Denizden kanyonlara turizm kapısı

Kastamonu’nun sahildeki gözbebeği ilçelerinden Cide, turizm yatırımlarıyla 2020 yılına hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’nun girişimleri sonucu ilçeye iki önemli turizm yatırımı geliyor.

Sadece Cide’nin değil Kastamonu’nun en büyük sorunları arasında yer alan nitelikli konaklama konusu Cide’de ortadan kalkacak gibi görünüyor. Cide’ye biri butik olmak üzere yapılacak olan iki otel yatırımı bölgenin turizm faaliyetlerine önemli katkı sunacak.

Kerte yolunun önem kazandığına işaret eden Mutlu, “Cide’den Pınarbaşı’na ulaşım 150 kilometre. Yolun standardı yükseltilirse bu mesafe 60 kilometreye kadar düşecek. Böylece doğa ve deniz turizmini birleştirmiş oluruz ve üç ilçe el ele vererek güzel bir turizm destinasyonu yaparız” dedi.

 

Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, turizm yatırımlarıyla ilgili müjdeleri peş peşe sıraladı.

Ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ’ın yönetim kurulu üyesi Cideli hemşerimiz Adnan Arslan, memleketine 4 yıldızlı bir otel kazandırmak için kolları sıvadı. Belediye Başkanı Mutlu, işadamı Adnan Arslan’ın büyük otel projesinin temelinin 2020 Mart ayında atılacağını söyledi. Sahilde inşa edilecek olan otel, sadece Cide’de değil Batı Karadeniz’in önemli konaklama tesisleri arasında yer alacak.

Cide’ye bir diğer konaklama yatırımını ise Ankara’dan bir işadamı tarafından gerçekleştirecek. Cide Sofular Mahallesi’ne yapılacak olan butik otel projesi için de çalışmaların çok yakın bir zamanda başlanacağı belirtildi.

Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, otel projelerinin sadece Cide için değil Kastamonu için de önemli bir turizm yatırımı olduğuna dikkat çekerken, özellikle Azdavay ve Pınarbaşı bölgelerinin doğal güzelliklerinin Cide’yle entegre bir şekilde tanıtılması gerektiğini söyledi.

KERTE YOLU

Başkan Mutlu, bunun için eden Pınarbaşı-Kerte-Cide-Dağlı-Şenpazar-Cide yolunun bölge turizmi için çok büyük önem kazandığını belirtti. Cide-Azdavay-Pınarbaşı turizm potansiyelini birleştirmek için bu yolun bir an önce yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Mutlu, “Bu yol yapılırsa Cide-Pınarbaşı arası 90 kilometre kısalacak. Şu anda Cide’den Pınarbaşı’na ulaşım 150 kilometre. Bu yolun standardı yükseltilirse bu mesafe 60 kilometreye kadar düşecek. Böylece doğa ve deniz turizmini birleştirmiş oluruz ve üç ilçe el ele vererek güzel bir turizm destinasyonu yaparız” dedi. (Erhan VEREN)