nin sahibi FETÖ’den tutukluymuş ve bizimde acaba o insanlara karşı bir sempatimiz var mıymış gibi açıklamalar yapmış. Bu hastanede yaklaşık 550 kişi çalışıyor. Ciddi sayıda ortağı var. Şuan FETÖ’den tutuklu olan kişinin hisselerine de devlet tarafından kayyum atanan bir hastanedir. Buraya günde 100’lerce kişi ziyaret etmektedir. Hatta hatta çok yakın bir zamanda Başbakanımızın oğlununbir yakınının daorada vefat ettiğini biliyoruz. Siyaseten buradan algı yaratmak isteniliyor. Saadet Partisi’nin İl Başkanı nedir, ne değildir araştıralım dedik. Kendisinin Kastamonulu olmadığı, Kayserili olduğu ve burada bazı kişilerce nasıl tanındığı bellidir. Zaten benim muhatabım asla değil,ama kamuoyu bilsin diye söylüyorum: Şuanda bir terör örgütünün talimatıyla güdümüne girmiş ve sahaya çıkmış terör örgütlerinin adeta bizzat talimatlarıyla sahada bulunan o grubun içindedir. Diğer Saadet Partilileri istisna tutuyorum. Gerçek Milli Görüşçüleri tamamen istisna olarak tutuyorum. Zaten bu seçimlerde gerçek milli görüşçülerin bunlara dersini vermesi gerekiyor. Beni eleştiriyorlar, neden o hastanede yatmışım? Saadet Partisi 2.sıra adayının sürekli o hastaneye sağlık kontrolüne geldiği, çoluğunu çocuğunu getirdiği bir hastane orası.”

“SİYASETİMİ ARTIK BALTACI ÜZERİNE YAPACAĞIM”

“CHP adayı Hasan Baltacı, İYİ Parti’nin yönetici ve milletvekili adayı benim üzerimden siyaset yapıyor. Murat Demir’in 3. sıra adayı oluşu bu arkadaşlarımızı tedirgin etti. AK Parti’nin 3-0 çıkartacağından tereddüdüm yok. Yaptığımı çalışmalarda ve görüşmelerde bunu görüyoruz. Çıkmasam bile ben çok üzülmem. Benim için önemli olan AK Parti’nin mecliste sağlayacağı çoğunluktur. Benim bütün çalışmalarımın nedeni budur. Kastamonu halkı Murat Demir’i tanıdı biliyor. Hasan Baltacı’ya bir kaç kez uyarılarda bulundum. Kişiler üzerinden değil partiler üzerinden siyaset yapalım yoksa altında ezilirsin dedim. Ama beni dinlemedi. Benim bundan sonra yapacağım bütün siyaset Hasan Baltacı üzerinde olacaktır. Kütüğüm Cide’nin Denizkonak Köyü’dür. Ne demek istediğimi o çok iyi anladı. CHP İl Başkanı Kastamonulu değil. Kastamonu’nun dertleri ile Kastamonulular ilgilensin. Hasan Baltacı’yı rakip olarak görmüyorum. O benim hayat tecrübeme yetişemez. Hasan Baltacı’nın Kastamonu’ya verebileceği hiçbir şey yok. Karadeniz’de her 5 milde bir balıkçı barınağı olma zorunluluğu var. Burası 42 mildir. Ama 38 mil olan İlyasbey ile Cide arasında hiç yok. Bu şartları anlata anlata bitiremedik.Dünyadan haberi yok, yalan yanlış milletten oy istemek için sahada dolaşıyor. Ağzından çıkan her laf tamamen yalan. İnsanları kandırmak için söylüyor. Bunu yemin ederek söylüyorum. Ben hastanede yatarken, oy istemek için Hasan Baltacı geldi. Oda odadolaşıp, oy dileniyordu. Utanmadan çıkıp ta, bu hastane hakkında böyle konuşuyor. Arkadaşlarımız ‘Murat bey yukarıda yatıyor’ diyorlar. ‘Selam söyleyin’ diyor. Ben düşmanım dahi olsa, bir şekilde çıkar geçmiş olsun derim. O bir insanlık görevidir. Ama bunlar bunu dahi yapamayacak kadar aciz insanlar. Bundan sonra Hasan Baltacı benden çekinsin. Siyasi olarak ağzımdan çıkacak her laf Hasan Baltacı ile ilgili olacak. O bunu istedi. Ben kendisini genel bir siyaset yapma konusunda uyardım. Ama o benim üzerimden siyaset yapmayı tercih etti. Geçenlerde de ‘Demir ile Çelik büküldü’ demiş. Murat Demir üç tane Hasan Baltacı’yı üst üste koyar, büker de yerine koyar. Bunu tereddütsüz söylüyorum. İstediğini düşünsün. Ayıptır yani. Siyaset yapacaksak, çık halktan oyunu iste. Çık adam gibi dolaş. Kastamonu Murat Demir’i tanıdı.”

