Deva’nın İl Başkanı haftaya açıklanacak

Eski Bakan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA), Kastamonu’daki teşkilatlanma çalışmalarında sona geldiği, kurucu il başkanı ve il yönetiminin haftaya kamuoyuyla paylaşılacağı açıklandı.

DEVA Partisi Siyasî İşler Sorumlusu İdris Şahin, Kastamonu’ya partilerini tanıtmak için geldiklerini  belirtti ve “Burada güzel bir teşkilat kurmak istiyoruz. Haftaya cuma günü cuma namazından sonra Kastamonu’da il başkanımızı duyururuz” ifadesini kullandı.

Şahin, ilimizle ilgili değerlendirmede bulunurken de,“ Kastamonu’ya güzel hizmetler yapmayı arzu ediyoruz. Sadece Kastamonu değil, ülkenin tamamında 83 milyonun rahatlayabileceği, nefes alabileceği bir oluşumu gerçekleştirme arzusundayız”dedi.

Eski Bakan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA), Kastamonu’daki teşkilatlanma çalışmalarında sona geldiği, kurucu il başkanı ve il yönetiminin haftaya kamuoyuyla paylaşılacağı açıklandı.

DEVA Partisi’nin,  Kastamonu’nun da içinde yer aldığı 13. Bölge sorumlusu olan Kurucular Kurulu Üyeleri dün düzenledikleri basın toplantısında yeni kurulan partinin ilkeleri ve Kastamonu’daki çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundular.

Siyasi İşler Sorumlusu Çankırı eski Milletvekili İdris Şahin, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Deva Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Kadriye Esra Aygün, Araç ve Çatalzeytin eski Kaymakamı ve emekli Vali Hasan Canpolat, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kadın Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Arzu Kılıçlar ile Kurucular Kurulu Üyesi Furkan Arık’ın katıldığı basın toplantısında Kastamonu il genelinde bugüne kadar 200 kişinin partiye üyelik başvurusunda bulunduğu belirtildi.

DEVA Partisi Kurucu Üyesi ve Siyasî İşler Sorumlusu eski Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Kastamonu’ya partilerini tanıtmak için geldiklerini ,koronavirüspandemisi yüzünden bir süre on-line yürütmek zorunda kaldıklarını ifade ettiği çalışmalarını sonuçlandırma noktasına getirdiklerini belirtti ve “Burada güzel bir teşkilat kurmak istiyoruz. Haftaya Cuma günü Cuma namazından sonra Kastamonu’da il başkanımızı duyururuz” dedi.

“TEŞKİLATLANMA SÜRECİ”

İdris Şahin, teşkilatlanma süreciyle ilgili bilgi vererek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Belirli bir dönemde bir gözetleme süreci geçirdik. Yaptırımların ve idari tedbirlerin uzayacağını görünce de -iki ay öncesinden başlamak kaydıyla-  özellikle de Ramazan’da çok verimli bir şekilde dijital ortamdan, biraz da sizlerin aşina olduğu bir alan olan internet üzerinden görüşmeler gerçekleştirdik. Sunumlar, toplantılar yaptık. Ve 18 bölgeye ayrıldık teşkilatlanma sürecinde Deva Partisi olarak. Bizler 13. Bölge olarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. 13 bölgede Kastamonu başta olmak üzere; Sinop, Çorum, Amasya, Tokat, Bartın, Zonguldak, Karabük ve Rize ili var. Rize niçin var? Çünkü milletvekilimiz Hasan Karal Bey Rizeli, ben de Çankırılı olunca; Çankırı’yı Hasan Bey’e, Rize’yi de bize verdiler komisyon başkanı olarak. Dolayısıyla 13. Bölge çalışma alanı, 9 ille en geniş bölgemiz.”

“CİDDİ BİR KADRO HAVUZU OLUŞTURDUK”

