Doğalgazla birlikte, lojistik üs olma umudu

Yatırımlar için cazibe merkezi

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, doğalgazın çıkartılmaya başlamasıyla birlikte Kastamonu’nun da bundan en iyi şekilde yararlanacağı ve lojistik anlamında üs durumuna gelip yatırımlar için cazibe merkezi olacağı düşüncesi taşıdığını söyledi.

 İhracatta atılım yılı

Kastamonu’nun geçtiğimiz yıl 96 milyon dolar olan ihracat rakamını bu yılın Ocak-Ekim ayları arasında 221 milyon dolara çıkartarak büyük bir başarıyı yakaladığını söyleyen Fındıkoğlu,  “Kastamonu için 2020 yılı adeta bir atılım yılı olmuştur” dedi.

 

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Zonguldak açıklarında bulunan doğalgazın çıkartılmaya başlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun da bundan en iyi şekilde yararlanacağı düşüncesinde olduğunu söyledi.

Bulunan doğalgazın lojistik anlamında Kastamonu’ya katkısı olacağını ifade eden Fındıkoğlu, İnebolu yolu ve limanındaki çalışmaların devam ettirilerek bitirilmesiyle birlikte ilimizin yatırımlar için cazibe merkezi olacağını tahmin ettiğini kaydetti.

İHRACAT

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına rağmen Kastamonu’nun ihracatını yüzde 600 arttırmayı başardığına işaret Başkan Fındıkoğlu, bu artışta en büyük rolün bakır madenindeki ihracatın artması olduğunu belirtirken, “Bakır madeni konusunda ülkemizdeki en büyük firmalardan ikisi Kastamonu’dadır.  Bu firmaların ciddi manada ihracatı vardır” dedi.

Maskeüretimine geçen tekstil sektörü ile iki büyük firmanın üretimde olduğu ahşap sektörü ve mermerin de bu çıkışta önemli payı olduğunu ifade etti. Fındıkoğlu, Kastamonu’nun geçtiğimiz yıl 96 milyon dolar olan ihracat rakamını bu yılın Ocak-Ekim ayları arasında 221 milyona çıkartarak da büyük bir başarıyı yakaladığını kaydetti ve  “Kastamonu için 2020 yılı adeta bir atılım yılı olmuştur” dedi.

Mermer konusuna da ayrı bir parantez açan KATSO Başkanı, pandeminin yurtdışından gelişleri kısıtlamasının Kastamonu ve Türkiye’deki üretim ve satışa yaradığını belirtirken, “Kastamonu, Türkiye’de mermer rezervlerine sahip sayılı illerdendir ve üretimde de sayılı illerden biri oluyor” diye konuştu. İHA