DHMİ’yi sevindiren tırmanış

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, açılışının 5’nci yılında Kastamonu Havalimanı’nı ziyaret etti. Ocak, Türkiye’nin en yeşil havalimanı olarak gördükleri Kastamonu Havalimanı’nın açıldığı günden itibaren sürekli artan yolcu ve uçak trafiğine dikkat çekti.

DHMİ Genel Müdürü,, “2018 yılının ilk 6 ayının gerçekleşmelerine göre Kastamonu Havalimanı’ndan bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 43 bin 654 yolcu hizmet aldı. Hizmet verilen toplam uçak trafiği ise yüzde 35 artışla 458’e ulaştı” dedi.

Vali Karadeniz de, havalimanının Kastamonu’yu dünyaya bağlayan önemli bir tesis olduğunu vurgulayarak “Yolcu sayısı her geçen yıl artıyor. Eminim ki bundan sonra da bu sayı artacak. Yıllık 100 bin de devrilecek ve ondan sonra 200 bin hedef çıtamızı koymuş olacağız” diye konuştu.

  

Kastamonu Havalimanı’nda ilk tarifeli uçuşun başlamasının 5. yıldönümü , DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak’ın da katılımıyla kutlardı. Havalimanında düzenlenen programda Vali Yaşar Karadeniz, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, 5. yıl pastasını kesti.

Karadeniz, havalimanının Kastamonu’yu dünyaya bağlayan önemli bir tesis olduğunu vurgulayarak “Yolcu sayısı her geçen yıl artıyor. Eminim ki bundan sonra da bu sayı artacak. Yıllık 100 bin de devrilecek ve ondan sonra 200 bin hedef çıtamızı koymuş olacağız.” dedi.

DHMİ Genel Müdürü Ocak ise Kastamonu Havalimanı’nın 5. yılını kutlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek “Bir hayaldi, gerçek oldu. Bugün 100 bin yolcuyu devirme hedefiyle inşallah ileriye yönelik canlı, güzel ülkemize iyi hizmetler veren bir havalimanı olacaktır.” diye konuştu.

Kastamonu’nun dünyaya açılan penceresi olan Kastamonu Havalimanı’nı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Genel Müdür Funda Ocak, “Muhterem Cumhurbaşkanımızın açılışını 5 yıl önce yapmış olduğu Kastamonu Havalimanı’nın açılış yıldönümünü Valimiz Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan ile birlikte kutladık” dedi.

Havalimanındaki çalışma arkadaşlarıyla da bir araya gelen Funda Ocak, yapımı devam eden “Kastamonu Havalimanı Çevre Drenajının ve Şevlerinin Rehabilitasyonu” işinde de incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin en yeşil manzaralı havalimanı olarak gördüğü Kastamonu Havalimanı’nın hizmete girdiğinden beri sürekli gelişim gösterdiğine tanıklık ettiklerini de belirten Funda Ocak, sürekli artan yolcu ve uçak trafiğindeki artışlardan da söz etti.

Funda Ocak, “2018 yılı haziran ayı istatistiklerine göre; haziran ayında Kastamonu Havalimanı’nda iç hat yolcu trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 artışla 9.234 oldu. Aynı ay Kastamonu Havalimanı’na iç hat iniş-kalkış yapan uçak trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30 artışla 112 olarak gerçekleşti. 2018 yılının ilk 6 ayının gerçekleşmelerine göre ise Kastamonu Havalimanı’ndan, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 43.654 yolcu hizmet aldı; hizmet verilen toplam uçak trafiği yüzde 35 artışla 458’e ulaştı” dedi.

Genel Müdür Funda Ocak, “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edilen Kastamonu’ya en iyi şekilde hizmet sunma gayretindeki mesai arkadaşlarına da teşekkür ettiğini ifade etti.

“Havalimanı, kenti birinci sınıf il kategorisine taşımıştır”

Karahasan da havalimanının yapımının İl Özel İdaresinin Kastamonu’daki en büyük projesi olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“Aynı zamanda Türkiye’de havalimanı yapan tek özel idare de bizim kurumumuzdur. Bununla gurur duyuyoruz. Bir ilin havalimanının olması demek, o ilin bütün potansiyelinin dünyayla buluşturulması demektir. Bu havalimanı sayesinde gizli kalmış, kendini tanıtamamış, perde arkasında kalmış Kastamonu’yu perdenin önüne çekmiş olduğumuza inanıyorum.”

Kastamonu’nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Karahasan, “Bundaki en önemli kriterlerden biri kentte havalimanı olmasıdır. Kastamonu Havalimanı, kenti ikinci, üçüncü sınıf il kategorisinden birinci sınıf il kategorisine taşımıştır.” değerlendirmesini yaptı.

Konuşmaların ardından Karadeniz ve Karahasan ile Ulaştırma Memur-Sen Kastamonu İl Temsilcisi Metin Tiraki tarafından Ocak’a hediye sunuldu.