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk başta gerçekten bölgeye dair belirli teşkilatlanma sürecinde endişeler taşımıyordum desem yalan söylemiş olurum. Çünkü Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz, Ak Parti ve MHP’nin çok yoğun destek aldığı ve oy oranı itibariyle de muazzam bir zirve yaptığı iller buradadır. Ve kahir ekseriyeti de bu bölgede özellikle Sinop başta olmak üzere Bartın’dı, Zonguldak’tı, Karabük’tü, kısmen Kastamonu’da dâhil olmak üzere oransal olarak yaşlı nüfusun daha çok olduğu bir bölge… Acaba teşkilatlanma aşamasında bir sıkıntı çeker miyiz gibi kaygılarımız olmadı desek yalan söylemiş oluruz ama dijital ortamdan yapılan muhteşem –özellikle Kastamonu’da iki yüze yakın arkadaşımız; Tosya’sından Çatalzeytin’ine, İnebolu’sundan Araç’ına, Taşköprü’sünden Seydiler’ine kadar hemen hemen bütün ilçelerimiz Abana, Bozkurt’ta dâhil olmak üzere – müracaat var. Tabii onların içerisinden değerli kardeşim Bünyamin Bey Kastamonu’yu çalışıyordu. Türkiye’nin en genç, son yerel seçimlerde belediye başkan adayı olan ve sizlere çok yakın olan Sinop’un Durağan ilçesinden Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz ve aynı zamanda da Kurucular Kurulu Üyesi olan arkadaşımız bu çalışmayı gerçekleştirdi.  Biz de Ramazan’da bir takım “Zoom” toplantıları ile Kastamonu’daki dostlarımızla yan yana geldik. Yine haricen bir kısım raporlar ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle yapmış olduğumuz istişarelerde öne çıkmış olan Kastamonu Deva Partisine gönüllü teşkilata değer katmak isteyen ve bir şekilde teşkilatın yükünü almak isteyen kişilerle de istişareler yaptık. Kastamonu’ya dair gerçekten bizleri hoşnut eden, Deva Partisini düzgün bir şekilde temsil edeceğinden hiç şüphe duymadığımız çok ciddi bir kadro havuzu oluşturduk. Bunlarla bire bir görüşmek ve buradaki teşkilat çalışmalarını siz değerli basın mensuplarıyla paylaşmak üzere bugün Batı Karadeniz turundayız. Dün Zonguldak ve Bartın’daydık, bugün Karabük, Kastamonu, akşam da Sinop’ta olacağız.

BABACAN’A TEVECCÜH

“Milletimizin Sayın Babacan’a ve onun yol arkadaşlarına yoğun bir teveccühü var. DEVA ailesi olarak, çalışmaya başladığımız tarihte altmış binin üzerinde bir başvuru söz konusuydu. Ve bugün isimler üzerinden teşkilatlanmalarımızı yürütüyorduk fakat Sayın Genel Başkanımızın Ramazan’ın sonlarına doğru ulusal Youtube kanallarında yapmış olduğu birkaç görüşmeden sonra sadece Kastamonu’dan otuz sekiz ilave başvuru oldu. Türkiye genelinde de yirmi binin üzerinde… Özellikle İstanbul’daki Kastamonulu hemşerilerimizin Beylikdüzü’nde, Fatih’te, Gaziosmanpaşa’da ve bu bölgede Pendik, Sancaktepe tarafında yoğun bir ilgi var. Bizim de burada yönetici olduğumuz bilen, basından takip eden hemşerilerimizden de yoğun olarak İstanbul teşkilatlarına taleplerini iletiyorlar. Ben de onları yetkili arkadaşlarla paylaşıyorum ve bundan ziyadesiyle mutlu oluyorum. Çünkü bu hareket bir sonuçtur. Sadece kendi keyfine “bir siyasi parti kuralım ve bu parti ile de kendimize yer edinelim” düşüncesinde olan insanların oluşturduğu bir hareket değil. Burası zorunluluktan kaynaklı olarak, geldiğimiz noktada milletimize nefes aldırmak adına, kutuplaşmayı sonlandırmak, hak-hukuk-adalet arayışında olan insanımıza nefes aldırmak ve ekonomik olarak artık dibe vurmuş olan Türkiye’yi –özellikle pandemi sürecinden sonra çetin biz kış bekleyen ülkemizi- yarı yolda bırakmamak adına reçeteler üretmek, çözüm önerileri sunmak ve milletimize umut olmak adına Deva gönüllüleri bunu bir siyasi harekete dönüştürdü ve şu an itibariyle de huzurunuzdayız.”

