Devrekani’nin günlük süt ihracatı 25 ton

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, tarım ve hayvancılıkla ön plana çıkan ilçelerinden her gün 25 ton sütü ilçe dışına pazarladıklarını söyledi.  

 Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, bir televizyon kanalının konuğu oldu.

Burada yaptığı değerlendirmede ilçesi hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Altıkulaç,iddialı oldukları besicilikle ilgili şunları söyledi:

“Devrekani, ormanlarla kaplı, oksijeni bol bir ilçe. Rakımın yüksekliği, ormanlarımızın bolluğu, son yıllarda da ilçemizin doğalgazla ısınması bizim üst düzeyde oksijeni teneffüs etmemiz anlamına geliyor. Bu anlamda da gerçekten çok mutluyuz. Sadece bölgemiz insanı tarım anlamında zirai işlerle de uğraşmıyor. Arıcılık ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ilçemizde var. Sektörel anlamda çiftçilerimizin ciddi gelir kaynağı, yaklaşık 30 bin civarında büyükbaş hayvanımız var. Bu beni çok mutlu ediyor.  Bu ticari hareketliliğin bir göstergesi, özellikle kurban döneminde ilçede mevcut olan hayvan varlığının yüzde 25’i bir ticaret buluyor. Bu da ilçedeki ekonomik hareketliliği gerçekten ciddi manada etkiliyor diyebilirim. İlçemizde bazı büyük işletmelerimiz bulunuyor. Bu işletmelerimiz süt sığırcılığıyla uğraşıyorlar. Bu sayede her gün nitelikli olarak 25 ton sütü ilçemizden dışarıya pazarlıyoruz. Bu işletmelerimizden iki tanesi süt ürünlerinden ürün elde etmeye başladı ve ürünlerin de satışını yapıyor. Bunlar bizi çok sevindiren hususlar. Bölgedeki insanımızın büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Bizim artık Türkiye’deki bilimsel verilerin, bilimsel araştırmaların ilçeye entegrasyonu açısından ciddi anlamda ulusal ve uluslararası kaynakları kullanarak daha ileriye gitmemiz şart. Biz bilimsellikten taviz vermeden çiftçilerimize öğrendiklerimizi aktararak hem bu anlamdaki üretimimizi hem de hayvancılık anlamdaki üretimimizi bir yere mutlaka getirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Altkıkulaç, ayrıca, Devrekani’de tarım arazilerinin 4 ayrı noktadan sulanabildiğini,gündüzle gece arasındaki ısı farklılığından dolayı

pancardaki şeker oranının yüksek olduğunu vurgularken, tarım ve hayvancılığın yanı sıra kırsal turizme de önem verdiklerini belirtti.

KÖYDEN KENTE GÖÇ

Yüzde 8’lik tarım yapan kısım ile yüzde 80’lik kesimin karnını doyurmaya çalıştıklarına işaret eden Başkan Altıkulaç, “Bundan 40 yıl öncenin nüfus potansiyeline baktığımızda yaklaşık yüzde 60’lık bir nüfusumuz bizim köylerde yaşarken, şu an Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine baktığımız zaman köylerde yaşayan nüfusumuz bizim yüzde 8’e kadar düştü. Yıllardan beri tarımla uğraşmış, mesleğini tarımdan seçmiş birisi olarak beni üzüyor. Bu eskiden yüzde 60’lık kesim yüzde 40’lık kesiminin karnını doyurmak için çalışıyordu ama şuanda maalesef yüzde 8’lik kesim yüzde 80,2’lik kesimin karnını doyurmak için uğraşıyor. Göç meselesi ülkesel bir problem olduğu gibi Devrekani’nin de bir problemi. Eskiden köydeki nüfusumuz bizim 27 bin civarında bir nüfusumuz vardı ama en son aldığım rakamlara göre bu nüfus 11-12 bin civarında bir rakama düştü. Her yerde olduğu gibi bizim ilçemizde de göç maalesef büyükşehirlere yapılıyor. Bizde bunu engellemek için bir takım girişimlerde bulunuyoruz. İnşallah göç bu çalışmalar neticesinde tersine döner” İHA