İYİ PARTİ’YE TEPKİ

“Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’nin finansmanı hakkında eleştiride bulunmuştum. İYİ Parti İl Başkanı açıklamada bulunmuş. AK Parti’nin kuruluşunu biliyor mu? diye sormuş. AK Parti’nin kuruluşu, halkında cebinden 3 lira, 5 lira paralarla kuruldu. Kolundan çıkartıp bileziğini verenler oldu. Cebinden 20 lirayı buda benim katkım olsun diye çıkarıp veren 7 yaşındaki çocukların, bu ülkenin geleceği için servetinden para veren işadamlarının katkısıyla kuruldu. Sahaya çıktığında parti binası açamayan bir parti vardı. Rica minnet, duyduğu dolu desteklerle bu parti kuruldu. AK Parti’nin kuruluşu, sizin ağzınıza leke bile olamaz, söz bile olamaz. AK Parti’nin kuruluşu, bugünlere gelmesinin nedenidir. Ama İyi Partinin kuruluşu, 25 Haziran günü hepinizin sahadan kaçışınız olacak. 25 Haziran günü Meral Akşener nasıl kaçacaksa, siz de nereye kaçacaksınız merak ediyorum. Çünkü açık ve seçik İyi Parti, bir proje partisidir.”

“MHP NİYE BİR ÇALIŞMA YAPMIYOR?”

“Milletvekili adayları açıklandıktan sonra biliyorsunuz MHP ile ilgili bir açıklamamız oldu. Bu konuşmayı birkaç gün içerisinde bitirdik. Belki benim dediklerimde yanlıştı ama diğer taraftan da MHP Kastamonu Milletvekili Adayı İbrahim Maşalacı’nın hazırladığı bir video vardı. O hiç doğru değildi. İkisini de kapattık. Ama şunu sahada görmüyorum. Cumhur İttifakının sahada yapacağı çalışmalarda mevcut diğer ittifaka karşı hiç çalışması yok. Ben daha sahada MHP’den bu blok hakkında daha tek kelime duymadım. Bu neyin nesi, niye bir çalışma yapmıyorsunuz, niye bir adım atmıyorsunuz. Biz, sonuçta yarışıyoruz. Halk bizi tercih edecek. Ben, İyi Parti’yi de eleştireceğim. Bildiklerimi söyleyeceğim. Nasıl FETÖ projesi diyorsam sende çıkıp bunu adam gibi paşa paşa söyleyeceksin. CHP’nin yaptığı çalışmalar hakkında, yaptığı açıklamalar hakkında çıkıp konuşacaksın, cevap vereceksin. Sen, MHP’nin 1. sıra adayısın, seçilmek için çalışıyorsun konuşacaksın. Ben, seçilmek için çalışıyorum. Bildiklerimi söylüyorum. Kimseden çekindiğim yok. Ben, doğru olanı sahada gördüğümü söylüyorum, eğer Cumhur İttifakıysak buyurun o zaman son iki hafta kaldı.”EVET,

“DEVLET HASTANESİ’NDE EKSİKLER VAR”

“Devlet Hastanesi ile ilgili bir takım eksikler var. Bunu kimse inkar edemez. Kastamonu Devlet Hastanesi bölgenin en güzel hastanesi oldu. Kim istemez hiçbir eksiğinin olmamasını. Bizim de amacımız bu. Bizde doktor açığını gidermek için, yaptığımız mücadeleyi Bakan ve müsteşar biliyor. Türkiye genelinde son atanan doktor sayısının yüzde 40’ını sadece Kastamonu aldı. 117 uzman doktoru Kastamonu’ya zorla atattırdık. Biz Metin bey ile birlikte 3,5 saat müsteşarın kapısında bekledik. Rica minnet, yalvara yalvara kadro aldık. Doktor eksiğimiz var ama 94 tane de uzman doktorumuz var devlet hastanesinde. Eksiğimiz var ve gidereceğiz. Eksiklerimizi sağlık bakanımız ile görüştük. Sağlık bakanımız, Afrin Operasyonu’ndan dolayı geçen sefer fazla doktor gönderemediklerini ama Haziran ayından sonra birçok açığın kapatılacağının sözünü verdi. İlçelerimize doktor istiyoruz. Gelen doktorda eş durumdan tayin istiyor ya da doğum iznine çıkıyor. Büyük sıkıntı da bundan dolayı çıkıyor. Buna biz ne yapalım? Fakat biz gayret ediyoruz.”

