Doğanyurt İGM üyesinin yol ve içmesuyu öfkesi

İl Genel Meclisi Doğanyurt üyelerinin, ilçelerinin sorunlarına çözüm üretilmemesine yönelik  tepkileri sürüyor.

AK Partili İGM üyesi Hüseyin Yavuz’un, geçtiğimiz günlerde, ilçesindeki yolların yapımıyla ilgili verilen sözlerin tutulmadığını belirterek partisinden istifası sonrasında dün de ilçenin bir diğer AK Partili İGM üyesi Hamdi Cesur, yine yol konusunda sert eleştirilerde bulundu.

2014 yılında ihale edilen bir yolun önce ihalesinin iptal edildiğini ardından da günümüze kadar hiçbir çalışma yapılmadığını ifade eden Hamdi Cesur, ilçede halen daha eşekle su taşınan köylerin bulunduğuna dikkat çekti.

Hamdi Cesur, eleştirilerini şöyle dile getirdi:

“2014 yılında ihale olan ve Şenpazar’dan başlayıp Maden, Çömlektepe, Köfünambarı köylerinden geçerek Doğanyurt’a uzanan yolun halen daha yapılamaması düşündürücüdür. Kastamonu’da sadece Doğanyurt’un il merkezine direkt olarak bağlantısı yok.  Bu yol 2014’te ihale edildikten sonra ne hikmetse ihale iptal oldu. Genel Sekreter Zafer Karahasan bize bu yolun menfez yüzünden iptal olduğunu söyledi. Çeşitli toplantılarda ‘Bir muhtar beni şikayet etti. Bu sebeple bu yol kaldı’ diye konuştu. Ancak işin aslına bakıldığında ihalenin iptal tutanağında farklı ifadeler yazıyor. Yolun ham olması ve serilen malzemeyi yutması sebebiyle iptal edildiği yazıyor. O zamandan günümüze kadar ise hiçbir çalışma yapılmadı. Bende buradan soruyorum 2014 yılında neden bu yolu ihale ettiniz? O zaman ihale ettiniz olmadı, peki 5 yıldır neden üzerine hiçbir şey koyamadınız?”

Toplamda 51 kilometre olan yolun yapımının kimler tarafından engellendiğinin halk tarafından da merak edildiğini söyleyen Hamdi Cesur, “Doğanyurt halkının seçtiği bir insan olarak, defalarca muhtarlar ve vatandaşlar tarafından konuyla ilgili aranıyorum. Halk ‘Doğanyurt’un işadamları bu yolun yapılmasını engelliyorlar’ diyor. Ticarette düşüş olacağı gerekçesiyle engellediği söyleniyor. Bu yol açıldığında bölge halkı Azdavay yada Kastamonu’ya gidecek diye bir algı var. Ben açıklamamda şunu soruyorum: Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Özel İdare Köy Hizmetlerispor’a yılda 5-10 milyon lira para buluyorsunuz da neden bir ilçenin yolunu yapmaya para bulunmuyor? 5 yıldır neden öteleniyoruz? Bunun altında başka bir konu mu var? Gerçekten ilçenin işadamları mı bunu engelliyor? Siyaset mi engelliyor? Bunları öğrenmek istiyorum. Bu konuyla ilgili de Meclis’te sözlü önergemi verdim” dedi.

İlçelerinde eşekle su taşınan köylerin bulunduğuna dikkat çeken Hamdi Cesur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğanyurt’ta halen eşekle su çekilen köyler var. Valilik böyle bir durumun olmadığını belirtti ancak ben kesinlikle olduğunu söylüyorum. Özellikle de yaz aylarında sıkıntı çok büyük. Gelsinler, ben bu köyleri tek tek gezdireyim. Karaman, Mescit, Küçüktepe, Düzyayla bu köylerden bazıları. Orada insanlar çamurun içerisinde debelenirken, mücadele ederken Özel İdare’nin bir futbol takımına para bulması yada Yurduntepe’de kayak merkezi açmak ne kadar mantıklı? Benim köylüm, vatandaşım hastaneye gelemiyor. Örneğin önceki gün benim babam arabayla köyünden çıkamadı. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Ben Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İl Genel Meclisi üyesiyim. Cumhurbaşkanımız yetkililere, ‘Benim Meclis üyemin dahi yolunu yapamazken, futbol mu oynatıyorsunuz?’ diye soracaktır. Normal olmayan şeyler var bu Kastamonu’da. Bize açıklama yapsınlar. Hangi sebeple bu yolu yapmadılar bize bunları açıklasınlar. Dönemin Milletvekili Murat Demir de bu yolla ilgili olarak ilçede yaptığı ziyaretlerde bu yolun yapılacağı üzerine namus ve şeref sözü vermişti. Ancak hiçbir gelişme olmadı. Bize açıklamasını yapsınlar.”