Doktor Afşar’ın objektifinden gizli güzellikler

Kastamonu'daki Valla Kanyonu'nda kaybolduğu düşünülerek arama çalışması yürütülen, bir süre sonra kanyonun diğer ucundan çıkan doktor Mohaç İkbali Afşar, bu sürede kanyonun bugüne kadar çok az görülen yerlerini fotoğrafladı. ( Mohaç İkbali Afşar - Anadolu Ajansı )

Valla Kanyonu’nda kaybolduğu düşünülerek arama çalışması yürütülen, bir süre sonra kanyonun diğer ucundan çıkan doktor Mohaç İkbali Afşar, bu sürede kanyonun bugüne kadar çok az görülen yerlerini fotoğrafladı.

Kastamonu’daki Valla Kanyonu’nda kaybolduğu düşünülerek arama çalışması yürütülen, bir süre sonra kanyonun diğer ucundan çıkan doktor Mohaç İkbali Afşar, bu sürede kanyonun bugüne kadar çok az görülen yerlerini fotoğrafladı. ( Mohaç İkbali Afşar – Anadolu Ajansı )

Pınarbaşı ilçesinden Valla Kanyonu’na girdikten sonra kendisinden haber alınamaması üzerine arama çalışması başlatılan Afşar, 1 Ağustos’ta kanyonun diğer tarafı olan Cide ilçesine bağlı Hamitli köyünden kendi imkanları ile çıkmıştı. Kaybolduğu düşünülerek aranan Afşar, içeride kaldığı 3 gün boyunca kanyonun nadir görülen yerlerini fotoğraflama imkanı buldu.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinde görevli doktor Afşar, yaptığı açıklamada, zorlu bir kanyon yolculuğu gerçekleştirdiğini söyledi.
Kanyona girerken her köşesini görüntülemek istediğini dile getiren Afşar, “Bu nedenle yanıma aksiyon kamerası almıştım. Bu kamera ile çok güzel fotoğraf ve görüntüler çektim ama ne yazık ki debisi fazla olan bir yerden geçerken kameram suya düşüp kayboldu. Kanyonda kaldığım süre boyunca beni en çok üzen şeylerden biri, kameramın kaybolmasıydı.” dedi.

Bu durumun kendisini yıldırmadığını, cep telefonuyla fotoğraf çekmeye başladığını aktaran Afşar, “Kameramla birlikte fotoğraf ve görüntülerim gitmişti ama kanyon o kadar güzeldi ki fotoğraf çekmeden duramazdım. Cep telefonumun şarjının bitecek, dünya ile iletişimimin kesilecek olmasına aldırmadan kanyonda çekebildiğim kadar fotoğraf çektim.” ifadesini kullandı.
Afşar, kanyonun pek çok güzelliği barındırdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Bir yanımda mağaralar, diğer yanımda suyun oluşturduğu birbirinden güzel şekiller vardı. Kelebekler de görülmeye değer güzelliklerden biriydi. Ben bu güzelliklerin sadece küçük bir bölümünü fotoğraflayabildim. Kanyona tekrar girdiğimde yeni bir aksiyon kamerası götüreceğim yanımda. Her anını görüntülemeyi planlıyorum.” AA