“İL BAŞKANI HAFTAYA AÇIKLANACAK”

“Rabbim nasip ederse 15-20 gün içerisinde tüm illerde teşkilatlara ilişkin çalışmalarımızı, genel merkez teşkilat başkanlığımıza ve genel başkanımıza sunacağız. Bizim sorumlu olduğumuz 9 il ile alakalı, Rize hariç 8 ilin raporunu da pazartesi günü DEVA Partisi Genel Merkezine sunmuş olacağız. Önümüzdeki hafta içerisinde de Kastamonu’dan çok değerli altı arkadaşımızı Ankara’ya davet edeceğiz ve bu arkadaşlarımızın içinden bir başkan, iki de üye olmak kaydıyla –tüzüğümüz zorunlu olarak üç kişiye yetki veriliyor- yetki vereceğiz. Nasip olursa önümüzdeki hafta sonuna Kastamonu’da Deva teşkilatlanmalarını gerçekleştirecek görevli arkadaşlarımız belirlenmiş olacak. Biz, titiz bir çalışmayla Kastamonu’ya lâyık bir teşkilat kurmak istiyoruz. Burası benim de vatanım, benim de toprağım… Her seferinde bir Candaroğlu’nun evlâdı olmaktan, Kastamonu ile yakın komşuluk kurmaktan, yıllarca adliyelerinde, idare mahkemesinde, vakıflarında birlikte bir şeyler paylaşmış olmaktan, KUZKA’da pek çok projeye birlikte imza atmış olmaktan ve her şeyden önemlisi de bu bölgeyi dünyada bir marka hâline getiren Ilgaz’ın iki yamacında bulunmuş olmaktan onur duyan, bununla da iftihar eden bir kardeşiniz olarak; Kastamonu’da eğer bu görev bize verildiyse biz de Şeyh Şaban-ı Velî’nin evlatlarına yakışır bir şekilde burada güzel bir teşkilat kurmak istiyoruz. Haftaya cuma günü cuma namazından sonra Kastamonu’da il başkanımızı duyururuz.”

ŞAHİN’İN KASTAMONU DEĞERLENDİRMESİ

“Bünyamin Bey ve biz bölgeyi yakinen tanıyor olmamız sebebiyle başından sonuna kadar titizlik içerisinde bu çalışmayı yürüyoruz ve umarım bu şekilde de sonlandıracağız. Ayrıca yine yetki verdiğimiz arkadaşlara da, Kastamonu’da merkezde siyaset yapan bir parti olarak biz şunu açıkça ifade ediyoruz:

Bizim için Deva’da yönetici olmanın üç temel kuralı var. Birincisi iyi insan olmak, ikincisi işinde çok iyi olmak, üçüncü ise hangi görüşte olursa olsun mutlaka demokrat olması. Ben şunu çok çok iyi biliyorum ki; yüzde 50, 55 ve bir dönem 60’a kadar çıkan muhafazakâr sağ eğilimi olan Kastamonu’nun, yüzde 55’leri bulan bir MHP ve yüzde 10-15 civarında maksimum bir sol oyu var. Ama değerlendirdiğimiz zaman tamamı vatanına, toprağına, bayrağına sadık, her daim bu ülkenin çimentosu olmuş olan bir topluluk Kastamonu. Türkiye’nin çimentosu nedir diye sorduğumuz zaman; buradan Üsküdar’a kadar, Çorum sınırlarına kadar, Kalecik’e kadar giden bu coğrafyada geçmiş dönemde sadece Kastamonu Sancağı olarak ifade edilmiş olan bu bölgenin insanının ülkemizin çimentosu olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla, burada bu çimentoyu başlangıçta ne kadar sağlam kararsak, Kastamonu’nun geleceğinin inşasında çok daha sağlam bir yönetim şekillendirmiş oluruz. Çünkü Kastamonu yıllarca ihmâl edildi. Sadece son dönemlerde gerçekten arzuladığımız bir takım hizmetler aldı, bunu inkâr etmek mümkün değil. Yaşayan insanını ziyadesiyle mutlu edecek bir kısım hizmetlere sahip oldu lâkin bunlar Kastamonu’nun geçmişine baktığımız zaman yeterli olan hizmetler değil. Bölgenin abisi konumundaki Kastamonu’da lokomotif olacak fakülteler de kuruldu ancak halen 37 plakalı ambulans Çankırı’dan geçtiğinde içimiz cız ediyor. Hâlâ insanlar Ankara’ya taşınıyor. Bunları ortadan kaldırmak gerekiyor. Turizmde ve diğer alanlarda aldığı desteklerini umarız sanayi ve ekonomi alanına da dönüştürmek suretiyle Kastamonu’ya güzel hizmetler yapmayı arzu ediyoruz. Sadece Kastamonu değil, ülkenin tamamında 83 milyonun rahatlayabileceği, nefes alabileceği bir oluşumu gerçekleştirme arzusundayız.”

(HABER MERKEZİ)