“Ders çıkarılmamış”

Yaşanan son sel felaketi sonrası Bozkurt’la ilgili değerlendirmede bulunan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursun Üstün, “Geçen yıldan ders çıkarılmamış. Değişen hiçbir şey yok. Aradan bir yıl geçti ancak seneki resmin aynısıyla karşı karşıyayız. Yara bandı gibi önlemler var” açıklaması yaptı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen de, “Değişen hiçbir şey yok. Sonuç itibariyle taşkın alanları riskli bölgeler olduğu için riskli bölgeleri rehabilite etmeliyiz. Aradan bir yıl geçti ancak seneki resmin aynısıyla karşı karşıyayız. Bu gibi kısımlar taşkın risk alanıdır. Yapı yapmayı düşünmemeliyiz” dedi.

 

11 Ağustos’taki büyük felaketin ardından ikinci kez sel kabusu yaşayan Bozkurt ilçemizin durumu Şehir Plancıları Odası tarafından değerlendirildi.

“Geçen yıldan ders çıkarılmamış” diyen Şehir Plancıları Odası, dere kenarına yapılan evler için, “Değişen hiçbir şey yok. Aradan bir yıl geçti ancak seneki resmin aynısıyla karşı karşıyayız” açıklaması yaptı.

‘YARA BANDI GİBİ ÖNLEMLER VAR’

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursun Üstün,

Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, geçen yılki sel felaketinin ardından Bozkurt’ta Belediye’ye yıkılan yerlerdeki binalara ne olacağını sorduklarını ve yerlerine daha sağlamlarını yapılacağı cevabını aldıklarını ifade etti ve şunları söyledi:

“Yıkılanların temel ve duvar tiplerinde en ucuzuna kaçılarak yapılmış zamanında. Onların artık uygun olacağını söylüyorlar. Kanal dar olduğu için felaketin etkisi büyüdü. Tomruklar kanalı kapattı, köprü yıkıldı ve binaların bodrum katlarına -normalde mesken verilmemesi gerekiyor – mesken verildiği için daha da büyüdü. Can kayıpları arttı. Şimdi diyorlar ki: Kanalı şu kadar genişleteceğiz, köprüyü öyle değil böyle yapacağız, tomrukların artık oradan depolanmasına izin vermeyeceğiz. Yarın tomruk olmayacak, araba kapatacak orayı. Araçlar kapatacak veya bir tık daha fazla yağış miktarında o kanal biraz daha dar gelecek. Yani hiçbir şey yok, yara bandı gibi önlemler var.”

‘TAŞKIN ALANI YAPILAŞMIŞ,

KANALLA DERENİN

YAPISI DEĞİŞTİRİLMİŞ’

Zamanında satın alınmış bodrum katındaki evlerde yaşayan vatandaşların olduğunu belirten Üstün, değerlendirmesinde, “Zaten en çok ölenler oralarda oldu. Yurttaşları mağdur etmemek için şimdi tekrar belediye oralara ruhsat verecek. Çünkü bütüncül ve kamunun yatırım yaptığı bir çözüm yok ortada. Planlarına baktık, taşkın alanı yapılaşmış, kanalla derenin yapısı değiştirilmiş. ‘Devletin kurumları burada ne yapıyor, nasıl müdahale ediyor, nasıl bir dönüşüm yatırımı programları oluşturuyor’ bunları öğrenmek için Bozkurt’ta gittik. Hiçbir şey yok! TOKİ’ye, İller Bankasına, İl Özel İdaresine, bakanlığa yazdık. Şöyle cevaplar var: Herhangi bir planlama çalışmamız veya projemiz yoktur. Geçen yılki selden ders alınmayıp yine yapılar inşa ediliyor” ifadelerini kullandı.

‘DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK’

Aynı haberde, TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen de, “Değişen hiçbir şey yok. Sonuç itibariyle taşkın alanları riskli bölgeler olduğu için riskli bölgeleri rehabilite etmeliyiz. Aradan bir yıl geçti ancak seneki resmin aynısıyla karşı karşıyayız. Bu gibi kısımlar taşkın risk alanıdır. Yapı yapmayı düşünmemeliyiz. Hele konut yaparken daha fazla dikkat etmeliyiz. Bir sene geçmiş hiç ders alınmamış. Şu an Türkiye’de taşkın riski olan her yeri ıslah etme politikası var. Esas sorun şu, şehrin ortasından akış gösteren Ezine Nehri var. Bu alanın etrafında riskli olan yerleri tespit edip, önlemlerinizi alıp ona göre yerleşiminizi konumlandırmanız gerekiyor. Burada tam tersi yapılmış. ‘Coğrafya olarak yer yok o yüzden daha düz alanları kullanıyoruz’ diyorlar. Tabii kullanılabilir ama risk testlerinin yapılmış olmasıyla bir kısmı kullanabilir” dedi.