Dolandırıcılık şoku

Kastamonu’da geçtiğimiz Ağustos ayında Avrasya Kurultayı düzenleyen Türk Dünyası Koordinasyon Vakfı’nın dolandırıcılık faaliyetlerine karıştığı yönünde Türkiye gazetesinde çıkan haber gündeme bomba gibi düştü.

Haber üzerine Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Tertip Komitesi  yazılı bir açıklama yaparak, organizasyon ile bir ilgilerinin bulunmadığını ve Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan bir kurultay olduğunu duyurdu.

Türkiye Gazetesi’nin dünkü sayısında“Vurgun Vakfı” başlığıyla birinci sayfada ler alan özel haberde şu ifadelere yer verildi:

Türk dünyasına yönelik çalışmalar yapacakları iddiasıyla 2012’de kurulan Türk Dünyası Koordinasyon Vakfı (TÜKOV) organize dolandırıcılık vakfına dönüştü.

İddiaya göre, kendisini Cumhurbaşkanlığına yakın biri olarak tanıtıp piyasanın güvenini kazanan TÜKOV Başkanı Şahin Çokyaman, bu sayede hiç para ödemeden geçtiğimiz ağustos ayında Kastamonu’da Avrasya Kurultayı düzenledi.

LÜKS HAYAT

Anlaştığı organizasyon şirketine kendisi için lüks otomobil, İstanbul’dan gidecek davetliler için de aynı şekilde lüks minibüsler kiralatan vakıf başkanı, aynı şekilde bir medya planlama şirketini de ağına düşürdü.

Ulaşım ve medya yayını hizmetleri karşılığında elinde sözleşme, çek ve senet bulunan firmalar, büyük şoku ödeme günü geldiğinde yaşadı.

ULAŞILAMIYOR

Yaklaşık 600 bin liralık tanıtım ve ulaşım giderlerini tahsil edemeyince vakfın telefonunu arayan, ancak hiç kimseye ulaşamayan firma avukatları, TÜKOV’un İstanbul Bakırköy’deki merkezine gittiklerinde adresin de sahte olduğunu anladı.

Çekler de sahte çıkınca dolandırıldığını anlayan firmalar, alacakları için TÜKOV’a hukuki işlem başlattı. Ancak vakıf üzerinde hiçbir mal varlığının bulunmadığını gören firmalar, ikinci büyük şoku yaşadı. İlk günler sadece cep telefonu ile ulaşılabilen Vakıf Başkanı Çokyaman’ın ise son iki aydır telefonlarını açmadığı öne sürüldü.

ŞOFÖRÜ BİLE DOLANDIRDIĞI İDDİA EDİLDİ

Çokyaman hakkındaki en vahim suçlama ise Kastamonu gezisi sırasında kendisine hizmet veren makam şoförünü dolandırdığı iddiası…

Vakıf başkanının, işe alma vaadiyle şoföre 5 bin TL kredi çektirdiği, koruması aracılığıyla borç aldığı bu parayı iade etmeyerek, şoförü de mağdur ettiği öne sürüldü.

Umutsuz şekilde hukuki yollarla alacaklarının peşine düşen mağdurlar, Vakıflar Genel Müdürlüğünün vakıf ruhuna aykırı hareket etmeyen kurum hakkında da gerekli çalışmayı yapmasını istedi.

 

TERTİP KOMİTESİ’NDEN YAZILI AÇIKLAMA

Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Tertip Komitesi, bu haber üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Komitenin açıklaması şöyle:

“08.01.2019 tarihinde çeşitli internet haber sitelerinde yayınlanan haber üzerine 2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti Tertip Komitesince aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Bilindiği üzere 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olan ilimizdeki etkinlikler için, Türk Dünyası Kültür Başkentliği Tertip Komitesi oluşturulmuş ve yapılacak etkinlik takvimi bu komite tarafından basın yayın organlarıyla 13.03.2018 tarihinde paylaşılmıştır. “Cumhurbaşkanı’na yakınım vurgunu”, “Vurgun Vakfı”, “TÜKOV ve Başkanından Büyük Vurgun” gibi başlıklı haberlerde geçen “Avrasya Kurultayı” adlı etkinlik bu takvimde bulunmadığı gibi, etkinliğin yapıldığı belirtilen söz konusu tarihlerde Komite tarafından önceden belirlenerek etkinlik takvimine alınan Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali 16 Ağustos 2018 tarihinde, Ağlı Kültür ve Yaz Festivali de 18 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenmiştir. Adi geçen Kurultayın organizasyonuyla Tertip Komitesi’nin herhangi bir ilgisi ve katkısı yoktur. Belirtilen Organizasyona Tertip Komitesinden herhangi bir katılım da olmamıştır. Zaman zaman Kastamonu Üniversitesi tarafından, Tertip Komitesi’nden ayrı olarak Türk Dünyası Kültür Başkentliği çerçevesinde bilimsel toplantılar düzenlenmiştir. Avrasya Kurultayı adlı etkinlik de Kastamonu Üniversitesi’nin Bilgehan Bilgili Salonu’nda söz konusu vakıf tarafından organize edilmiştir. Haberde yayınlanan fotoğraf 2018 Ağustos ayındaki konferansla ilgili olmayıp, söz konusu Vakıf yöneticilerinin 2018 Haziran ayında yapmış oldukları makam ziyareti esnasında çekilmiştir.  Ziyarette Vakfın Kültür Başkentliği ile ilgili önerilerinin etkinlik takviminde yer almadığı için desteklenemeyeceği kendilerine belirtilmiş ve bu Vakıfla birlikte, Tertip Komitesi tarafından herhangi bir etkinlik ya da proje uygulaması yapılmamıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”