Dışişleri’ne Tosyalı bakan yardımcısı

  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yardımcıları belli oldu. Bugüne kadar Dışişleri Bakanlığı’nda kritik görevlerde bulunan ve aslen Tosyalı olan Büyükelçi Faruk Kaymakcı da yeni atanan üç bakan yardımcısından biri. Kaymakcı, Bağdat Büyükelçiliği görevinden sonra son olarak Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Dış politikada yoğun bir gündemin olduğu dönemde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yardımcıları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Dışişleri Bakan Yardımcılıklarına Faruk Kaymakcı, Sedat Önal ve Yavuz Selim Kıran atandı. Kastamonu Tosyalı olan Faruk Kaymakcı, Dışişleri’nde bugüne kadar kritik görevler üstlenmişti.

FARUK KAYMAKCI KİMDİR?

21 Mart 1968 Tosya doğumlu Faruk Kaymakcı, Türk büyükelçidir.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 1988 yılında mezun olmuştur. Devlet bursuyla 1989-1992 yılları arasında Strazburg Üniversitesi’nde AB Araştırmaları ve Londra Ekonomi Okulu’da AB Ekonomi Mastırı yapmıştır. Kaymakcı ayrıca, 1999-2000 yılı eğitim döneminde Avrupa Komisyonu bursuyla College of Europe’ta AB Politikaları Mastırı yapmıştır.

1994’te Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamış, NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin’in sivil danışmanı, daha sonra Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği müsteşarı olmuş, 2009-2011 yılları arasında Avrupa Birliği ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı ve AB Bakanı olan Egemen Bağış’ın Dışişleri Özel Müşaviri olarak çalışmış, Eylül 2009’dan itibaren bu göreve ek olarak AB Genel Sekreterliği ve ardından AB Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı görevini de yürütmüştür. 2011-2013 yılları arasında Basra Başkonsolosluğu görevinde bulunmuş, 3 Kasım 2013-25 Ocak 2017 tarihleri arasında Bağdat Büyükelçiliği görevinde bulunmuştur. 30 Ocak 2017 tarihi itibarıyla Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisidir. 6 Ağustos 2018 tarihinde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.