Deniz Feneri’nden Afrika’ya yardım eli

Deniz Feneri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Halit Bitkin, “1001 çocuk 1001 dilek” projeleriyle Afrika’daki yetimleri sevindirdiklerini söyledi.  Dünyadaki son yoksula ulaşmak adına çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Halit Bitkin, “İhtiyaç sahiplerimizin dertlerine derman olabilmek için bu salgın dönemi içersinde de kurallara uyarak çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Bir dizi insani yardımda bulunmak için 12 günlüğüne Afrika ülkesi Kamerun’a gittiğini söyleyen Halit Bitkin, “Dört günde ulaştığımız coğrafyada, özellikle Kastamonulu bağışçılarımızın yardımlarıyla ülkenin kuzeyinde en uzak ve en yoksul Maraou bölgesinde açılan 20 adet su kuyularının kontrolleri ve bazılarının açılışlarını yaptık. Afrika’da temiz suya ulaşamadığından her 10 çocuktan 3’ü 5 yaşına girmeden su kaynaklı hastalıktan vefat etmektedir. Henüz daha dünyada 2 milyar insan temiz suya ulaşamamaktadır. Bölgede yaşayan kadınların günlük zamanlarının nerdeyse yarısı temiz olmayan suyu taşımakla geçmektedir. Su kuyusu açılan bölgelerde yaşayanların sevinçlerine ve ülkemize, milletimize, hayır sahiplerine yapılan dualarına şahitlik ettik” dedi.

Afrika’daki çalışmaları hakkında ise Halit Bitkin şunları söyledi:

“500 hasta projeli devam eden Katarakt Projemizde 14 yıldır görmeyen 90 yaşındaki Gaciera amcanın görmesine ve Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman olmasına aracılık ettik. Kısmetse Tahir ismini alan bu amcaya tek odalı bir ev yapacağız. “1001 çocuk 1001 dilek” projemizle Afrika’nın yetimlerini sevindirdik ve 27 çocuğun ilk defa bisikletleri oldu. Başkent Younde’den 7 saatlik yolculukla Kribi bölgesine giderek dünya üzerinde olup biten her şeyden habersiz yerleşim yerlerinden 25 km uzakta dağlarda çıplak yaşayan Pigme Kabilesi’nin, iki imam tarafından dağ eteklerine indirilip Müslüman olan 8 ailesine ulaşıp gıda verdik ve su kuyusu talepleri var. Deniz Feneri Derneği tarafından yaptırılan Kur’an Kursu’nun açılışını yaptık. 130 ailemize gıda ve adak kurban eti dağıtımı yaptık. Bölgedeki yerel yöneticileri ziyaret ettik. Ülkemize, milletimize ve hayır sahiplerine dualar ve mazlumların selamlarını getirerek daha çok işimizin olduğunu bu mazlumlara karşı sorumluluklarımızın çok daha fazla olduğunu bir kez daha görerek döndük elhamdülillah. Kastamonulu bağışçılarımız sayesinde mazlumların yüzü güldü ve mutlu oldular, Allah razı olsun iyi ki varlar.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU