Demir’den “liman” açıklaması

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesinin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından onaylandığını belirterek, ihaleyi kazanan Eti Bakır AŞ tarafından İnebolu Limanı’na 2021 yılına kadar 209 milyon TL’lik büyük bir yatırım yapılacağını söyledi. 

 Şirketin liman yatırımlarının iki aşamala gerçekleşeceğini söyleyen Demir, beş yıllık süre zarfında gerçekleştirilecek yatırımlar arasında mendireğin uzatılması, ana rıhtımda düzenleme, Ro-Ro gemileri için kapak atma rampası ve yeni kazıklı rıhtımların yer alacağını kaydetti.

 
İnebolu Limanı’nın 49 yıllığına özelleştirilmesi için 30 Kasım 2015 tarihinde yapılan ihale sonuçlandı. AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, nihai görüşmeleri tamamlanan ve en yüksek teklifi 76 milyon TL ile Cengiz İnşaat’a bağlı Eti Bakır’ın verdiği İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesinin, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 14 Mart 2016 tarih ve 2016/31 sayılı onayının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da imzalanarak kesinleştiğini belirtti.
Başbakan Davutoğlu’nun imzalamasıyla birlikte 49 yıllığına İnebolu Limanı’nın işletme hakkını ve Hopa Termik Santrali’nin varlıklarını alan Eti Bakır A.Ş., İstanbul Ortaköy ve Göktürk’deki iki arsa ile Mardin’deki bin dönümü bulan arazilerin de sahibi oldu. İhale şartnamesinin Kastamonu’nun beklentilerini karşılaması için Kastamonu milletvekilleri olarak bir süredir yaptıkları çalışmaları değerlendiren AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Özelleştirme İdaresi Başkanı ve Eti Bakır A.Ş. yönetim kurulu üyeleriyle de görüştüklerini ifade ederek, “Bunların sözlü teyitlerini de almıştık. Sayın Başbakan’a zaten imzalanması konusunda bir tereddüt olmadığına dair bilgi notu gönderdik” dedi.

“İKİ AŞAMALI YATIRIM OLACAK”
Milletvekili Demir, limanla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın İnebolu Limanı için hazırladığı sözleşmeye göre, İnebolu Limanı’nda yatırım projeksiyonunda 2021 yılına kadar öngörülen toplam yatırım tutarının 209,27 milyon TL olarak hesaplandığını söyledi.
Eti Bakır’ın, ilk aşamada yapacağı işler için 76,2 milyon TL harcayacağını anlatan Demir, “2016-2017 yılları içinde yapılacak 76,2 milyon TL’lik yatırım kapsamında ana mendirekteki mevcut rıhtım önünde ve yanlarında kazıklı rıhtım, iki rıhtım arasının doldurulması, Ro-Ro gemileri için kapak atma rampası, yeni kazıklı rıhtımlar gerisinde saha betonlama çalışmaları, balıkçı rıhtımları önünde yapılacak dolgu ile oluşturulacak liman sahası, dalgakıran koruma tabakasının oluşturulan blok ve taşların yeniden tanzimi gibi çalışmalar gerçekleştirilecek” diye konuştu.

“YATIRIMLAR 2021’DE TAMAMLANACAK”
İhalenin ikinci aşamasında da, mevcut bin 240 metre uzunluğundaki mendireğin 330 metre uzatılması, tali dalgakıran, 250 ve 200 metrelik kazıklı rıhtımlar, kazıklı rıhtım gerisinde dolgu alanının yapılacağını söyleyen Demir, “İkinci aşamada 2020-2021 yıllarında yapılması öngörülen işlerin toplam maliyeti ise 133,07 milyon TL olarak hesaplandı. Eti Bakır, limanda iki aşamada gerçekleştireceği yatırımlar için 209 milyon 270 bin TL harcama yapmış olacak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, dolar cinsinden yatırımın toplam tutarını ise 44 milyon 250 bin USD olarak karşılık buluyor” şeklinde konuştu.

“BALIKÇI BARINAĞINA 3 MİLYON TL HARCANACAK”
Eti Bakır A.Ş.’nin, İnebolu Limanı’na yapacağı yatırımın dışında, balıkçı barınağının yapımı için de İnebolu Belediyesi’nin göstereceği alana 3 milyon TL yatırım desteği sağlayacağını sözlerine ekleyen Demir, şu anda 150 metrelik gemilerin girebildiği İnebolu Limanı’nda, yapılacak yatırımlarla birlikte rıhtımların boyunun 250 metre uzunluğuna kadar ulaşabileceğini ve rıhtıma 220 metre boyunda gemilerin yanaşmasının da mümkün olacağını kaydetti.
Demir, bunun da 30 bin DWT’lik gemilerin İnebolu Limanı’na yanaşabilmesi anlamına geldiğini ifade etti. İHA