KÖYDES ÖDENEĞİ

“Kastamonu için 11 bakan ile görüştük. Başbakan ile 3 kez görüştük. Buraya Cumhurbaşkanı ya da Başbakan geldiğinde her birine taleplerimiz ilettik. Bir tanesinin boş gelip, gittiği yok. Cumhurbaşkanımız geldiğinde, bizden ihtiyaç listesi istedi. Verdiğimiz listenin birinci sırasında otomobil fabrikası, 2’nci sırasında KÖYDES ödenekleri yazıyor. KÖYDES ödenekleri boşuna mı arttı? Ama birleri ‘KÖYDES ödenekleri benim sayemde arttı’ diyor. Kastamonu’da şuanda 36 adet büyük projenin çalışması devam ediyor. Bu projelerin yatırım bedeli 2019 yılına kadar 9 milyar lirayı aşıyor. Cide-Kurucaşile yolu 2 milyar liralık bir proje. İnşallah bu yolunda ihalesi yılsonu gelmeden yapılacak. Kırık Barajı devam ediyor, İnebolu Yolunda çalışmalar sürüyor. Allah izin verirse 25 Haziran’dan sonraki yeni hükümet ile de bu projeler daha da hızlanacak. Kastamonu, yerinde falan saymıyor, Kastamonu tam tersine hareketlenmiş hızla gidiyor. İnşallah bu gidişat gelecekte Kastamonu’nun, gerek sanayide gerekse turizmde, gerekse ekonomik alanda büyük bir ivme kazanacak.”

İNEBOLU LİMANI

“Özellikle İnebolu Limanının faaliyete geçmesiyle birlikte Kastamonu, ekonomik olarak ivme kazanacak. İnebolu Limanı, Kastamonu’nun geleceği ve kaderidir. Hasan Baltacı, limandan ne anlar?Limancılıktan, denizden ne anlar? İnebolu Limanını büyütülmesi, yapılması Akdeniz’in bütün tahılının, yaş meyve ve sebzesinin, bütün tarım ürünlerinin tamamının İnebolu’dan ihraç edilmesi anlamındadır. Akdeniz’den çıkan bir geminin Rusya’ya ulaşması 6-7 günü buluyor. Ama Akdeniz’den İnebolu’ya çıkan bir tırın İnebolu’ya gelmesi 14 saati buluyor, İnebolu Limanından Rusya’ya gitmesi yaklaşık 10-12 saat sürüyor. Yani Akdeniz’den aldığınız ürünü 24 saat içerisinde Rusya’ya taşıyabileceksiniz İnebolu Limanı sayesinde. Şu Limanın önündeki engelleri kaldırın, yabancı yatırımcı getiriyoruz, limanı yabancıya satıyor diyorlar. Yerli yatırımcı getiriyoruz ona başka bir bahane buluyorlar. Bırakın şu limanın önünde engel olmayı. Sanki limanı buradan söküp alıp gidecekler. Kim gelirse gelsin, kim yaparsa yatırımı yapsın. Yeter ki liman işlesin. Limanı komple satmıyoruz, 49 yıllığına kiralıyoruz. İnebolu Yolu projesi sayesinde tünel yapılıyor. Tünel, şehrin altında doğru gidip limana ulaşacak. Ama bunun yapılmaması için herkes elinden gelen gayreti gösteriyor. CHP’nin zaten yapılması yönünde bir derdi yok, onların derdi yapılanı yıkmak onların derdi. Bu yüzden bunun üzerinden algı yapıyorlar. Ben, mücadele edeceğim. İnebolu Limanı yapılıp faaliyete geçinceye kadar elimden gelen gayreti göstereceğim. Çünkü Kastamonu için önemli bir proje. İnebolu Limanına, en kötü 40 bin tonluk bir geminin yanaşması gerekiyor. Rıhtımlarını, mendireklerini ve raftını ona göre hesaplayın. Şartnamelerde bunlar yazıyor, kapasitesinin artmayacağı şeklinde bir söylem yanlış. Buda 40 bin tonluk bir geminin limana yanaşabileceği anlamına geliyor. Limanın kapasitesinin arttırılması olmazsa zaten biz, niye mücadelesini verelim. Bırak o zaman böyle kalsın. Niye uğraşıyoruz sanki biz. 5-6 bin tonluk konteynır gemilerinin buraya yanaşması gerekiyor, Ro-Ro gemilerinin buraya gelmesi gerekiyor. İnebolu Limanının yapılması, yüzde 700 artan Rus turistin Kastamonu sahillerinde de olacağını söylüyor, hem de ithalat ile ihracatın buradan yapılacağını bizlere söylüyor. İlimize, ülkemize her gelen buraya para bırakıp gidecek. Biz bundan mutlu oluruz.”