Demir’den Maşalacı’ya cevap

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, yoğun kar yağışı sonrasında yürütülen karla mücadele çalışmalarıyla ilgili özellikle sahil bölgelerinde görevli Karayolları şeflerine yönelik çıkışını eleştiren MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı’yı yaptığı yazılı açıklamayla cevapladı.

“Karayolları’ndaki bazı şeflerin üzerlerine düşeni yapmadığını ve vatandaşı mağdur ettikleri” gerekçesiyle bazı açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Milletvekili Murat Demir, “Bu açıklamalarımın ardından gördüm ki MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı durumdan rahatsız olmuş. Acemi bir siyasetçi çıkışı yapan MHP İl Başkanı’nın açıklamaları da bize cevap hakkı doğurmuştur” dedi.

Kendilerinin siyasi bir polemiğe girme gibi bir niyetlerinin bulunmadığını da söyleyen Murat Demir, şöyle dedi:

“Bizim derdimiz Kastamonu’dur. Zaman siyasi partilerle uğraşma zamanı, polemiğe girme zamanı değildir. Zaman Kastamonu’ya en iyi hizmeti getirmek için çalışma zamanıdır. Bundan ötürüdür ki; siyaseti, koltuk veya makam sevdası olarak değil millete hizmet sevdası olarak görürüz. Bu yolda da tüm zorluklara göğüs gererek hareket ederiz. Ne yazıktır ki; Kastamonu’ya koalisyon dönemlerinde kaybettiren siyasi zihniyeti bugün hâlâ taşıyanların olduğunu, MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı’nın açıklamalarıyla görmüş bulunmaktayız. Hem mevzuatları hem de Karayolları yönetmeliğini iyi bilirim. MHP İl Başkanı burada şunu anlamalı. Sahil kesiminde kar kalınlığının 3 metreyi bulduğu bir ortamdan bahsediyoruz. Burada bir afet durumu söz konusudur. MHP İl Başkanı’nın ailesi o bölgede olsaydı da ulaşamasaydı ne hissederdi? Benim amacım kurumları suçlamak değildir. Burada olağanüstü bir durum söz konusudur. Ben olağanüstü durumlarda neyin nasıl yapıldığını çok iyi biliyorum. Ancak afet olduğu dönemde sıcak evinde olan siyasetçilerin bu konuların farkında bile olmadığını da böylelikle öğrenmiş oldum. Ben afet bölgesinde kimi gördüysem ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza kim yakınsa onlarla irtibata geçtim. Bizler orada vatandaşlarımızın yollarının bir an önce açılması ve hasta vatandaşlarımıza ulaşılarak tedavilerinin hızla yapılmasını istedik. Vatandaşı mağdur eden kim olursa olsun karşısında dün nasıl beni bulduysa bundan sonrada beni bulacaktır. Görevlerini yerine getirmeyen vatandaşa hizmet etmeyene ağzıma geleni de söylerim. Bu benim değil halkın sesidir. Halkın sesini duyurmak zorundayım. Çünkü bizler siyaseti millete hizmet için yaparız, boş laf üretmek için değil.”

MHP İl Başkanı Maşalacı’yı AK Parti Siyaset Akademisi’nde ders almaya davet ettiğini de söyleyen Milletvekili Murat Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Keşke MHP İl Başkanı siyaseti öğrense. Öğrenemiyorsa AK Parti’nin Siyaset Akademisi birimi var. Burada siyasetin vatandaşa hizmet etmek, onların dertlerine derman olmak amacıyla yapıldığı öğretilir. Kendisine tavsiyem gelsin Siyaset Akademisi’nde bir programa katılsın. Siyaseti belirli noktada öğreneceğini ve MHP’ye katkı sağlayacağını düşünüyorum. MHP İl Başkanı Siyaset Akademisi’ne gelirse kendisine yardımcı olacağımı da bilmesini istiyorum. MHP İl Başkanı açıklamasında şahsıma yönelik olarak afet bölgesindeki vatandaşların yardımına koşmamı da eleştirmiş ve kendimi ön plana çıkartma çabamın olduğunu iddia etmiştir. Bir siyasetçinin başka bir siyasetçiyi vatandaşın yardımına koştu diye eleştirdiğine ilk kez şahit oluyorum. Eski Türkiye’nin zihniyetini taşıyanlara vatandaşlarımızın 1 Kasım’da verdiği mesajın ise hâlâ muhalefet tarafından anlaşılamadığını böylelikle bir kez daha görmüş bulunuyorum. Bu noktada MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı’ya soruyorum. Ben afet bölgesinde vatandaşlarımızın yardımına koşabilmek için gece yarılarına kadar karla mücadele ederken siz neredeydiniz? Sizi afet bölgesine gelerek vatandaşların yardımına koşmaktan ne veya kim alı koydu? Bunu merak ediyorum. Keşke MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı da sıcak evinden çıkıp afet bölgesine gelseydi. Burada vatandaşlara o da hizmet etseydi. Yardım elini uzatsaydı. Dertlerini bölüşseydi. Bizlerde bundan büyük memnuniyet duysaydık. Bu nedenden ötürü vatandaşlar her dönem boş konuşanla hizmet edeni şükürler olsun ki ayırt ediyor. Halkımız bu tür açıklamaları yakından takip ediyor. Halk kimin ne demek istediğini iyi biliyor. MHP İl Başkanı’nın bundan sonraki açıklamalarında daha temkinli olacağını düşünüyorum. Çünkü karşısında acemi değil, AK Parti siyasetini A’dan Z’ye bilen biri var.”